Noční soutěž v Přešíně 2020

[neděle, 28. červen 2020]

V sobotu 27. června 2020 jsme se zúčastnili akce pořádané SDH Přešín pod názvem „Noční hasičská soutěž“.

Dětská družstva soutěžila od 20 hodin, dospělí od 22 hodin. Ani občasné dešťové přeháňky nakonec nikoho neodradily od dobré nálady.

Naše děti skončily na 4. místě a muži na 5. místě. Některé dětičky jsou ještě opravdu malé, každá ostrá soutěž je bude posouvat stále kupředu. Děkujeme paní Lucii Sýkorové ze Čmelín za krásné dřevěné medaile, kterými potěšila a dekorovala všechny naše děti, vč. vedoucích mládeže, i mě.

S ohledem na to, že muži neměli vůbec nic natrénováno, považuji jejich vystoupení a čas útoku za velmi dobrý. Pokud je hasičské soutěže budou bavit, budou trénovat, je zde určitě nadějný potenciál do budoucna.

Děkujeme všem za účast. Budeme se těšit na dalších soutěžích.Zveřejnění záměru prodeje - AVIA

[středa, 24. červen 2020]

Obec Vrčeň, v souladu s ust. § 39 odst. 1 zák. č. 128/2000 Sb., o obcích, zveřejňuje svůj záměr na prodej nepotřebného movitého majetku ve svém vlastnictví:


Hasičský skříňový automobil AVIA 31.1 K

Rok výroby: 1989

Počet míst: 8 (2+6)

Tažné zařízení: Ano, 2x

Zařazení v IZS: Ano

Stav tachometru: 76.839 km

TK platná do: 16. 9. 2020


Automobil stojí na dvoře OÚ. Jeho prohlídka je umožněna v úředních hodinách ve dnech pondělí-středa-pátek, popř. I v jiných dnech a hodinách, po předchozí domluvě s někým z vedením obce.

Své nabídky zasílejte poštou v obálce nebo přineste osobně na adresu obce Vrčeň: Vrčeň č.p. 1, 335 41 Vrčeň. Obálka bude opatřena nápisem „AVIA“. Nejnižší cenová nabídka je 7.000,-Kč. Termín podání je stanoven do 12:00 hodin dne 10. 7. 2020. Automobil bude prodán zájemci, který podá nejvyšší nabídku.


Vyvěšeno dne: 24. 6. 2020

Sejmuto dne: 13. 7. 2020V deštivou sobotu 20. června 2020 proběhlo focení všech členů SDH Vrčeň spolu s veškerou technikou. Poté následovalo slavností otevření a prohlídka zrekonstruované hasičské zbrojnice spolu s malým občerstvením. Na závěr sobotního odpoledne proběhlo také po třech letech ocenění členů jednotky SDH obce, za jejich aktivní činnost ve výjezdové jednotce a rozsáhlou brigádní činnost.

Veškeré náklady platila obec ze svého rozpočtu. Poděkování patří všem dobrovolným hasičům, kteří na úkor svého volna přispěli v letošním roce k více jak 700 hodinách brigádnické činnosti. Nutno konstatovat, že do konce roku je ještě daleko, čeká nás mnoho další práce, zejména s přípravami na oslavy 130. let od založení sboru, které se uskuteční 8. 8. 2020. Budeme se na Vás těšit.

Náklady na opravu HZ: 123.000,-Kč.

Náklady na pořízení a vybavení výjezdového vozidla Iveco Magirus: 443.000,-Kč.Pozvánka na rybí hody -27.06.2020

[čtvrtek, 18. červen 2020]

Obecní hostinec Na Faře ve Vrčeni Vás zve v sobotu 27. června 2020 od 15:00 hod. na rybí hody. 

Více...


Pozvánka na rybí hody -27.06.2020 Zvětšit obrázek

Bratři a sestry, 

srdečně Vás zveme na společné focení, které se uskuteční v sobotu dne 20. června 2020 ve 14 hodin před základní školou Vrčeň. Společná fotografie bude pořízena pro účely publikace o historii našeho sboru. Tato publikace bude vytištěna u příležitosti 130. výročí založení našeho sboru, které oslavíme dne 8. srpna 2020. Proto je nutné, abychom se zúčastnili, pokud možno, všichni. Dostavte se, prosíme, ve slavnostní vycházkové uniformě, popřípadě v PS II. Ti, kdo z vás nemáte uniformy, přijďte klidně v civilním oblečení (vítány jsou i hasičská trička SDH Vrčeň).

Rádi se uvidíme s Vámi se všemi! 

Na setkání se těší

Jiří Strolený, starosta SDH

Jiří Strolený ml., velitel SDH

Více...Uběhlo téměř přesně 15 hodin a znovu se ve Vrčeni rozezněla hasičská siréna. V serpentinách směrem z Vrčeně na Dvorec se řidičce začalo kouřit z motoru a než sjela dolů, motor jejího vozidla chytil plamenem. Naštěstí se tak stalo zrovna v místě, kde bydlí velitel naší výjezdové jednotky SDH obce Vrčeň, Jiří Strolený, který pohotově vyběhl s hasicím přístrojem a požár uhasil. Během chvilky přijeli také profesionální hasiči z Nepomuka. K výjezdu bylo připraveno i naše vozidlo IVECO. Včasným zásahem velitele ho však nebylo na místě již potřeba. Řidičce se naštěstí nic nestalo. Na místě přítomni celkem 4 naši dobrovolní hasiči za pomoci svých soukromých vozidel. Příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování.

Více...První ostrý zásah s vozidlem IVECO

[čtvrtek, 11. červen 2020]

11. června 2020 vyjelo poprvé naše vozidlo IVECO k ostrému výjezdu. V 18:26 hod. nám přišel pokyn na zásah k požáru osobního vozidla, které se nachází u č.p. 148, na silnici III. třídy ve směru ze Dvorce na Srby, u křižovatky na Klášter. Příjezd na místo v 18:34 hod. Požár, který vznikl v motorové části vozidla byl již uhašen za rychlé pomoci bdělých místních občanů. Na místě se již nacházela výjezdová jednotka profesionálních hasičů z požární stanice Nepomuk, kteří si na místo vyžádali svého vyšetřovatele z Plzně, který určí přesnou příčinu vzniku požáru. Naše jednotka krátce poté z místa odjela zpět na základnu.

Více...Vzpomínka na Karla Motejzíka z Tojic

[středa, 10. červen 2020]

Zemřel Karel Motejzík z Tojic

Přátelé, kamarádi,
jsou i smutné události v životě, ale vzpomínky by měly zůstat takové, jaké jsme je ve skutečnosti prožili. Tojický velikán - můj soused, pan Karel Motejzík, už se na to, jak blbneme s míčem na "pastuškách", v hospodě u hrnce vomoku, či měříme výšku za hradbou, bude dívat shora z některého z obláčků nad potokem, transformátorem nebo Zelenou horou a bude na nás významně mrkat, jak to uměl jen on.
Za pár dnů by se dožil 90 let...
Jaroslav Sládek

Životopis Karla Motejzíka
Karel Motejzík se narodil 22. června 1930 v Tojicích čp. 22 jako syn Karla a Marie r. Šlajerové. Pokřtěn byl 29. června děkanem Karlem Vondruškou. Ve skutečnosti se však narodil již 21. června večer, avšak zapsán byl farářem až o den později.

Po skončení základní školy ve Vrčeni nastoupil v roce 1944 do učení u soukromníka Rudolfa Járy ve Dvorci (oprava zemědělských strojů). Po tragické smrti svého otce, který byl zabit u vlaku mezi Koterovem a Starým Plzencem hloubkovými letci v posledních dnech války, pak v roce 1945 přešel do učení v dílnách ČSD Plzeň, jako strojní zámečník. Po vyučení, na podzim r. 1948, pracoval jako údržbář v centrále ČSD až do 30. dubna 1950. Poté byl přeložen do Leninových závodů n.p. Plzeň (Škoda Plzeň) do instalační dílny. Zde pracoval jako instalatér. Po vojně v Mariánských Lázních se v roce 1954 vrátil do původního zaměstnání a v roce 1955 složil instalatérské zkoušky. Ve Škodovce pracoval až do důchodu, později jako mistr provozu. Dne 11. června 1955 se oženil na místním národním výboru ve Dvorci a v kostele sv. Vavřince ve Vrčeni se Zdenkou Šelmátovou ze Čmelín čp. 35, dcerou Josefa a Anežky r. Černé. Manželství vydrželo celý život, bez pár dní 65 let. Narodil se z něho syn Karel a následně díky tomu i vnuci Karel a Pavel, z nichž poslední jmenovaný pracuje coby manažer Mikroregionu Nepomucko a vedoucí nepomucké kultury.

Vzpomínaný Karel Motejzík nejst. hrál od dětství až do svých 35 let fotbal za Slavoj Dvorec. V obci Tojice jako člen svazu požární ochrany vykonával funkci předsedy a později funkci čestného starosty hasičů. Po sloučení NV Tojice z Vrčení v r. 1964 byl členem a později předsedou KOVP a od r. 1968 neuvolněným tajemníkem MNV ve Vrčeni, až do sametové revoluce v r. 1989. V roce 1990 odchází do důchodu a v r. 1994 je zvolen na čtyři roky za člena obecního zastupitelstva v Tojicích. Aktivní v obci i jejím okolí zůstal do doby, dokud mu to umožnilo jeho zdraví. Mnoho lidí na něho vzpomíná pro jeho ochotu pomáhat, společenskost i bouřlivou povahu, kdy zvyšování hlasu bylo na denním pořádku. Všude ho zkrátka bylo plno, v autobuse, ve vlaku i na společenských akcích. Snad proto léta zastával i funkci obecního hlasatele. 


Celý život bydlel ve své rodné chalupě, stěhoval se poprvé až na jaře loňského roku, kdy ze zdravotních důvodů odchází s manželkou do Domova pro seniory ve Vlčicích. Umírá 4. června 2020. Na základě jeho přání proběhne smuteční obřad v úzkém rodinném kruhu, urna bude uložena v rodinném hrobě ve Vrčeni. Kdo jste ho měli rádi, věnujte mu, prosíme, tichou vzpomínku.
Více...Hostinec Na Faře ve Vrčeni Vás srdečně zve v sobotu 30. května 2020 od 9:00 hod. na vepřové hody.

Jaterničky, jelítka, ovárek, tlačenka, maso, vše bude již připravené k prodeji a ke konzumaci. 

Více...


Pozvánka na vepřové hody - hostinec Na Faře Zvětšit obrázek

Objednávky na prodej zvěře z honitby

[neděle, 24. květen 2020]

Myslivecké sdružení Vrčeň-Tojice, z.s.

přijímá objednávky na prodej zvěře ze své honitby:


Zvěř černá: 20,-Kč/kg vč. DPH

k dispozici celoročně


Zvěř dančí: 50,-Kč/kg vč. DPH

k dispozici od 1. 8. do konce roku (max. do 31. 1.)


Zvěř srnční: 80,-Kč/kg vč. DPH

k dispozici od 1. 5. do konce roku (srnec do 30. 9.)


Kachna divoká: 50,-Kč/kus vč. DPH

k dispozici od 1. 9. do 30. 11.


Prodejní váha u zvěřiny je bez hlavy a běhů. U zvěře černé s hlavou a běhy. Ceny zvěřiny při prodeji jsou smluvní a mohou se mírně lišit podle jednotlivého kusu (váha, stáří, nástřel). Objednávky budou vyřizovány v došlém pořadí a na základě úspěšnosti odlovu.

Kontakty:

Josef Velíšek, tel.: 732 155 886

Ladislav Janovec, tel.: 602 758 314

Petr Mašek, tel.: 603 721 323

mail: vrcen@seznam.cz

Více...


Objednávky na prodej zvěře z honitby Zvětšit obrázek

V sobotu 9. května 2020 proběhla hasičská brigáda. Přendavali jsme výzbroj a výstroj z vozidla AVIA zpět do HZ. Dělali jsme nové regály do zadního výklenku, repasovali jsme dlouhý dřevěný regál s botníkem, uklízelo se, třídilo se, atd.. 

Ještě před touto větší brigádou však proběhlo několik mnoho menších, i za občasné pomoci odborných firem. Dělali se úplně nové rozvody elektřiny, dodělávala se finální část podlahy, štukovalo se, dělal se kouřovod – odsávání výfukových plynů, několikrát se vše malovalo, natírala se podlaha a stále se něco uklízelo. Ještě chybí dodělat vnitřní osvětlení a instalovat topné panely pro zajištění nezámrzlé teploty a dalších mnoho různých drobností.

Více...Vrčeň, potažmo celá Česká republika, si dnes připomíná 75 let od konce druhé světové války. Stejně jako na dalších místech světa letošní oslavy výrazně ovlivňuje krizová situace kolem pandemie nového koronaviru.

Výňatek z obecní kroniky:

Velmi slavné, upřímné a v pravdě bratrské uvítání příslušníků slavné Rudé armády, kteří přijeli v tancích směrem od Sedliště, bylo provedeno u slavobrány, která byla postavena na silnici před hostincem čp. 13 u Brabců. Vítali jsme je nejen chlebem a solí jako nejvzácnější hosty, ale občané snesly i mnoho různých sladkostí a dobrot i uzeného masa a i o pití nebyla nouze. Den před tím jsme podobným způsobem na tomtéž místě uvítali také příslušníky americké armády, kteří obsadili Nepomuk a naší obcí pouze projížděla dvě jejich auta, aby zajali oddíl Němců, který se ještě zdržoval v Sedlišti. Rozhraní mezi americkým a sovětským pásmem zde tvořila trať Plzeň-Č. Budějovice. V následujícím dni přijel do zdejší obce ještě silný sovětský dělostřelecký oddíl a oddíl zásobovací. Obec se proměnila ve vojenský tábor. Na různých místech na návsi stálo asi 12 těžkých ruských tanků a v polích kolem obce byla postavena ruská děla připravena k palbě. Pro zajímavost uvádím, že obsluhu děl která stála U lipiček na Bejnovic poli u hřbitova a na Modračkovic poli na vršku u vili, tvořili většinou sovětští vojáci mongolové. Velitel sovětských oddílu ve zdejší obci plukovník bydlil v čp. 42 u V. Máňovce. Ruská auta a sovět. vojáci byly téměř ve všech domech v obci, které měli dvory a dvorky. Kolem obce stály všude sovětské stráže.

Po celou dobu trvání II. světové války museli zdejší občané muži provádět noční hlídky. Každou noc hlídali 2 muži od večera do půlnoci, 2 od půlnoci do rozednění. Stanoviště hlídek bylo v létě na skalce nad Růžičkovic pilou, v chladných obdobích a v zimě v obecním domku „baráčku“ v Plaňkách, kde byla strážnice vybavená 2 dřevěnými pryčnami. Členové hlídek se museli podpisovat do zvláštního sešitu k tomu určenému a tamtéž zapisovat pozoruhodné události, k nimž během noci došlo.

p.s.: Děkuji panu K.K. za obdrženou fotku tanku před domem u Kozáků. 

Více...Strana 1 z 60
1 2 3 4 5 » »»