Pozvánka na Doteky řemesel II.

[pátek, 29. srpen 2014]

Prázdniny končí, léto se také pomalu loučí, lidé se vracejí ze svých venkovských chalup zpět do pohlcujících měst. Co takhle se ještě na chvilku zastavit a nadechnout se venkovské atmosféry?
Ve Vrčeni probíhají poslední přípravy na akci DOTEKY ŘEMESEL. Ta nebude pouhým jarmarkem, ani pouťovou atrakcí.
Chceme zde zprostředkovat možnost dotknout se materiálu, vyzkoušet si řemeslo, být u vzniku věci. Tuhle zkušenost návštěvníci mohou nabýt například v kovářské, tesařské, hrnčířské, kamnářské, či řezbářské dílně.
Ano, to vše jste už viděli. Na nádvořích a náměstích, tam všude se tradiční řemesla předvádějí. Ale na hrnčířském kruhu vytočit hrnek, vykovat vlastní rukou hřebík a zadřít si do vlastní ruky třísku, můžete 31. srpna 2014 jen u nás. Řezbářka vám zalepí palec, půjčí do ruky ostré dláto a vy z lipového dřeva stvoříte figurku! Není to splněný sen?
Z pedigu nebo papírových ruliček se naučíte, jak vytvořit dekoraci do bytu. Vyzkoušíte si ruční výrobu papíru, či jak se z koudele na kolovrátku stává nit. Z korálků a drátku vyrobíte milý dárek. Můžete relaxovat nad ovčím rounem a uplstit si krásně barevnou brož, z ptačích pírek si vyrobíte exotický šperk, ze skla a cínu vám pod rukou vznikne vitráž, která pak příští dny probarví váš výhled z okna. Ještě v listopadu budete vzpomínat.
Jiná skupina řemeslných dílen potěší smysly. Chléb a sýr budou vznikat přímo před vašimi zraky a pochopitelně budou k ochutnání. K vidění bude včelí úl, k mání med, medovina, děti si mohou ozdobit medový perníček, vyrobit vlastní svíčku z včelího vosku.
Ondřej Šplíchal postaví dole na návsi nejen pec na chleba, ale názorně předvede celé své kamnářské a kominické řemeslo.
A na školním dvoře vás bude očekávat kadeřník Martin Bršlica – co takhle trochu změnit fazónu?
Myslivci představí své trofeje, hasiči předvedou svoji parádní historickou stříkačku. Sdružení Vrčeň zajistí zvláštní program u rybníka. Pokud bude počasí přát, převozníci převezou zájemce na druhý břeh a po takovém osvěžení přijdou jistě k chuti piva z malých pivovarů. Občerstvení bude samozřejmě zajištěno v hostinci Na Faře a u stánku Tomáše Pečenky. Děti potěší možnost svézt se na kobylce pana Pečenky.Také si zde mohou vyzkoušet lukostřelecké umění a svou šikovnost prokázat úlovkem zvířátka na udici. Na zahradě školky předvede své sochařské umění pomocí motorové pily pan Michal Sýkora, jehož dřevěné sochy jste mohli vidět i na Zelené Hoře.
Melodičtější zvuky se ale od druhé hodiny odpoledne budou ozývat z terasy Hostince Na Faře, kde zahrají na housle, harmoniku a dudy pánové Miroslav Šimandl, Jan Burian a Vladimír Chaloupka.
Pozor ale! Návštěvník bude muset také něco investovat. Ne nebojte - vstupné je zdarma. Avšak jde o tak trochu jinou návštěvu Vrčeně. Naši hosté budou muset ukázat své umění orientovat se v mapách. Některé expozice budou na veřejných prostorech, jiné však ve dvorech a stodolách místních řemeslníků, na dvoře školy, u rybníka… Hospodu a kostel najde každý, ale kde se plete z toho pedigu? To pomůže objasnit mapka, kterou získáte na každém stanovišti.
Takže … Těšíme se na vás 31. srpna ve Vrčeni!
Za organizátory akce, tj. obec Vrčeň a Mas svatého Jana z Nepomuku srdečně zve Jitka Kahounová.

Pozvánka na Doteky řemesel II. Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 11:23 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!