Malé folklórní slavnosti 2018

[sobota, 9. červen 2018]

Letošní ročník malých folklórních slavností „Pod vrčeňskou lípou“ byl v pořadí již 15-tý. Počasí nám opět, jako všechny předešlé ročníky, vyšlo na jedničku! Uklizená a připravená vrčeňská náves přivítala celkem čtyři folklorní soubory, a to z Bulharska, Polska, Španělska a Slovenska.

Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2018 (22. ročník) - pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají. Speciální poděkování patří zejména paní ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové, která nám krásný večer osobně odmoderovala. Děkujeme majitelce firmy ELITEX NEPOMUK, a.s. paní Ing. Šárce Kotrbové, za tradiční finanční sponzorování našich slavností, kterého si velmi vážíme. Občerstvení na návsi zajistil Jiří Mařík, nájemce z obecního hostince Na Faře.

Dále si poděkování zaslouží ZŠ Vrčeň za otevření školy pro zázemí souborů, MŠ Vrčeň (zejména kolektiv kuchyně), za náročnou přípravu spojenou s občerstvením všech souborů. Samozřejmě děkujeme také všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli, např. přípravou a následným úklidem.

Příště rok, možná, opět na viděnou.

Video naleznete zde: https://youtu.be/ftpDn1hL2Vs

Mladosť, Montana, Bulharsko

Folklorní soubor Mladosť přijíždí na náš festival z bulharského města Montana, které se nachází v severozápadní části země na březích řeky Ogosta. Vedoucí souboru Stoyan Stoyanov je nejen dlouhodobým vedoucím, ale také hlavním choreografem. Cílem souboru je prezentovat rozmanitý bulharský folklor ze všech koutů země jako například z regionů Shopluka, Trakia, Dobrudja, Strandja a Pirin. Již přes 42 let se to souboru úspěšně daří a to nejen na domácích scénách, ale také v zahraničí. Uskutečnil více jak 1500 koncertů a získal mnohá ocenění na prestižních soutěžních festivalech. Dnes tvoří skupinu více jak 300 aktivních členů a stále přibývají noví především ze studentského prostředí místní univerzity.

Vedoucí souboru: Stoyan Stoyanov

Siemianowice Slaskie, Polsko

Folklorní soubor písní a tanců Siemianowice předvádí polské tradiční tance a písně na jevištích celého světa již přes 100 let. Soubor má neuvěřitelnou 107 letou tradici a tak v podstatě svou historií sahá až do období, kdy ještě lidové tance a písně byly živou součástí běžného života. Členové souboru předvádí vysoce profesionální taneční a hudební repertoár doplněný o přesně zpracované barevné národní kroje. Důkazem je, že se soubor může pyšnit známkou CIOFF, kterou získalo díky své vysoké umělecké úrovni. Pravidelně se účastní folklorních festivalů po celém světě a získal celou řadu ocenění. Repertoár je tak rozmanitý, že se může přizpůsobit jakékoliv události. Vždy je hlavním cílem potěšit a případně i rozesmát spokojené publikum

Vedoucí souboru: Michal Wrobel

FS Váh, Púchov, Slovensko

Folklorní soubor Váh byl založen v roce 1971 spisovatelem Milanem Húževkem v Púchově, kde převládala převážně divadelní tradice. Soubor funguje pod městskou kulturní organizací. Současným uměleckým vedoucím a choreografem je od roku 2012 PhDr. Richard Benech. Hudební složku vede posledních 25 let Ivan Sadloň. Základem tvorby je zpracování folkoru tzv. Púchovské doliny a Středního Pováží, ale repertoár je doplněný i choreografiemi a hudbou z ostatních regionů Slovenska. Soubor se úspěšně prezentoval na domácích i zahraničních festival a získal mnohá ocenění.

Vedoucí souboru: Martin Rosina

Banda de Gaitas Avante Cuideiru - El Carbayon, Asturie, Španělsko

Asociace lidové kultury Avante Cuideiru byla založena v roce 1985. Tvoří jí více jak sto rodin z oblasti Cudillero a čítá tedy dohromady více jak 300 členů. V počátcích se jednalo především o taneční skupinu, z které se později stala samostatná škola lidového tance a umění. Dnes nabízí celou řadu kroužků a základem je velký dechový orchestr s více jak 35 letou tradicí. Soubor je jedním z nejvýznamnějších folklorních uskupení regionu Asturie. Pravidelně se účastní vystoupení a přehlídek po celém Španělsku, ale také na zahraničních festivalech především v Evropě.

Vedoucí souboru: Sergio you Bernabé González Areces


vložil: Starosta 10:57 [Přidat komentář]


Noc kostelů 2018

[sobota, 26. květen 2018]

Do akce „Noc kostelů“ se letos poprvé zapojil také náš kostel sv. Vavřince ve Vrčeni. O kulturní program se postaraly děti z mateřské školy a také žáci z 1. stupně základní školy. Zájemci mohli navštívit běžně nepřístupné prostory kostela jakými jsou např. sakristie nebo kostelní věž. Občerstvení s možností posezení a rozjímání bylo zajištěno na prostranství u kostela.

https://www.nockostelu.cz/


vložil: Starosta 20:42 [Přidat komentář]


V neděli 6. května 2018 se jela po dlouhých letech přes Vrčeň rallye. Přinášíme Vám z této motoristické akce několik fotografií. 

Video naleznete zde: https://youtu.be/r4dgkUHo-lY


vložil: Starosta 17:30 [Přidat komentář]


Stavění máje 2018

[pondělí, 30. duben 2018]

Odpoledne se vítr umoudřil a krásné sluneční počasí, stejně jako vloni, přilákalo opravdu velké množství lidí, mládeže i drobotiny na tradiční oslavy máje na vrčenskou náves.
Odpoledne jsme se dozvěděli, že náš dvorní stavitel májky nám letos nepřijede, takže jsme hledali alternativní náhradu, která se shodou šťastných náhod povedla sehnat tak velmi rychle, že nebyl ani čas udělat na májce věnec. V 15:40 hod. jsme již na ni mohli vzhlížet do výšky 25 m.
Děkujeme všem za pomoc a organizaci. Budeme se těšit opět příští rok. Více...


vložil: Starosta 22:39 [Přidat komentář]


Sběr nebezpečných odpadů - 2018

[pondělí, 23. duben 2018]

Od soboty 28. 4. 2018 do úterý 01. 05. 2018 proběhne sběr nebezpečných odpadů na dvoře OÚ Vrčeň.

Přijímány budou následující druhy odpadů:

Léky všeho druhu včetně mastí a roztoků.

Zbytky starých barev, znečištěné plasty a plechovky od barev.

Zářivky, výbojky, televizory, monitory, rádia, pračky.

Lednice, sporáky, bojlery.

Všechny druhy baterií, akumulátorů a autobaterií včetně náplní.

Upotřebené motorové oleje v uzavřených nádobách.

Brzdové a nemrznoucí kapaliny.

Zásady, kyseliny, rozpouštědla, chemikálie.

Pneumatiky - osobní i nákladní bez disků.

Více...


vložil: Starosta 20:59 [Přidat komentář]


Školení pořadatelů pro rallye

[čtvrtek, 19. duben 2018]

Kdo má zájem dělat placeného pořadatele při VII. ročníku Podbrdská rallye legend (pojede se v neděli 6.5.2018), tak sděluji, že cca půlhodinové povinné školení proběhne ve středu 2. května 2018 od 18:00 v hostinci Na Faře ve Vrčeni. Předpokládá se plnoletost a svéprávnost. Více...


Školení pořadatelů pro rallye

vložil: Starosta 08:26 [Přidat komentář]


2018 Pouťové atrakce

[sobota, 14. duben 2018]

Krásné sluneční počasí vylákalo o víkendu 14. - 15. dubna 2018 všechny příznivce pouťových atrakcí a zábavy na vrčeňskou náves. Více...


vložil: Starosta 20:34 [Přidat komentář]


2018 Velikonoční křístání

[sobota, 31. březen 2018]

19 koledníků ve věku od 8 do 18 let (kupodivu stejný počet i věkové rozložení jako v loňském roce) se po ránu na bílou sobotu 31. března 2018 vypravilo po vsi, aby jim štědří chalupníci dali nějakou tu výslužku.

Podle tradice mají všechny hrkací a klepací nástroje nahradit v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zvonění zvonů, které podle tradovaného úsloví „odlétají do Říma“. Obyčej byl privilegiem dětí, především chlapců. O jeho rozšíření po celé republice vypovídá velké množství nářečních názvů (rachání, hrkání, hafrování, řechtání, křístání atd.). Bílá sobota je tzv. aliturgickým dnem, neboť se tento den zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Skončením Bílé soboty skoncoval také dlouhotrvající půst.

Více...


vložil: Starosta 12:05 [Přidat komentář]


2018 Vepřové hody

[sobota, 31. březen 2018]

Na bílou sobotu 31. března 2018 pořádali místní hasiči spolu s hostincem Na Faře první letošní vepřové hody. Ovar, jaternice, jelita, polévka, uzená krkovička, prodejní balíčka masa, všeho bylo dost.

V hostinci bylo nabízeno čerstvé vepřové menu, např.: Smažený vepřový řízek se s bramborovým salátem, světlá tlačenka s cibulí, jaternice nebo jelito s vařeným bramborem a kysaným zelím, vepřové výpečky se zelím nebo špenátem a mix. knedlík, marinované vepřové koleno na černém pivě s chlebem.

Více...


vložil: Starosta 11:52 [Přidat komentář]


Automat na reflexní terčíky

[středa, 28. březen 2018]

Přes Svaz měst a obcí ČR jsme zdarma obrdželi do naší obce automat na reflexní prvky. Jedná se o kulaté nalepovací terčíky na jedno použití, které se jednoduše vytáhnou ze zásobníku a nalepí na oděv, obuv nebo na kolo. Jsou vysoce reflexní. Pokud by měl někdo do budoucna zájem (právnická nebo fyzická osoba), může být na terčíkách vytištěna jeho reklama. Cena terčíku vyjde na cca 5,-Kč vč. DPH. Do zásobníku se jich vejde 500 ks, ale objednávka může být i na menší počet kusů.

Reflexní prvky má mít chodec za tmy, či ve dne při snížené viditelnosti, pokud jde mimo obec po krajnici či kraji vozovky. Pro chodce v obci tato povinnost zatím v zákoně zakotvena není.

Když je chodec za snížené viditelnosti vybaven správně reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je ho řidič schopen rozeznat, až na 200 metrů. A to už dává dostatečný čas na to, aby řidič včas zareagoval a auto se chodci bezpečně vyhnulo. To ale neplatí pro případy, kdy má chodec na oděvu příliš krátký reflexní pásek či si jej stočí do ruličky na popruh batohu, apod.

http://www.jukejreflex.cz/

Více...


vložil: Starosta 12:08 [Přidat komentář]


Obec Vrčeň přijímá žádosti na domáci kompostéry pro rok 2019. Žádosti podávejte na příslušném tiskopise, a to mailem, klasickou poštou, vhozením do poštovní schránky na vratech OÚ nebo osobně. Při osobní návštěvě na OÚ Vám můžeme pomoci i s vyplněním této žádosti.

Tiskopis žádosti naleznete pod odkazem: Obecním úřadem - úřední formuláře. http://www.vrcen.cz/download/uredni-formulare/

Přímý odkaz na formulář ve formátu .pdf: http://www.vrcen.cz/down/zadost-komposter.pdf

Více...


vložil: Starosta 16:34 [Přidat komentář]


Informace z obce – 1/2018

[pondělí, 12. únor 2018]

3. - 4. 3. 2018 víkendový sběr plastů

3. 3. 2018 rybí hody v hostinci Na Faře (15:00 hod.)

31. 3. 2018 vepřové hody v hostinci Na Faře (08:30 hod.)

14. - 15. 4. 2018 přijedou pouťové atrakce

30. 4. 2018 stavění máje (od 18:00 hod.)

6. 5. 2018 se pojede rally přes Vrčeň (Podbrdská rally legend. Sedliště-Srby-Dvorec-Vrčeň-Sedliště)

19. 5. 2018 rybářské závody (08:00 hod. Opatský rybník)

7. 6. 2018 Malé folklorní slavnosti „Pod vrčeňskou lípou“ (19:00 hod.)

 

Více...


vložil: Starosta 20:40 [Přidat komentář]


1 2 3 4 5 » »»
Strana 1 z 52