Upoutávka na DOTEKY ŘEMESEL

[úterý, 5. srpen 2014]

Poutě, trhy, jarmarky …. máte je rádi? Nebo už jich máte pro letošek dost? Od jara do podzimu se něco děje, každý víkend můžete někde utrácet peníze, že?   A kde na to má jeden brát… Každý řemeslník se předvádí se svým zbožím a bůhví jak k němu přišel, někde velkoobchodně nakoupil a za svůj výrobek to vydává….

Ale, no tak… takový škarohlídský postoj škodí dobrému zažívání.

Přijeďte na tak trochu jinou návštěvu Vrčeně. Uvidíte venkov i řemesla z jiného úhlu pohledu.

Akce Doteky řemesel není pouhým jarmarkem. Chceme zprostředkovat možnost dotknout se materiálu, vyzkoušet si řemeslo, být u vzniku věci. Tuhle zkušenost návštěvníci mohou nabýt například v kovářské, tesařské, truhlářské, hrnčířské, kamnářské, či řezbářské dílně.

Ano, to vše jste už viděli. Na nádvořích a náměstích, tam všude se tradiční řemesla předvádějí. Ale na hrnčířském kruhu vytočit hrnek, vykovat vlastní rukou hřebík a zadřít si do vlastní ruky třísku, můžete 31. srpna 2014 jen u nás. Řezbářka vám zalepí palec, půjčí do ruky ostré dláto a vy z lipového dřeva stvoříte figurku! Není to splněný sen?

Z pedigu nebo papírových ruliček se naučíte, jak vytvořit dekoraci do bytu. Vyzkoušíte si ruční výrobu papíru, či jak se z koudele na kolovrátku stává nit. Z korálků a drátku vyrobíte milý dárek. Můžete relaxovat nad ovčím rounem a uplstit si krásně barevnou brož, z ptačích pírek si vyrobíte exotický šperk, ze skla a cínu vám pod rukou vznikne vitráž, která pak příští dny probarví váš výhled z okna. Ještě v listopadu budete vzpomínat.

Jiná skupina řemeslných dílen potěší smysly. Chléb, sýr, medové perníčky budou vznikat přímo před vašimi zraky a pochopitelně budou k ochutnání. K vidění bude včelí úl, k mání med, medovina, svíčky z včelího vosku, možná i čerstvý mošt.

Ondřej Šplíchal postaví dole na návsi nejen pec na chleba, ale názorně předvede celé své kamnářské a kominické řemeslo.

A na školním dvoře vás bude očekávat kadeřník Martin Bršlica – co takhle trochu změnit fazónu?

Myslivci představí své trofeje, hasiči předvedou svoji parádní historickou stříkačku. Sdružení Vrčeň zajistí zvláštní program u rybníka. Pokud bude počasí přát, převozníci převezou zájemce na druhý břeh a po takovém osvěžení přijdou jistě k chuti piva z malých pivovarů, či zauzené špekáčky.  Občerstvení bude samozřejmě zajištěno v hostinci Na Faře a u stánku Tomáše Pečenky na návsi. Děti potěší možnost svézt se na kobylce pana Pečenky.

Pozor ale! Návštěvník bude muset také něco investovat. Ne nebojte - vstupné je zdarma. Avšak, jak se píše na začátku, jde o tak trochu jinou návštěvu Vrčeně.  Naši hosté budou muset ukázat své umění orientovat se v mapách. Některé expozice budou na veřejných prostorech, jiné však ve dvorech a stodolách místních řemeslníků, na dvoře školy, u rybníka… Hospodu a kostel najde každý, ale kde se plete z toho pedigu?  To pomůže objasnit mapka, kterou získáte na každém stanovišti.

Takže … Těšíme se na vás 31. srpna ve Vrčeni!

Za organizátory akce, tj. obec Vrčeň a Mas svatého Jana z Nepomuku srdečně zve Jitka Kahounová.

Upoutávka na DOTEKY ŘEMESEL Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 19:33 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!