Na slovíčko, sousede s Václavem Kovářem

[neděle, 3. říjen 2010]

Rok narození: 1982

Bydliště: Nepomuk – Zelený Důl (původem jsem ale Dvorečák)

Vzdělání: Gymnázium Klatovy – Střední Zemědělská škola Klatovy – Střední zemědělská škola Plzeň – Křimice – Česká zemědělská univerzita v Praze (obor zemědělství, zahradnictví a rozvoj venkova) – VŠ jsem ale nedostudoval, měl jsem moc jiných aktivit, které jsem před studiem upřednostňoval…

Předchozí zaměstnání: Necelých 5 let jsem dělal v Plzni na městském obvodě Plzeň 3, kde jsem měl na starost jako úředník odboru životního prostředí městskou zeleň a povolování kácení stromů rostoucích mimo les, ukládání pokut, apod. Od roku 2009 se pak věnuji naplno práci v Nepomuckém ornitologickém spolku.


Foto


Co předcházelo nápadu na otevření zahradního centra?

Nepomucký ornitologický spolek si již od svého založení v roce 2001 přivydělával na činnost péčí o zeleň, výsadbami stromů apod. Doma na dvorku mi stále stály nějaké sazenice a tak mě napadlo, že bych mohl otevřít takové malé zahradní centrum. Protože jsme neměli lepší prostory, otevřeli jsme na našem dvorečku v Zeleném Dole v Nepomuku takové malé zahradní centrum. Otevírací doba odpovídala tomu, že to bylo vedeno při zaměstnání. Již v té době jsem věděl, že je to jen provizorium a je nutné hledat vhodnější větší prostory. Časem jsem měl totiž sazenice a materiál rozmístěny na cca 6 místech v okruhu 30km od Nepomuka. Neustálé převážení sem a tam zabíralo čas a stálo pohonné hmoty. No a nakonec jsme se zcela náhodou dostali k pozemku ve Vrčeni a hned jak jsem ho viděl, bylo jasné, že tu zakotvíme :)


Kdo je vlastníkem zahradního centra?

Vlastníkem areálu je má firma ARBOCOM, s.r.o., ale provoz zajišťuje kromě mé firmy i Nepomucký ornitologický spolek, který tu má zázemí pro svoji činnost a mechanizaci. V letošním roce jsme měli 2 zaměstnance a nárazově podle potřeby až 10 brigádníků.


Co bylo nutné nejdřív udělat než se začalo prodávat?

Asi všichni víte, v jakém byl areál stavu. Když jsme zde začátkem června začali pracovat, stanovil jsem si termín, do kdy otevřeme, na 18.9. a pak už se jen chvátalo, aby alespoň provizorně do tohoto data bylo otevření možné. Bylo nutné posekat a uklidit trávu, pokácet náletové dřeviny a suché stromy u řeky a některé stromy na zahradě. Zadělat alespoň provizorně děravou střechu stodoly proti zatékání, zrýpat část zahrady, provést terénní úpravy, odvozit množství odpadu a suti a mnoho dalšího… Hodně mi pomohl p. Pečenka. Bez něj bychom asi termín otevření nestihli. Každopádně to co nyní je hotové je jen první etapa a práce je zde ještě mnoho. Už nyní si říkám, že bych potřeboval ještě nějaké pozemky v okolí, abych mohl do Vrčeně sestěhovat vše, protože se sem už nemůžeme vejít.


Budete opravovat stodolu i původní objekt č.p. 10?

Stodola se opravovat bude – již nyní mám hotový projekt na její rekonstrukci a budu brzy žádat o stavební povolení. Bude se jednat hlavně o nový krov a střechu + interiér. Vrata a podlahy jsme již v podstatě udělali. Původní objekt č.p. 10 ale bude po mnoha úvahách vzhledem k jeho stavebně technickému stavu zdemolován. Opět mám již připravenu dokumentaci pro vydání demoličního výměru. Namísto tohoto objektu bude následně postaven nový – prodejna spolu s prodejním skleníkem.


Jaký nabízíte sortiment?

Tak hlavní sortiment je stálá nabídka okrasných, užitkových a ovocných dřevin, sazenic trvalek, travin atd. Sezónně to pak budou prostokořenné ovocné stromky (říjen – duben – vyjma období se zamrzlou půdou), chryzantémy (září - říjen), sazenice zeleniny a květin (duben, květen). Dále to jsou osiva, semena, substráty, hnojiva, chemické postřiky, květináče, truhlíky, kůly ke stromům, textilie, chráničky proti okusu zvěří, mulčovací kůra atd. Skladem je také bazénová chemie.


Jaká je Vaše vize do budoucna – co budete ještě nabízet?

Postupně podle finančních možností přebudovat areál (včetně sadových úprav) na moderní zahradnické centrum. Namísto č.p. 10 bude prodejna spolu s prodejním skleníkem, bude zde kancelář, zázemí pro zaměstnance apod. Stodola pak bude sloužit jako prodejní sklad. Mezi stodolou a nově budovanou budovou pak budou volně ložené substráty. Pod stodolou pak bude venkovní prodejní plocha sazenic, jejíž základ se již pomalu začíná rýsovat. Zároveň zde bude okrasné jezírko s prodejem vodních a mokřadních rostlin a jezírkových ryb. Během příštího roku pak hodláme sortiment rozšiřovat o další položky (např. cibuloviny, cibule sazečka, sadbový česnek, sadbové brambory, zahradnické náčiní, keramika, krmiva pro psi, kočky a dobytek, krmné směsi a mnoho jiného.


Jaké další služby nabízíte?

Firma ARBOCOM i Nepomucký ornitologický spolek nabízí mnoho služeb – projekty a realizace zahrad a veřejných prostranství, zakládání a údržbu zeleně, kácení stromů běžná i riziková stromolezeckou technikou, řezy stromů výchovné, bezpečnostní, zdravotní i redukční a to i v nepřístupných podmínkách, řezy ovocných stromů, sekání trávníků, štěpkování větví, frézování pařezů a provádíme i školící služby v našem oboru. Nabízíme i jiné výškové práce, poradenství kde sehnat dotace na údržbu či výsadbu zeleně, a pak různé profesionální služby v oblasti výzkumu a ochrany přírody.


Co se Vám ve (na) Vrčeni líbí a co případně nelíbí?

Líbí se mi trochu jiná mentalita lidí než je v Nepomuku. Vrčeň je malebná víska. Oblíbil jsem si hostinec Na Faře, s výborným jídlem, kam chodím téměř pravidelně na obědy. Bohužel se mi nelíbí, že jsem tam přibral za 2 měsíce 5 kg… :)


Vaše přání?

Tak asi aby to tak nějak fungovalo podle mých představ a aby od nás odcházeli spokojení zákazníci a vraceli se…


Vaše motto: (Pokud nějaké je, popř. oblíbené rčení)

Nemusí pršet – stačí když kape…


* Je vidět, že Václava Kováře jeho práce velmi baví. Líbí se mi, že měl svoji letitou vizi a svůj cíl. Držel se ho a také se mu ho daří postupně naplňovat. Jsem rád, že tyto jeho cíle se mu plní zrovna v naší malebné obci, jak jí sám nazval. Však také vytvoření dvou nových pracovních míst je doposud 2 x více než v obytné zóně ve Dvorci, bez peticí a stížností, ba naopak s pozitivními ohlasy. Přejeme mu mnoho dalších úspěchů a spokojených zákazníků.

Za rozhovor děkuje Bc. Petr Mašek, starosta obce


vložil: Webmaster 10:16 [Přidat komentář]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'icq' in 'field list'


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/o/obecvrcen/data/www/www/conf/functions_general.php on line 187

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/o/obecvrcen/data/www/www/conf/functions_general.php on line 179

Chyba: Nepodařilo se provést dotaz na databázi

Podrobnosti: Unknown column 'icq' in 'field list'


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/o/obecvrcen/data/www/www/conf/functions_general.php on line 187

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/o/obecvrcen/data/www/www/conf/functions_general.php on line 179

Plzeňák

neděle, 3. říjen 2010
16:58

Krásný článek. Přeji totmuto člověkovi mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků.
PS: pro webmastera asi by to chtělo trošku poopravit jednu otázku. cituji:Budete se opravovat stodola a původní objekt č.p. 10?
začátek té otázky je tak trošku divný


Napsal: Plzeňák [Odpovědět]