verze pro tisk

Barochův mlýn v lukách

9. červenec 2005
Barochův mlýn v lukáchBarochův mlýn v lukách

V katastru naší obce se nachází také "Barochův" mlýn, č.p. 52. Cca před pěti sty lety se mlýn nacházel asi o 300m dále po vodě ve směru na Srby. Vlastní mlýn jako takový je přibližně 400 let starý, měl čtyři kola na střední vodu (3 kola táhla mlýnské kameny a jedno táhlo katr). Roku 1906 byl mlýn přestavěn do nynější podoby a vodní kola byla nahrazena Francisovou turbinou na kolmém hřídeli. Téhož roku bylo taktéž zprovozněno osvětlení mlýna dynamem 3x220V střídavých.

Mlýn
Mlýn
P. Baroch
P. Baroch
Pohled na mlýn
Pohled na mlýn

Do roku 1990 byla malá vodní elektrárna (dále MVE) využívána jen pro osvětlení budov mlýna a přilehlých objektů. Avšak od dalšího roku 1991 byla tato MVE připojena k veřejné elektrické síti, do které začala dodávat elektrickou energii. Nyní je elektřina vyráběna pomocí asynchronního generátoru. Ročně dodá Barochova MVE do sítě cca 15 000 kWh. Dodávka je závislá na stavu toku řeky Úslavy. Převis spádu na turbíně je 1,6m. "Když je vody málo, je to špatně, když je vody hodně, je to taky špatně, viz záplavy v roce 2002, které zasáhly i spodní obytné místnosti našeho mlýna" uvádí p. Jaroslav Baroch.

Mlýnský náhon
Mlýnský náhon
Vodní elektrárna
Vodní elektrárna
Strojovna
Strojovna

Barochové jsou na mlýně již cca 500 let. Grunt je více jak 600 let starý. Majitel Jaroslav Baroch, donedávna zaměstnaný jako opravář v místním zemědělském družstvu, je vášnivý domácí kutil a letecký nadšenec. Ještě dnes ve svých 64 letech občas vyveze z "hangáru" své podomácku vyrobené rogalo a vylétne do oblak.

[Nahoru ↑]