Velikonoční křístání 2019

[sobota, 20. duben 2019]

Na bílou a zároveň i krásně slunnou sobotu 20. dubna 2019 bylo v 8 hodin ráno na vrčeňské návsi připraveno k poslední obchůzce po vsi celkem 12 koledníků, konkrétně 7 dívek a 5 chlapců. Oproti loňskému roku se jejich počet sice snížil o sedum, ale určitě to nebylo na úkor kvality. Tradice byly dodrženy v plném rozsahu. Nejmladší dívence bylo sedum let a nejstarší mladý muž již oslavil plnoletost. Velikonoční období nám letos vyšlo i s vojtěšskou pouťí. Užívejte si tyto krásné dny. Veselé Velikonoce!

Krátké video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=m020JDIkoIs&feature=youtu.be

Podle tradice mají všechny hrkací a klepací nástroje nahradit v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zvonění zvonů, které podle tradovaného úsloví „odlétají do Říma“. Obyčej byl privilegiem dětí, především chlapců. O jeho rozšíření po celé republice vypovídá velké množství nářečních názvů (rachání, hrkání, hafrování, řechtání, křístání atd.). Bílá sobota je tzv. aliturgickým dnem, neboť se tento den zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Skončením Bílé soboty skoncoval také dlouhotrvající půst.


Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019Velikonoční křístání 2019

Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!