Místní referendum - informace pro občany

[pondělí, 29. srpen 2022]

Zastupitelsvo obce Vrčeň schválilo na základě návrhu přípravného výboru Vyhlášení místního referenda. Informace k místnímu referendu viz odkaz níže:

/download/872-mistni-referendum-vyhlaseni-informacePřidat reakci

Jméno:
E-mail:

občan

pátek, 23. září 2022
12:49

Taky je dobré uvést zadlužení obce a tím nemožnost investovat dál...

Taky se mohl koupit pozemek na dětské hřiště, ale proč, lepší je hrad ( sice to jen chátrá), ale děti si přece nepotřebují hrát. Mají sedět na faře a pít kofolu s místostarostou BC MGR Maškem atd...!

a další a další věci..


Napsal: občan [Odpovědět]

Volby

čtvrtek, 22. září 2022
22:17

Vážení spoluobčané
Tento pátek a sobotu budou v naší obci probíhat volby do zastupitelstva.
Prosím Vás zvažte svůj hlas, který rozhodne o zachování TRADIC, PROSPERITY, SDH a rozvoji naší obce v dalších letech. Myslím si že vedení obce by měli mít lidé již s letitými zkušenostmi a znalích místních poměrů a hlavně za kterými je již vidět velký kus práce pro obec Vrčeň. Obecní vodovod, plyn, odbahnění rybníku, přístavba školy, rozšíření obecního majetku (fara, hrad, pískovna a další pozemky). Bylo by špatné až katastrofální svěřit chod obce nezkušeným a neznalým, kteří kandidují jen z důvodu jediného svého zájmu, a to mít nadále obecní rybník pro své vlastní aktivity. Jiný důvod nemají, protože by již dávno byli ku prospěchu obce. Volím č.2 a to Tradici-Vizi-Prosperitu.


Napsal: Volby [Odpovědět]

J.Kasková

sobota, 17. září 2022
18:41

Omlouvám se, omylem je zde článek dvakrát:-)


Napsal: J.Kasková [Odpovědět]

J. Kasková

sobota, 17. září 2022
18:38

Dobrý den,
právě jsem objevila na IROZHLASu článek o referendu ve Vrčeni:-)

11 obcí se chystá na místní referendum. Ve Vrčni je předmětem sporu budoucí využití místního rybníka

Lidé v jedenácti obcích nebudou příští týden volit jen své zastupitele, ale budou taky hlasovat v referendu. Například v Janově u Svitav rozhodnou, jestli tam chtějí zoo, ve Velkém Přítočně kousek od Prahy se zase rozhořel boj o změnu územního plánu, a třeba ve Vrčni na Plzeňsku rozděluje obyvatele rybník. Jednu kandidátku vede stávající místostarosta, který ho chce komerčně pronajmout, druhou zase zástupce spolku, který se o rybník stará.

„Je to 10 let, co jsme ho dostali po rybářích. Rybník byl ve zpustošeném stavu, zarostlý. Kolem rybníka jsme udělali naučnou stezku. Pořádají se tu různé akce a máme u rybníka postavenou pergolu, kde máme takovou klubovnu, kde se scházíme a je to takový náš středobod toho setkávání. Platili jsme doteď 5500 korun nájem,“ popisuje situaci Ladislav Chodora, který je obchodním zástupcem a vede opoziční kandidátku.

Jenže se objevil podnikatel, který chce rybník pronajmout ke komerčním účelům, a na své straně má dosavadního místostarostu, povoláním policistu, Petra Maška. Ten je lídrem druhé kandidátky.

„Já preferuji variantu, kde je samozřejmě vyšší nájem. Ostatně jako vždy od roku 1998, odkdy jsem v zastupitelstvu obce. Vždycky jsme v rámci záměru dávali přednost vyšším nabídkám,“ vysvětluje svoji pozici Maška.
V podstatě se tu hraje o 13 000 korun ročně, což je rozdíl v pronájmu spolku nebo podnikateli, říká dosluhující starosta Vratislav Chodora.
„Pro obec s šestimilionovým rozpočtem je 13 000 ročně jako když se plivne do rybníka. Je to úplné nic,“ míní Chodora.

Chodora je starosta, ale je i předseda spolku, a tak se rozhodl i kvůli sporu o rybník už nekandidovat.
„Vám to řeknu někdy toho mám jako neuvolněný starosta plný brýle. Takže jsem si říkal, že už toho bylo docela dost. Kolikrát si tu musí člověk vždycky hlavě srovnat, za koho zrovna jedná, v čí prospěch a tak dál,“ vysvětluje svoji situaci Chodora.

Vrčeň je, tak jako mnoho obcí, rozdělená na nejméně dvě velmi vyhraněné skupiny. V hostinci Na Faře je hustá atmosféra docela cítit. Servírka hostům ale poradila, aby všichni mlčeli.

L. Smatana

https://www.irozhlas.cz/volby/vrcen-plzensko-rybnik-referendum-spor-pronajem_2209171705_jip

11 obcí se chystá na místní referendum. Ve Vrčni je předmětem sporu budoucí využití místního rybníka

Lidé v jedenácti obcích nebudou příští týden volit jen své zastupitele, ale budou taky hlasovat v referendu. Například v Janově u Svitav rozhodnou, jestli tam chtějí zoo, ve Velkém Přítočně kousek od Prahy se zase rozhořel boj o změnu územního plánu, a třeba ve Vrčni na Plzeňsku rozděluje obyvatele rybník. Jednu kandidátku vede stávající místostarosta, který ho chce komerčně pronajmout, druhou zase zástupce spolku, který se o rybník stará.

„Je to 10 let, co jsme ho dostali po rybářích. Rybník byl ve zpustošeném stavu, zarostlý. Kolem rybníka jsme udělali naučnou stezku. Pořádají se tu různé akce a máme u rybníka postavenou pergolu, kde máme takovou klubovnu, kde se scházíme a je to takový náš středobod toho setkávání. Platili jsme doteď 5500 korun nájem,“ popisuje situaci Ladislav Chodora, který je obchodním zástupcem a vede opoziční kandidátku.

Jenže se objevil podnikatel, který chce rybník pronajmout ke komerčním účelům, a na své straně má dosavadního místostarostu, povoláním policistu, Petra Maška. Ten je lídrem druhé kandidátky.

„Já preferuji variantu, kde je samozřejmě vyšší nájem. Ostatně jako vždy od roku 1998, odkdy jsem v zastupitelstvu obce. Vždycky jsme v rámci záměru dávali přednost vyšším nabídkám,“ vysvětluje svoji pozici Maška.

V podstatě se tu hraje o 13 000 korun ročně, což je rozdíl v pronájmu spolku nebo podnikateli, říká dosluhující starosta Vratislav Chodora.

„Pro obec s šestimilionovým rozpočtem je 13 000 ročně jako když se plivne do rybníka. Je to úplné nic,“ míní Chodora.

Chodora je starosta, ale je i předseda spolku, a tak se rozhodl i kvůli sporu o rybník už nekandidovat.

„Vám to řeknu někdy toho mám jako neuvolněný starosta plný brýle. Takže jsem si říkal, že už toho bylo docela dost. Kolikrát si tu musí člověk vždycky hlavě srovnat, za koho zrovna jedná, v čí prospěch a tak dál,“ vysvětluje svoji situaci Chodora.

Vrčeň je, tak jako mnoho obcí, rozdělená na nejméně dvě velmi vyhraněné skupiny. V hostinci Na Faře je hustá atmosféra docela cítit. Servírka hostům ale poradila, aby všichni mlčeli.

L. Smatana

https://www.irozhlas.cz/volby/vrcen-plzensko-rybnik-referendum-spor-pronajem_2209171705_jip


Napsal: J. Kasková [Odpovědět]

taky vrcenak

pondělí, 5. září 2022
09:46

to Strolda: CHACHACHA, se musím jen a jen smát...Co jste vy za občana???Prdel do hospody nezvednete...na hasičské brigády nechodíš...ve výjezdové jednotce si jen stěžuje...o rybník se nestaráš...a ještě chce letos kandidovat???Já být vámi,tak jsem furt zalezlej doma a neseru se mezy slušné občany,co pro obec alespoň trochu pracují...stejně ve volbách nemáš žádnou šanci postoupit...


Napsal: taky vrcenak [Odpovědět]

Strolda

neděle, 4. září 2022
16:11

Strolda

Vstoupím do této diskuze aj já, jakožto občan a nebojím se psát přihlášen a ještě se pod svůj příspěvek podepíši. A nebudu se schovávat za roušku tajemna a anonymity. Nerad píši na příspěvky, prtože ať sem napíše člověk co chce, stejně to od všech schytá.
Myslím si, že referendu je dobrá věc, ale také bych bral, aby zúčastněné strany zde zveřejnili své záměry pro provozování Opatského rybníka. Zkuste vnést světlo do toho, co se tady píše. Jsem zvědav, která strana bude rychlejší ve zveřejnění svého záměru. Tento záměr už stejně strany podaly obecní správě, tak proč jej i nezveřejnit? Ať víme za koho a proč hlasovat.
A jak jsem ze začátku napsal, tak já se dokáži i podepsat.
S pozdravem Martin Strolený


Napsal: Strolda [Odpovědět]

Krtku...

sobota, 3. září 2022
16:55

Krtku, napiš nám veřejně jak to bylo !!! Budou volby, je dobré vědět odkud vítr vane, Ať příští zastupitelé jsou fakt pro obec a ne pro zájmy několika vyvolených...


Napsal: Krtku... [Odpovědět]

Krtek

pátek, 2. září 2022
08:37

Krtek

Notičky dostal Pavel dobré, zpracování už je horší, občas si protiřečí. Aby jeho příspěvek obsahoval úplné informace, mohl by také napsat o tom, za jakých okolností jeho nabídka na pronájem rybníka vznikla. Víc asi není třeba psát, ať si rozhodnou občané. Třeba se v obci dočkáme i virtuálního rybaření.
Jan Kuchynka, alias Krtek (nejsem členem Spolku Vrčeň)


Napsal: Krtek [Odpovědět]

antihnusák

čtvrtek, 1. září 2022
15:52

Pane jane vůbec nechápu, proč by měl být rybník v budoucnosti využíván jinak než doposud. Pokud by se neplnily smluvní podmínky, tak každá ze stran může smlouvu vypovědět. Je mi zle z myšlení lidí jako jste vy.


Napsal: antihnusák [Odpovědět]

jan

středa, 31. srpen 2022
12:14

Myslím, že zastupitel obce měl být taky hlavně hospodář a neodmítat peníze pro obec na úkor běžných občanů. Ročně bude obec ochuzena min. o 13 tis.
A další paradox je že před koncem volebního období současné zastupitelstvo chce uzavřít smlouvu na dobu neurčitou neb inflační doložky. Tímto velice významně ovlivní případné budoucí využití rybníka pro nové zastupitelstvo.
Dělá se mi z toho dle jednání zle.


Napsal: jan [Odpovědět]

starosta Chodora

středa, 31. srpen 2022
08:40

starosta Chodora

To Pavel Velíšek: Nabídky na pronájem opatského rybníku byly projednány na veřejném zasedání zastupitelstva obce 11. 7. 2022 za hojné účasti občanů obce a více než hodinové diskusi o obou nabídkách. Žádná z nabídek nezískala potřebnou většinovou podporu zastupitelů. Kdybych já, jako starosta a předseda Spolku Vrčeň hlasoval, byla by tato diskuse bezpředmětná. Před hlasováním o tomto bodu jsem sdělil, že nebudu hlasovat a to jsem dodržel. Právě tento jeden hlas chyběl. Část zastupitelů (2) preferovala výši ceny, část zastupitelů (3) podporu spolkového života a společenský přínos. Oba tyto názory jsou legitimní. Znění otázky v referendu včetně odůvodnění navrhl přípravný výbor, který organizoval sběr podpisů občanů na podporu referenda. Obec dle zákona č. 22/2004 Sb., místním o referendu nemůže tyto údaje nijak upravoval, dopustila by se porušení zákona. Vyhlášení místního referenda podpořilo 114 občanů obce.
Záměr Pavla Velíška, který prezentoval zastupitelům obce, je prodej denních povolenek komukoliv, kdo zaplatí. Záměr Spolku Vrčeň je stejný jako doposud, péče o krajinný prvek, společenské akce pro občany. Teď je již zcela na občanech obce, jak o otázce rozhodnou.


Napsal: starosta Chodora [Odpovědět]

Pavel

úterý, 30. srpen 2022
19:13

Rád bych reagoval na tento příspěvek,který obsahuje neúplné informace. Obec Vrčeň zveřejnila 13.6.2022 na úřední desce záměr obce:,Pronajmout nemovitý majetek pozemek p.č.16 o výměře 13 369 m2 v katastru území obce Vrčeň. Záměr zveřejnil starosta obce,též předseda Spolku Vrčeň, který záměrně neuvedla název pozemku -Opatský rybník. Do 29.6.2022 byla na obecní úřad doručena pouze má nabídka, která byla 2,5x vyšší než je současný pronájem. Poté co starosta obce zjistil, že o pronájem rybník má zájem i jiný uchazeč než pouze Spolek Vrčeň , vyhlásil raději nové výběrové řízení na 11.7.2022. Druhé výběrové řízení probíhalo obálkovou metodou, zúčastněny byly dvě strany. Já, Pavel Velisek ,jsem nabídl 20 222 Kč a Spolek Vrčeň 7000 Kč .Avšak ani při mimořádné veřejné zasedání svolané právě z důvodu výběrové výběru pronajímatele nebylo o pronájem Opatského rybníku rozhodnuto. Členové Spolku Vrčeň se proto rozhodli pro shromáždění podpisu na petiční listy za účelem uspořádání referenda. Spolek Vrčeň má Opatský rybník pronajatý od roku 2012 po dobu 10 let, tedy do roku 2022. Nové smluvní podmínky pro získání Opatského rybníka do pronájmu Spolku Vrčeň stanovil obec v čele se starostou (předsedou Spolku Vrčeň )na částku 7000Kč ročně na dobu neurčitou.Spolek Vrčeň se ohrazuje svojí kulturním přínosem ,který by údajně skončil, pokud by rybník připadl jinému pronajímateli. Mým zájmem však bylo umožnit chytání ryb všem občanům Vrčeňe, a ne jen hrstka vyvolených.
Pavel Velíšek


Napsal: Pavel [Odpovědět]