Úslava straší Plzeňsko
[neděle, 8. březen 2009]Stoupající hladina Úslavy vyděsila v pátek obyvatele níže položených míst ve vesnicích na jejím toku. I když byl během pátečního dopoledne odvolán stav pohotovosti ve Ždírci u Blovic, rozvodněná řeka stihla v nedaleké Vrčeni zaplavit několik dvorků a část místních komunikací.
Hladina Úslavy byla v pátek odpoledne zvýšená prakticky na celém svém toku. To, že by byla povodňová pohotovost vyhlášena během víkendu znovu, vodohospodáři rozhodně nevylučují. „V Koterově u Plzně chybí do vyhlášení pohotovosti dvanáct centimetrů, v Prádle sedm a ve Ždírci dokonce jen dva,“ popsala Deníku situaci tisková mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. Velkou roli teď podle ní sehraje to, zda bude o víkendu pršet a kolik srážek na Plzeňsku spadne.
Podle Marjana Sandeva z Českého hydrometeorologického ústavu nám víkend sice přinese částečné ochlazení, se srážkami ale počítat musíme. „Během soboty bude na Plzeňsku oblačno až zataženo, občas čekáme déšť a srážky budou hlavně v neděli přecházet od středních poloh ve smíšené, nebo dokonce sněhové,“ předpověděl Sandev.
Některé obce už proto podnikly kroky k tomu, aby následky případné povodně minimalizovaly. „Na základě zkušeností z povodní v roce 2002 jsme našim hasičům pořídili pontonové čerpadlo za více než 100 tisíc korun a rozšířili vybavení členů sboru dobrovolných hasičů,“ řekl Deníku starosta Vrčeně Petr Mašek.
Obyvatelé Vrčeně se shodují v jednom. Z povodně mají strach. Mnozí z nich stále vzpomínají na to, jak jim před sedmi lety při letních záplavách sahala voda na zatopených zahrádkách až po prsa. Mnohým z nich voda zničila veškeré vybavení domovů.
Ničivá povodeň v roce 2002 postihla citelně i Plzeň. Voda téměř spláchla čtvrť Roudnou. Od té doby město učinilo několik protipovodňových opatření, i když tři zásadní studie má radnice zatím jen na papíře.
Podařilo se například odtěžit valy na Roudné u pivovarských studní, ve spolupráci s Povodím Vltavy upravit koryta na Vejprnickém a Litickém potoce nebo upravit vyústění kanalizace na Roudné. „Správcem vodních toků je Povodí Vltavy, které právě nyní začíná s jedním z největších protipovodňových opatření spočívajícím v narovnání koryta Mže poblíž mostu na Jateční ulici,“ připomněl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU–ČSL).
Magistrát si nechal po povodních zpracovat počítačový povodňový model, který stanovuje, jaké části Plzně mohou ohrozit záplavy i jak ovlivní případnou velkou vodu nové stavby v blízkosti řek.
Podle radní Heleny Matoušové (ODS) má Plzeň připraveny protipovodňové studie pro centrum města, pravý břeh Mže a Roudnou. Pokud by ale měly být uskutečněny v plném rozsahu, stálo by to radnici více než 110 milionů korun. „Například odhadované náklady pro opatření na Radbuze od lávky Kulturního domu Inwest po Tyršův most se pohybují od 300 tisíc korun po 16,5 milionu korun podle varianty stavebního řešení,“ podotkla Matoušová.
Rozhodnutí o tom, v jaké variantě a kdy se začnou protipovodňové stavby budovat, je na zastupitelích.
Zdroj: Plzeňský deník.cz | Autor: Gerald Weschke
vložil: Webmaster 17:20 [Přidat komentář]
Přidat reakci
Strolda
neděle, 8. březen 200920:58

Jako člen JSDHO mohu potvrdit že žádné takovéto čerpadlo nebylo obecním úřadem zakoupeno.
Plzeňský deník vypustil nějakého sólo kapra.
Napsal: Strolda [Odpovědět]
Starosta
neděle, 8. březen 200918:25

Pontonové čerpadlo za více než 100 tisíc korun jsme opravdu jako obec nekoupili, se nelekejte! Zřejmě tiskový šotek plzeňského deníku.
Napsal: Starosta [Odpovědět]