75. výročí konce 2. světové války

[pátek, 8. květen 2020]

Vrčeň, potažmo celá Česká republika, si dnes připomíná 75 let od konce druhé světové války. Stejně jako na dalších místech světa letošní oslavy výrazně ovlivňuje krizová situace kolem pandemie nového koronaviru.

Výňatek z obecní kroniky:

Velmi slavné, upřímné a v pravdě bratrské uvítání příslušníků slavné Rudé armády, kteří přijeli v tancích směrem od Sedliště, bylo provedeno u slavobrány, která byla postavena na silnici před hostincem čp. 13 u Brabců. Vítali jsme je nejen chlebem a solí jako nejvzácnější hosty, ale občané snesly i mnoho různých sladkostí a dobrot i uzeného masa a i o pití nebyla nouze. Den před tím jsme podobným způsobem na tomtéž místě uvítali také příslušníky americké armády, kteří obsadili Nepomuk a naší obcí pouze projížděla dvě jejich auta, aby zajali oddíl Němců, který se ještě zdržoval v Sedlišti. Rozhraní mezi americkým a sovětským pásmem zde tvořila trať Plzeň-Č. Budějovice. V následujícím dni přijel do zdejší obce ještě silný sovětský dělostřelecký oddíl a oddíl zásobovací. Obec se proměnila ve vojenský tábor. Na různých místech na návsi stálo asi 12 těžkých ruských tanků a v polích kolem obce byla postavena ruská děla připravena k palbě. Pro zajímavost uvádím, že obsluhu děl která stála U lipiček na Bejnovic poli u hřbitova a na Modračkovic poli na vršku u vili, tvořili většinou sovětští vojáci mongolové. Velitel sovětských oddílu ve zdejší obci plukovník bydlil v čp. 42 u V. Máňovce. Ruská auta a sovět. vojáci byly téměř ve všech domech v obci, které měli dvory a dvorky. Kolem obce stály všude sovětské stráže.

Po celou dobu trvání II. světové války museli zdejší občané muži provádět noční hlídky. Každou noc hlídali 2 muži od večera do půlnoci, 2 od půlnoci do rozednění. Stanoviště hlídek bylo v létě na skalce nad Růžičkovic pilou, v chladných obdobích a v zimě v obecním domku „baráčku“ v Plaňkách, kde byla strážnice vybavená 2 dřevěnými pryčnami. Členové hlídek se museli podpisovat do zvláštního sešitu k tomu určenému a tamtéž zapisovat pozoruhodné události, k nimž během noci došlo.

p.s.: Děkuji panu K.K. za obdrženou fotku tanku před domem u Kozáků. 


Centrální kříž na hřbitově 05/2020Hrob rudoarmějců 05/2020Pomník na návsi 05/2020Sovětský tank na návsi - před č.p. 9 z 05/1945prap. Pavel (velitel ČS) se synem a Sovětským vojákem 05/1945

Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!