Porcují na kraji medvěda?

[čtvrtek, 22. březen 2007]

Starostové jsou nespokojení s rozdělováním dotací

Plzeňsko – Přerozdělování dotačních titulů z Programu stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje je podle řady starostů velice neprůhledné a nemá žádná pravidla. Každým rokem se tak stává, že úspěšnými žadateli jsou stále ta samé města či obce.

„Tyto dotační tituly nemají kritéria, kterými by se měly obě strany řídit. Stačí jen vyplnit všeobecnou žádost a zbytek je sázka do loterie,“ zlobí se například starosta obce Vrčeň Petr Mašek.

„Zastupitelstvo kraje si zřejmě bere příklad z našich zákonodárců, kteří si také rádi jednou za rok naporcují svého medvěda. Problém je však v tom, že ten medvěd je nás všech a jako takový by měl být rozdělen spravedlivým dílem mezi nás všechny,“ dodává vrčeňský starosta, který vidí východisko jinde. „Pokud chceme zachovat tento dotační titul jako takový, a já jsem určitě pro, jelikož je v podstatě jedinou šancí pro malé obce jak přijít k nějakým penězům, neznám jiný demokratičtější způsob než jeho přerozdělování na všechny obce v kraji v závislosti na počtu jejich obyvatel. Odstraní se tím lobbistické snahy, panské manýry a partajní příslušnost žádajících starostů,“ konstatuje Mašek. Vrčeň přitom v roce 2005 a 2006 dotaci z kraje obdržela na opravu základní školy a o rok později na mateřskou školu. Letos na opravu místních komunikací nedostala nic.

Názor vrčeňského starosty však není zdaleka jediný. Ostatní starostové se jen bojí pod svůj názor podepsat. „Je to nefér systém. Peníze se cpou pořád na stejná místa. Ví o tom každý. Moje jméno raději ale neuvádějte, pak už bychom nedostali tuplem nic,“ zastává stejný názor další ze starostů malé obce z jihu Plzeňska.

David Laštovka - Plzeňský deník


vložil: Webmaster 22:33 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!