Domácí kompostéry - nabídka

[pondělí, 5. říjen 2015]

Podpořit domácí kompostování má za cíl i dotační titul Operačního programu Životní prostředí, který podporuje nákup kompostérů pro domácnosti – s dotací ve výši 90%. Město Nepomuk uspělo se žádostí v tomto programu a pořídilo přes tři sta kompostérů. Zbývajících 10% zaplatilo z městského rozpočtu a nyní je nabízí zcela zdarma domácnostem na území města Nepomuku. K projektu se připojilo i několik okolních obcí (Vrčeň, Srby, Klášter, Kozlovice, Nezdřev, Oselce, Hradiště). V nabídce jsou dva základní typy v celkem čtyřech velikostech – dřevěný otevřený a plastový s víkem. Hodí se tedy pro přírodní zákoutí i pro dvorky a malé zahrady.

Kompostéry budeme vydávat průběžně od října až do konce roku, respektive vyčerpání zásob. Neváhejte a vyplňte si žádost o přidělení domácího kompostéru! K dispozici je na OÚ, popř. si jí můžete stáhnout zde: http://www.vrcen.cz/download/uredni-formulare/ doma vyplnit a poslat mailem. Obec Vrčeň potřebuje vědět, jaký bude o kompostéry zájem, proto se můžete také hlásit telefonicky (371 591 447) nebo mailem (obec@vrcen.cz ). V roce 2015, pravděpodobně, nepokryjeme celou poptávku, takže budeme přidělovat pouze jeden kompostér na žadatele (systém určí ZO). V příštím roce se společně s městem Nepomuk pokusíme uspokojit zbytek žadatelů, pokud bude zájem. Z Nepomuka dostaneme pouze omezené množství kompostérů, jelikož obcí v projektu bylo zapojeno více – viz. horní odstavec.

Pro zajímavost: Obec Vrčeň uzavře s městem Nepomuk rámcovou smlouvu a další smlouvy o zapůjčení kompostérů následně uzavře obec Vrčeň s jednotlivými žadateli, čili našimi spoluobčany. Udržitelnost projektu je 5 let. Poté přechází do majetku žadatele. Po celou dobu udržitelnosti projektu může kompetentní orgán (MŽP nebo příslušný pracovník OÚ (popř. zastupitel) provádět namátkové kontroly, zda je kompostér na místě, kde být má).

Domácí kompostéry se nevyváží, pochopitelně. Vyrobíte si sami doma a bezplatně výživný substrát pro pěstování rostlin. A co si od toho slibujeme? Snížení poplatků za odvoz TKO, popř. za odvoz biokontejnerů.

Vše o kompostování, včetně návodu, jak správně na věc, najdete na stránkách http://kompostuj.cz

Domácí kompostéry - nabídka Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 10:50 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Místostarosta

čtvrtek, 5. listopad 2015
09:36

Místostarosta

Návod na sestavení a provozování kompostéru je ke stažení zde: http://www.vrcen.cz/download/187-informacni-brozura-od-mesta-nepomuku/
Druhou možností je si tento návod v tištěné podobě vyzvednout na OÚ Vrčeň v úředních hodinách.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 05.11.2015 ve 09:40:43


Napsal: Místostarosta [Odpovědět]

Starosta

úterý, 20. říjen 2015
10:16

Starosta

Z Nepomuka jsme dostali přiděleno celkem 20 dřevěných kompostérů (5 velkých a 15 malých),ale žádný plastový, bohužel.
Pozitivní věc je ta, že zatím uspokojíme všechny dosavadní žadatele o dřevěné kompostéry. Kdo chtěl plastový, tak si to může ještě rozmyslet a vzít si malý dřevěný. Každopádně Vás ještě všechny obvoláme.
Žádosti stále přijímáme, protože příští rok se chceme opět zapojit do žádosti o dotace na tyto kompostéry. (Buď opět s Nepomukem, nebo samostatně, popř. přes Mikroregion). Budeme žádat především o ty plastové. Takže zatím nezoufejte a vydržte, mělo by se dostat příští rok na všechny. Akce kompost stále žije! :)


Napsal: Starosta [Odpovědět]