Pod vrčeňskou lípou - info

[sobota, 13. květen 2006]

III. ročník Malých folklorních slavností "Pod vrčeňskou lípou" se bude konat ve čtvrtek 15. 6. 2006 od 19:00 hodin.

Vystoupí soubor písní a tanců Jiskra z Plzně. Dále se nám se svým programem představí soubory z Bulharska, Alžírska a Gruzie. Každý soubor vystoupí s cca 15-ti minutovým programem.

Kdo tedy u nás vlastně vystoupí?

JISKRA (Plzeň)

Soubor písní a tanců Jiskra vznikl v roce 1958. Od svého založení se věnuje zpracování folklorního materiálu ze západních Čech – v jeho repertoáru jsou lidové písně a tance z Plzeňska, Žinkovska a Chodska. Lidová muzika vychází z původní štrajchové a dudácké muziky, hudební i taneční zpracování čerpá z národopisných sbírek daných oblastí. Jednotlivá pásma vychází z tradičních projevů výročního a rodinného zvykosloví.

Soubor je tvořen taneční, hudební a pěveckou složkou. Za své existence uskutečnil stovky vystoupení na domácích i zahraničních pódiích a účastnil se festivalů v různých zemích světa. Lidová muzika souboru spolupracuje s Českým rozhlasem Plzeň. Od roku 1997 je Soubor písní a tanců Jiskra hlavním organizátorem Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni. Více na http://souborjiskra.hyperlink.cz

FOLK FORMATION FOUNTAIN (Sofia, Bulharsko)

Dětský soubor Fountain byl v Sofii založen v roce 1993 s cílem zachovat a popularizovat bulharský folklor. Díky souboru každoročně cca 200 dětí studuje bulharské lidové tance a lidovou hudbu. Fountain se věnuje převážně lidovým tancům z oblastí Shopluka, Pirin, Dobrudja, Thrace a Misia. Kromě taneční složky má také vlastní orchestr i pěveckou složku a představil se již v mnoha zemích Evropy. Soubor tvoří dvě věkové kategorie - na plzeňský a také vrčeňský festival se přijíždí představit starší děti ve věku 14 – 18 let.

SHAVLEGO (Tbilisi, Gruzie)

Gruzínský národní taneční soubor Shavlego byl v Tbilisi založen v roce 1970. V současné době sdružuje cca 40 tanečníků, kteří jsou vybírání z různých škol, přičemž základním předpokladem je fyzická zdatnost. Soubor Shavlego zpracovává gruzínské tradiční tance a při svých vystoupeních podává ohromující taneční výkony. Své umění již představil v mnoha zemích světa.

BALLET AFRAH EL-DJAZAIR (Sidi Bel Abbes, Alžírsko – Afrika)

Ballet Afrah El-Djazair je jedním z nejznámějších souborů propagujících alžírskou tradiční kulturu. Vznikl v městě Sidi Bel Abbes v roce 1993 a v současné době je tvořen taneční složkou a orchestrem. V repertoáru souboru jsou tradiční alžírské lidové tance a písně, které se soubor snaží prezentovat v co možná nejautentičtější podobě. Při svých vystoupeních soubor využívá alžírské tradiční lidové nástroje (gombri, karkabou, tam, gasba atd.) a lidové kroje různých míst Alžírska. Své umění již představil v mnoha zemích Evropy, do České republiky nyní přijíždí poprvé.

Na galaprogram festivalu, který proběhne v neděli 18.6. od 14:00 hod v Kulturním domě INWEST, bude z Vrčeně pořádán zájezd. Vystoupí zde cca 14 folklorních souborů z České republiky, Německa, Slovenska, Bulharska, Maďarska, Alžírska a Gruzie


vložil: Webmaster 21:28 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!