verze pro tisk

Studánka Dobrá voda

6. květen 2006
Studánka Dobrá vodaStudánka Dobrá voda

Studánka se nachází v lese "Štědrý", cca 2 km za obcí Vrčeň směrem na Čečovice (Rožmitál pod Třemšínem), kde se vpravo nachází odbočka na tzv. "Cikánský plac", ze kterého je značena turistická stezka. Nejkratší lesní cesta ke studánce začíná šikmo vlevo a po cca 300 m do příkrejšího kopce Vás zavede až přímo k danému místu.

Ke studánce se váže hned několik starých legend. Obě dvě se váží k osobě sv. Vojtěcha. Jedna hovoří, o tom že sv. Vojtěch vystřelil při lovu na jelena, kterého chybil a šíp se zaryl do země. Na témže místě pak vytryskl proud vody, kterou lid dlouho za zázračnou považoval. Dle jiné pověsti zde spatřil sv. Vojtěch uhlíře, jak v letním vedru těžce pracovali na svých milířích. Zželelo se mu těchto lidí a tak zabodl svoji hůl do země a tu vytryskl pramen, který poté občerstvoval uhlíře při jejich namáhavé práci.

Cikánský plac
Cikánský plac
Cesta do vrchu
Cesta do vrchu
Pohled z horní lavičky
Pohled z horní lavičky

Od té doby poutníci v různých nádobách odnášejí si vodu do svých domovů. Zjara, když se prvně dobytek vyháněl na pastvu, postřikovali ho touto vodou, aby byl ode všech nemocí ušetřen a dobře se pásl a přibýval na váze.

Prostranství kolem studánky je v majetku Lesů ČR, které vyčlenily peníze pro Myslivecké sdružení Vrčeň-Tojice, jenž v roce 2005 upravilo celý prostor, vyspravilo vlastní kameny okolo studánky a instalovalo několik pěkných laviček k posezení. Krásnou Obnovu kříže J.K. zajistila v roce 2003 římskokatolická církev.

Pohled příchozích
Pohled příchozích
Detail studánky
Detail studánky
Kříž u studánky
Kříž u studánky

Samotný vrch "Štědrý" (668m), který se vytyčuje 250 m nad obcí Vrčeň je opředen řadou pověstí, které se podobají pověstem blanickým. Údajně v nitru vrchu má být ukryt poklad, který se při zvucích pašií otvírá. V jeho útrobách je uchován stříbrný vůz se zlatou pavézou. Své jméno "Štědrý" má vrch na památku toho, že Bůh na prosbu sv. Vojtěcha (patrona obce) udělil tu všude kolem hojnou, štědrou úrodu.

[Nahoru ↑]