17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou

[neděle, 12. červen 2022]

VRČEŇ-náves

čtvrtek 9. 6. 2022 od 19:00 hodin

17. Malé folklorní slavnosti „Pod vrčeňskou lípou“


Jiskra 58 SOKOL Valcha, Plzeň

Tuna Derecho de Valencia, Španělsko

FS Poľana, Slovensko

Sveti Sava, Zvornik, Bosna a Hercegovina


Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2022 (24. ročník) - pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají. Speciální poděkování patří zejména paní ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové, která nám krásný večer osobně odmoderovala. Děkujeme majitelce firmy ELITEX NEPOMUK, a.s., paní Ing. Šárce Kotrbové, za tradiční finanční sponzorování našich slavností, kterého si velmi vážíme. Občerstvení na návsi opět zajistil Jiří Mařík, nájemce z obecního hostince Na Faře.

Dále si poděkování zaslouží ZŠ Vrčeň za otevření školy pro zázemí souborů, MŠ Vrčeň (zejména kolektiv školní jídelny), za náročnou přípravu spojenou s občerstvením všech souborů. Samozřejmě děkujeme také všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli, např. přípravou a následným úklidem.

Příště rok se budeme těšit opět na viděnou.


Profily souborů, které jsme měli možnost vidět u nás ve Vrčeni:


Jiskra 58 SOKOL Valcha Plzeň

V roce 2000 zahájil činnost soubor Jiskra 1958 složený z bývalých členů Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně. Jedná se o muzikanty, zpěváky a tanečníky, kteří v souboru Jiskra působili v rozmezí let 1970 – 1990 a po 10 letech se rozhodli svoji aktivní činnost oživit. Soubor vystupuje s lidovými tanci a písněmi z jihozápadních Čech (Plzeňska, Žinkovska, Chodska), které jsou nezaměnitelně výrazově podtrženy a prezentovány především s cílem pobavit sebe i diváka. Od roku 2016 je soubor organizačně součástí TJ Sokol Valcha Plzeň.

Vedoucí souboru: Jana Bísková

Web: www.jiskra58.cz


Tuna de Derecho de Valencia, Španělsko

Folklorní soubor Tuna de Derecho představuje tradiční typické písně španělské školy. Ve svém repertoáru zpracovává také širokou paletu jihoamerických písní (bolera, flamenga, rumba atd.). Zpěv je vždy doprovázen hrou na kytary. Největším zážitkem je chorálový zpěv všech zpěváků a muzikantů. Soubor tvoří následující nástroje a postavy: džentlmen “Chiquillop” s kytarou; “Cabras” - první kytara a vedoucí souboru; the “Ceja” - druhá kytara; “Don Pedro Carioca” - zpěvák, který píše vlastní písně; “Don Maruja” " - harmonický "slavík"; “Don Jose Fernando” - operetní baronet a “Mr. Saint” - bariton hrající na tamburínu. Celkově tvoří skupinu až dvacet hudebníků. V roce 1212 založil král Alfonso VIII ve městě Palencia první „Studium Generale“, první ze španělských univerzit. Kastilské silnice byly brzy svědky tisíců mladých mužů na jejich cestě z domova na tuto první univerzitu, kde chtěli získat vzdělání. Nejchudší z nich a ti, kteří příliš brzy promrhali svoje prostředky v hospodách, využívali zastávky u hostinců, aby zde zahráli své písničky s kytarou a nalezli přístřeší. Získali jméno „sopistas“, protože své hudební umění předvádějí za jedinou odměnu – misku polévky a/nebo nepříliš pohodlné ale teplé místo na spaní. Písně těchto “sopistas” a jejich celkový obraz v historii a vývoji španělských měst a nové městské společenské třídy daly vzniknout velké hudební i společenské tradici, z které čerpá právě folklorní soubor Tuna de Derecho z Valencie.


FS Poľana Zvolen, Slovensko

Folklorní soubor Poľana pracuje při Technické univerzitě ve Zvolenu od roku 1956. Už při svém založení na přelomu let 1955 - 1956 si vzal soubor do vínku rozvoj lidových tradic především regionu Podpoľania a podle majestátního vulkánu dominujícího celému kraji přijal jméno „Poľana“. Jako v minulosti, tak i dnes jsou členy souboru mladí lidé, převážně studenti a zaměstnanci univerzity, ale také mládež ze Zvolena, pro kterou se stal tanec a zpěv zálibou. V současnoti je v souboru skoro 50 členů, kteří pracují v pěvecké mužské, pěvecké ženské, hudební a taneční složce souboru. Repertoár souboru je sestaven z tanců a písní regionu Podpoľania (Detva, Čerín, Hrochoť, Očová), Horehronia (Šumiac, Pohorelá), Čierneho Balogu, Gemera a Pliešoviec. Jak obě pěvecké složky tak i hudební složka mají ve svém repertoáru také písně z celého Slovenska. V rámci jejich programu se divácí setkají s tradičními nástroji jako fujary, píšťalky, foukací harmoniky, heligónka a drumbľa. Během svého působení se folklorní soubor Poľana zúčastnil stovek vystoupení doma i v zahraničí (například Bulharsko, Francie, Maďarsko, Ukrajina, Portugalsko, Řecko, Turecku, Sýrie, USA, Mexiko a Čína).

Vedoucí souboru: Ing. Pavel Gejdoš, PhD.
Umělecký vedoucí a choreograf: Ing. František Chudý, CSc.


Sveti Sava, Zvornik, Bosna a Hercegovina

Folklorní soubor "Sveti Sava" Zvornik byl založen 24. dubna 1995. Tvoří jej skoro 200 členů v taneční, hudební a pěvecké složce. Zřizovatelem je Vidovdanský parlament. Účastní se pravidelně mnoha vystoupení a festivalů jak doma tak i v zahraničí (Istanbul, Makedonie, Slovinsko, Maďarsko, France a další) a natáčí také televizní programy a pořady. Byl oceněn řádem "Orgenom Third Order of St. Sava". Zpracovává bohatovou folklorní tradici regionu okolo města Zvornik.

Vedoucí souboru: Dragan Golic
Web: https://svetisavazvornik.org


Pod záštitou:

Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň
8. - 12. června 2022

http://www.mffplzen.eu/profily-souboru


17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou17. Malé folklorní slavnosti Pod vrčeňskou lípou

Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!