Kde chcípla kočka

[středa, 4. březen 2009]

Malé nenápadné obce se nevyplácí přezírat. Zvídavý jedinec totiž při takovém přezírání může snadno přijít o mimořádné zážitky. To se pokouší dokázat v následujícím fejetonu Radek Diestler. Čte Roman Stupka.

Fejeton stahujte ve formátu mp3 zde...

Ta obec leží mimo hlavní dopravní tahy tohoto kraje. Respektive stranou od nich: vlaky a auta, která směřují z Plzně na jih Čech, míjejí ji v uctivé vzdálenosti. Navštívit ji může ten, kdo pojme záměr vydat se z Prahy do Pootaví pomocí ďáblova pomocníka zvaného Routeplanner, neboli plánovač cest . Což o to, cesta je to pěkná a poetická. Jenže krátce před zmíněnou obcí rozpustí se relativně slušná státovka v okreskách poněkud balkánského typu. Zaskočený řidič, nervy na hadry, po několika minutách bezdechého vzrušení přidá, aby měl ten tankodrom za sebou. V obci už je silnice v pořádku, ale řidič projede co nejrychleji, rozhodnut se nevracet. Nikdy! Obec se jmenuje Vrčeň a takové zacházení si nezaslouží.

Vrčeň je obec nenápadná a stejně nenápadně vetřela se do české literatury. Jako součást kraje, kterému dominuje Zelená hora, figuruje ve Švandrlíkově cyklu o Černých baronech. Nenápadně, ale je tam. Znalcům se vybaví výrok vojína Voňavky, který při jakékoli příležitosti vybízí své spolubojovníky, aby šli do Vrčeně hodit udičku, to jest navazovat vztahy. Vrčeň zkrátka patří do zmíněných spisů jako legendární nepomucká osmnáctka Senátor a další pamětihodnosti Nepomuku a okolí.

To je ale literatura a navrch už notně stará. Co je ale tak zajímavého na Vrčeni současné, že je třeba brát ji v ochranu před vystresovanými řidiči? Například vlaky. I když ji, jak už bylo řečeno, míjejí.

K vysvětlení tohoto paradoxu potřebujete: jedno zvídavé dítě s úchylkou na dopravní prostředky, zejména vlaky. Dítě nesmí nechat na pokoji jediný stojan s časopisy, které jsou volně k odběru na nádražích. Jeden list předloží dítěti k věření, že v nějaké Vrčeni nachází se modelová železnice nevídaných rozměrů. Dítě pak potřebuje otce, který sice věří, že České dráhy jsou zločinecká organizace, ale co by neudělal pro naše nejmenší. Navíc ty literární konotace, že ano. Přidejte nějaké spolucestující a naberte směr Nepomuk. Zde vystupte, překročte trať a naberte kurs Brdy.

Po příchodu do Vrčeně obrňte se trpělivostí. Může se vám stát, že před jedním domem objevíte ležící kočku, která nevypadá, že by se tam v sobotní plískanici na kraji února otužovala. Kam jsme to vlezli? Jsme tady správně?

Ale samozřejmě. Kus od zátiší s kočkou najdeme ukazatel k cíli, a za chvíli domek s návěstidlem na zahradě. Zazvoníme, vystoupáme do podkroví a pak už se nestačíme divit. Podkroví je rozděleno na dvě místnosti s dvěma kolejišti různých velikostí. Jedno je v provozu, druhé ve výstavbě. Modely exotických souprav rozbuší osrdí nadšencovo na 180 bpm. Autor a majitel celého spektáklu je prototypem ryzího zapálence a o předmětu svého zájmu ví první poslední. Dětičky plesají. Otec si připadá, jako když před čtvrt stoletím navštívil v Bolevci bratrance a tento mu, k prasknutí nadutý pýchou, ukazoval kolejiště dovezené rodiči z kapitalistické ciziny. Nelze popsat, třeba vidět.

Od té chvíle už Vrčeň sbírá jeden plusový bod za druhým. Dobrý mrav velí zaparkovat v místní osvěžovně, protože jak praví moudrost, v putyce a na faře se toho člověk vždycky nejvíc dozví. Nálevna naznačuje, že v obci bují spolkový život. Na čepu bohatý sortiment malvazů, které potěší každého odpůrce jihoafrického pivního moru. Pokrmy jsou zdařilé a sumy paušální. Dítky lze saturovat též. A co je nejkouzelnější: dlouho jsem nezažil, aby člověk při probírání jídelníčkem zároveň načerpal místopisné minimum o pamětihodnostech historického a krajinného rázu.

Když jsme Vrčeň opouštěli, ta kočka tam ještě ležela. Ale jako bych o ní nic neřekl. Vrčeň, to je objev téhle zimy. Co na to vojín Voňavka? Asi že by nebylo špatné hodit udičku.

Zdroj: Český rozhlas Plzeň


vložil: Webmaster 19:37 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Starosta

sobota, 28. březen 2009
19:22

místostarosta Mašek

to labadi: to labadi: V řádce 6 zase autor píše "z Plzně na jih Čech", tak kudy se to vlastně ten autor motal, opravdu netuším, stejně tak jako to Pootaví je mi další záhadou. :D


Napsal: Starosta [Odpovědět]

labadi

sobota, 28. březen 2009
19:07

to Strolda a Starosta: Tankodrom se skutečně nachází směrem od Prahy - viz. 7 řádka: Navštívit ji může ten, kdo pojme záměr vydat se z Prahy do Pootaví .... až na to , že ta řeka by spíš mohla být Úslava.


Napsal: labadi [Odpovědět]

Starosta

středa, 25. březen 2009
20:31

místostarosta Mašek

to Strolda: Asi ano, protože autor píše o státovce a pak silnici balkánského typu. Pochybuju, že by někdo z Plzně do Vrčeně jel přes Rožmitál a Smolivec, že ano. :D
Každopádně jsem rád, že ta kočka, i přejetý pes z minulého týdne, jsou uklizení, aby zase nějaký zuřivý fejetonista nepsal o pejskovi a kočičce.

Pro labadi: Jasně, já to beru s nadhledem a úsměvem, jsem rád, že se fejeton stal námětem odborné diskuse :D


Napsal: Starosta [Odpovědět]

Strolda

středa, 25. březen 2009
16:04

Strolda

to Chatař: Možná že tím TANKODROMEM měl autor na mysli cestu od státovky přes Klášter až sem. Tam je totiž cesta v trošku děravém a hrbolatém stavu. :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 25.03.2009 ve 16:05:02


Napsal: Strolda [Odpovědět]

1234

středa, 25. březen 2009
14:21

to K.: Takže kočku máme z krku....


Napsal: 1234 [Odpovědět]

..

středa, 25. březen 2009
09:16

pm

to Chatař: silnice pokračuje i na druhou stranu obce, dokonce se i dělí na dvě :-). Doporučuji prostudovat mapu.


Napsal: .. [Odpovědět]

K.

úterý, 24. březen 2009
20:16

to labadi:
Kočka ležela v příkopě sražená autem. Zakopali jsme ji na zahradě :)


Napsal: K. [Odpovědět]

Chatař

úterý, 24. březen 2009
18:59

Jo,jo pěkný. Moc se mi to líbí. Špetka humoru i faktu. Ovšem moc nerozumím, co má autor proti cestě do obce. Když sem četl větu se slovem tankodrom, napadly mě serpentýny. Jinak myslím, že autor obec optimisticky a celkem vzato pravdivě zhodnotil. :)


Napsal: Chatař [Odpovědět]

labadi

úterý, 24. březen 2009
12:46

to Starosta: Dítě pana Diestlera pravděpodobně nalezlo ve stojanu časopis s odkazem na železniční muzeum. Tudíž se do muzea pravděpodobně vydal, vzhledem k tomu, že je šťastným majitelem navigace navolil cestu a ta ho vedla přes Rožmitál, Smolivec a Čečovice (předpokládám že bydlí v Praze, příp. okolí). (navigace, routeplaner) Pěkná silnice z Rožmitálu (č.191) ale v okolí Smolivce bohužel mizí a mění se v tankodrom, který trvá téměř až do Vrčeně. chcíplá kočka s tím pravděpodobně nesouvisí, bude se jednat o parafrázi na obecné rčení tam chcípnul pes, kočku lze ovšem v tomto případě odstanit uklizením. Ad. sortiment malvazů: pravděpodobně se snaží pochválit místní sortiment piv a jeho výběr, autor je pravděpodobně odpůrce piva z produkce plzeňského pivovaru, který jak známo je vlastněn jihoafrickou společností.
Fejeton: Vtipně zpracovává zdánlivě nevýznamné, ale zajímavé téma a ukazuje všední věci v novém světle, přičemž je autor hodně subjektivní a vychází z vlastních zážitků. Napsán je lehkým zábavným slohem, mnohdy satiricky komentující či ironizující trefně vybrané dobové události. a tak je na něj třeba pohlížet - nemá být tedy k pláči, ale k zamyšlení resp. pobavení.


Napsal: labadi [Odpovědět]

Starosta

pátek, 6. březen 2009
16:44

místostarosta Mašek

Nějak jsem ten fejeton od Radka Diestlera moc dobře celý nepochopil. Navigace, tankodrom, chcíplá kočka, sortiment malvazů, atd. Našel jsem ho v archivu ČRo Plzeň a s webmástrem vložil sem na web pro pokochání. Nevím zda se mám nad ním smát nebo brečet. Budu-li parafrázovat autora, je to jakýsi "kočkopes" :D


Napsal: Starosta [Odpovědět]

Macík

pátek, 6. březen 2009
16:10

Vážení, reaguji na tento příspěvek. Děkuji panu stupkovi, alias vojínu Voňavkovi. No teda, že by u nás ve Vrčeni bylo opravdu takhle krásně? Ono vážení je ještě lépe než v předcházející ukázce. Žijeme si tady krásně a je jen dobře, že se k nám dostanou i takovouhle "mašinkovou návštěvou" více lidí, kteří uvidí a udělají si svůj názor. Chudák kočka, která nepřežila místní provoz, ale nebyla bohužel ani první, ani poslední, která takto ukončila svoji pozemskou cestu. Doufám, že my lidé, si ji nebudeme ničím znepříjemňovat a komu se tu nelíbí,může zabalit a putovat tu pozemskou pouť zase o kus dál, třeba tam bude lépe. Nám je tady krásně a těšíme se na další návštěvy............. Papáček


Napsal: Macík [Odpovědět]