Ekologové upravili na Plzeňsku hnízdiště chráněného čápa černého

[pondělí, 14. březen 2011]

Náhradní podložku pro hnízdo vzácných čápů černých instalovali v lesích u Vrčeně na jižním Plzeňsku ochránci přírody. Práci dělali doslova na poslední chvíli. Návrat čapího páru, který tam roky pravidelně hnízdí, čekají každým dnem, řekl dnes ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

"Počítáme, že se ze zimoviště z teplých krajů čápi vrátí každým dnem, ne-li každou hodinou," poznamenal. Ekologové teď především doufají v to, že ptáci v pořádku přežili zimu a zvládnou i náročnou cestu domů.

Větev, na které měli čápi roky hnízdo, se loni po silné vichřici odlomila a hnízdo i s mláďaty spadlo dolů. "Byla to velká škoda, minimálně dvě mláďata pád hnízda nepřežila, a proto jsme se rozhodli nabídnout černým čápům na letošní hnízdní sezonu novou a hlavně bezpečnější hnízdní podložku," uvedl Makoň. Kovovou konstrukci umístili ekologové na stejném stromě.

Nová podložka už nespadne. Je to svařený ocelový rám pevně ukotvený ke kmenu. Na rám napletli ochránci přírody z klacků a chvojí nové hnízdo, které by mělo vzácné čápy přilákat. Čápi, pokud se na lokalitu vrátí, si pak podle vlastních požadavků sami přistaví další část hnízda. "Podobné podložky máme v kraji už dvě a na každé černí čápi pravidelně hnízdí. Zda se jim bude zamlouvat i tato, je už jen na nich," konstatoval Makoň.

Ekologové z Plzně mají s rekonstrukcemi a úpravami hnízd a hnízdišť bílých i černých čápů bohaté zkušenosti. Pravidelně všechna hnízda v kraji kontrolují, udržují nosné konstrukce, natírají je, zpřístupňují a také nezřídka snižují hnízda. Čapí pár totiž dokáže každoročně přistavět kus hnízda. Po několika letech jsou z nich i stovky kilogramů vážící kolosy, které mohou zatěžovat konstrukce komínů či staveb. Na projekt přispívá částečně Plzeňský kraj, jehož pracovník určuje, kde je třeba provést zásah.

"Díky tomu má Plzeňský kraj nejlépe ošetřená a zabezpečená všechna evidovaná hnízda čápů z celé ČR," tvrdí Makoň. Od roku 1994, kdy se plzeňští zvířecí záchranáři této problematice věnují, upravili a ošetřili přes 150 čapích hnízd. Úspěšnost jejich obsazení je kolem 80 procent. Ekologové poskytují svoje znalosti a služby i v jiných regionech - na Karlovarsku, ve středních, východních a jižních Čechách, na podzim mají jet upravovat tři hnízda u Brna, učí i kolegy z Německa.

Zdroj: EnviPort.cz | Autorka: Lada Pešková


vložil: Webmaster 13:33 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!