11. Malé folklorní slavnosti

[pátek, 13. červen 2014]

Letošní ročník malých folklorních slavností „Pod vrčeňskou lípou“ byl v pořadí již 11-tý. Opět, jako vždy, nám vyšlo krásné počasí, takže nic nebránilo tomu, abychom mohli na návsi přivítat hned pět folklorních souborů. Novinkou v letošním ročníku byl příjezd souborů speciálním parním vlakem, který byl vypraven z Plzně hl. nádraží do žl. stanice Nepomuk. Z Nepomuka k nám do Vrčeně soubory postupně navezl připravený autobus ČSAD. Po oficiálním vystoupení jednotlivých souborů se ještě dlouho sedělo, jedlo, popíjelo a společnost se dobře neformálně bavila, což je patrno z průřezových fotografií.

Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2014 (18. ročník) pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají., zejména ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové. Dále firmě ELITEX NEPOMUK, a.s. (Ing. Šárka Kotrbová) za dlouholetou finanční podporu, firmě Tomáš Pečenka (PTP) za občerstvení a pomoc s přípravou akce, ZŠ Vrčeň za otevření školy a následný úklid, MŠ Vrčeň (kolektiv kuchyně) za náročnou přípravu spojenou s občervením všech souborů, městu Nepomuk za zapůjčení pivních setů a samozřejmě i všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli.

FILIGRANI, Ohrid (MAKEDONIE)

Soubor Filigrani byl založen v roce 2010. Působí ve městě Ohrid, které leží na jihozápadě Makedonie, až na samotných hranicích s Albánií. Ohrid bývá nazýván “ztracenou perlou Balkánu” a právě balkánské lidové tradice soubor Filigrani od svého založení rozvíjí. V současné době má 160 členů rozdělených do 4 souborů, soubor se podílí na organizaci největšího balkánského mezinárodního folklorního festivalu „Razigrano oro“. Za svého působení soubor Filigrani uskutečnil množství vystoupení ve své zemi i v zahraničí, do České republiky přijíždí poprvé.

Vedoucí souboru: Gjoreski Ilija, Zoran Simjanoski

www.ansamblfiligrani.com

WARNA INDONESIA, Jakarta (INDONÉSIE)

Indonésie ležící v jihovýchodní Asii a Oceánii je největším souostrovím světa, je tvořena přibližně 17.500 ostrovy. Má různorodou kulturu a používáno je zde na 580 jazyků a dialektů. Soubor „Warna Indonesia“ působí od roku 1990 v hlavním městě Jakarta, které leží na severozápadě ostrova Jáva (jihovýchod Indonésie). V souladu se svým názvem (v překladu „Barvy Indonésie“), se soubor snaží tradiční, moderní i soudobé žánry v repertoáru spojit s jedinečným indonéským stylem. Mezi tradiční hudební nástroje patří talempong (soubor gongů), suling (flétna), rebana (perkuse) a dol (buben). Soubor vystupuje v tradičních indonéských krojích, jejichž součástí jsou mimo jiné vyšívaná blůzka Kebaya, batikované textilie, Songket – tradiční tkaná indonéská textilie a množství doplňků. Soubor pravidelně vystupuje v Asii i Evropě, v České republice se představil již v loňském roce.

Vedoucí souboru: RAHMANDARI HARTANTI

Vedoucí hudební složky: YOFFERDY ADEL

Vedoucí pěvecké složky:MEUTIA MEGA KESUMA

www.warna-indonesia.com

BORIEVKA, Košice (SLOVENSKO)

Počátky folklorního souboru Borievka (borievka = slovensky jalovec, ze kterého se vyrábí borovička) při Občanském sdružení Borievka, Košice (Evropské hlavní město kultury v roce 2013) spadají do roku 1979. Repertoár souboru je zaměřený na folklor východoslovenského regionu - oblastí Zemplín, Šariš, Spiš a Abov se zřetelem na zachování čistoty původního tanečního a hudebního projevu. Soubor se pravidelně prezentuje na folklorních festivalech a slavnostech na Slovensku i ve světě, za své umění již získal množství ocenění - mj. titul laureát festivalu Akademická Nitra v letech 2004 a 2006.

Ředitel: Michal Noga

Organizační vedoucí: Daniela Nogová

Umělecký vedoucí a choreograf: Ján Vajda

Taneční pedagogové: Peter Vajda, Kristína Vajdová, Danka Smoligová

Vedoucí lidové hudby a primáš: Radoslav Kertis

www.fsborievka.sk/

KRAKUS, Krakov (POLSKO)

Krakus je nejstarším studentským folklorním souborem v Polsku. V roce 1949 ho na Univerzitě vědy a techniky v Krakově (Evropské hlavní město kultury v roce 2000) založil Wiesław Białowšs. Soubor se věnuje tradičnímu lidovému umění z oblastí Krakov, Silesia, Rzeszów, Sącz, Lublin, Kielce, Łowicz, Żywiec a Beskydy. Soubor pracuje s autentickým materiálem, který je s citem scénicky zpracovaný a dává vyniknout rozmanitosti jednotlivých polských regionů i bohatství polských krojů. Soubor je nositelem celé řady ocenění. Během své dlouhé existence se úspěšně prezentoval nejen na mnoha místech Evropy, ale také v Asii, Africe a Severní i Jižní Americe, do České republiky soubor přijíždí již poněkolikáté.

Vedoucí souboru: Maciej Jędrzejek

Choreograf: Jerzy Kwaśniewski

Vedoucí taneční složky: Tomasz Poniatowski

Vedoucí hudební složky: Wojciech Knapczyk

Vedoucí pěvecké složky: Tomasz Widomski

www.krakus.net

ISKRA, Podgorica (ČERNÁ HORA)

Akademické centrum lidových písní a tanců ISKRA vzniklo v roce 2012 v hlavním městě Černé hory Podgorica. Jeho cílem je uchování a prezentace tradičního lidového umění Černé hory. Soubor má ve svém repertoáru lidové tance a písně z různých regionů Černé hory, pozornost věnuje i folkloru albánské menšiny žijící v regionu Tuzi. Iskra je organizátorem folklorního festivalu „Zlatni ansambli Crne Gore“. Soubor se již představil v několika evropských zemích, do České republiky přijíždí díky plzeňskému festivalu poprvé.

Umělecký vedoucí souboru: Pero Martic

www.iskrafolklor.me


11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti11. Malé folklorní slavnosti

vložil: Starosta 21:22 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!