Rozhovor s pořadateli akce Doteky řemesel Jitkou Kahounovou a Karlem Šulcem, která se uskuteční poslední prázdninovou neděli ve Vrčeni.

Akce Doteky řemesel se po 4 letech vrací opět do Vrčeně a nabízí „ochutnat“ stará řemesla. Můžete nám akci trochu víc přiblížit?

Naše akce není jen řemeslným jarmarkem. Chceme zprostředkovat možnost dotknout se materiálu, vyzkoušet si řemeslo, být u vzniku věci. Tuhle zkušenost návštěvníci mohou nabýt například v kovářské, tesařské, truhlářské, hrnčířské, kamnářské, či řezbářské dílně. V dalších si budete moct vyrobit šperk z drátků, korálků nebo z přírodních materiálů či plstěné vlny. Z pedigu nebo papírových ruliček uplést dekoraci do bytu. Vyzkoušíte si ruční výrobu papíru, či jak se z koudele na kolovrátku stává nit.

Jiná skupina řemeslných dílen potěší smysly. Chléb, sýr, medové perníčky budou vznikat přímo před vašimi zraky a pochopitelně budou k ochutnání. K vidění bude včelí úl, k mání med, medovina, svíčky z včelího vosku.

Zároveň bude akce představením spolkového života ve Vrčeni. Myslivci představí své trofeje, hasiči předvedou svoji parádní historickou stříkačku. Sdružení Vrčeň zajistí zvláštní program u rybníka. K chuti jistě přijdou piva z malých pivovarů, či zauzené špekáčky.

Naše díky patří také obci a jejím zastupitelům, kteří akci podpořili.

V pozvánce na akci zaujme zmínka o „otevírání vesnických dvorů a prožití venkovské atmosféry“ …

V tom jsme myslím odlišní a jedineční.  Akce se nebude konat pouze na návsi, ale zavede návštěvníky na dvory a do stodol místních lidí, na dvůr školy, do staré hospody a mnoha dalších míst.  V tento den, bude zpřístupněn i místní kostel. Chceme nabídnout tak trochu jinou možnost návštěvy Vrčeně.

Přijďte se sami přesvědčit poslední prázdninovou neděli 31.8 2014. Od 10.00 do 17.00 hodin.

Michal Arnošt

MAS svatého Jana z Nepomuku


Rozhovor s pořadateli akce Doteky řemesel Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 20:02 [Přidat komentář]


Posvícenecká zábava 2014

[neděle, 10. srpen 2014]

V sobotu 9. srpna 2014 od 20:00 do neděle 01:00 hodin nám ve Vrčeni zahrála k posvícenecké veselici kapela Bobelin.

Jedlo se, pilo se, hodovalo se až do rána.


vložil: Starosta 10:47 [Přidat komentář]


Upoutávka na DOTEKY ŘEMESEL

[úterý, 5. srpen 2014]

Poutě, trhy, jarmarky …. máte je rádi? Nebo už jich máte pro letošek dost? Od jara do podzimu se něco děje, každý víkend můžete někde utrácet peníze, že?   A kde na to má jeden brát… Každý řemeslník se předvádí se svým zbožím a bůhví jak k němu přišel, někde velkoobchodně nakoupil a za svůj výrobek to vydává….

Ale, no tak… takový škarohlídský postoj škodí dobrému zažívání.

Přijeďte na tak trochu jinou návštěvu Vrčeně. Uvidíte venkov i řemesla z jiného úhlu pohledu.

Akce Doteky řemesel není pouhým jarmarkem. Chceme zprostředkovat možnost dotknout se materiálu, vyzkoušet si řemeslo, být u vzniku věci. Tuhle zkušenost návštěvníci mohou nabýt například v kovářské, tesařské, truhlářské, hrnčířské, kamnářské, či řezbářské dílně.

Ano, to vše jste už viděli. Na nádvořích a náměstích, tam všude se tradiční řemesla předvádějí. Ale na hrnčířském kruhu vytočit hrnek, vykovat vlastní rukou hřebík a zadřít si do vlastní ruky třísku, můžete 31. srpna 2014 jen u nás. Řezbářka vám zalepí palec, půjčí do ruky ostré dláto a vy z lipového dřeva stvoříte figurku! Není to splněný sen?

Z pedigu nebo papírových ruliček se naučíte, jak vytvořit dekoraci do bytu. Vyzkoušíte si ruční výrobu papíru, či jak se z koudele na kolovrátku stává nit. Z korálků a drátku vyrobíte milý dárek. Můžete relaxovat nad ovčím rounem a uplstit si krásně barevnou brož, z ptačích pírek si vyrobíte exotický šperk, ze skla a cínu vám pod rukou vznikne vitráž, která pak příští dny probarví váš výhled z okna. Ještě v listopadu budete vzpomínat.

Jiná skupina řemeslných dílen potěší smysly. Chléb, sýr, medové perníčky budou vznikat přímo před vašimi zraky a pochopitelně budou k ochutnání. K vidění bude včelí úl, k mání med, medovina, svíčky z včelího vosku, možná i čerstvý mošt.

Ondřej Šplíchal postaví dole na návsi nejen pec na chleba, ale názorně předvede celé své kamnářské a kominické řemeslo.

A na školním dvoře vás bude očekávat kadeřník Martin Bršlica – co takhle trochu změnit fazónu?

Myslivci představí své trofeje, hasiči předvedou svoji parádní historickou stříkačku. Sdružení Vrčeň zajistí zvláštní program u rybníka. Pokud bude počasí přát, převozníci převezou zájemce na druhý břeh a po takovém osvěžení přijdou jistě k chuti piva z malých pivovarů, či zauzené špekáčky.  Občerstvení bude samozřejmě zajištěno v hostinci Na Faře a u stánku Tomáše Pečenky na návsi. Děti potěší možnost svézt se na kobylce pana Pečenky.

Pozor ale! Návštěvník bude muset také něco investovat. Ne nebojte - vstupné je zdarma. Avšak, jak se píše na začátku, jde o tak trochu jinou návštěvu Vrčeně.  Naši hosté budou muset ukázat své umění orientovat se v mapách. Některé expozice budou na veřejných prostorech, jiné však ve dvorech a stodolách místních řemeslníků, na dvoře školy, u rybníka… Hospodu a kostel najde každý, ale kde se plete z toho pedigu?  To pomůže objasnit mapka, kterou získáte na každém stanovišti.

Takže … Těšíme se na vás 31. srpna ve Vrčeni!

Za organizátory akce, tj. obec Vrčeň a Mas svatého Jana z Nepomuku srdečně zve Jitka Kahounová.


Upoutávka na DOTEKY ŘEMESEL Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 19:33 [Přidat komentář]


Pozvánka - posvícenecká zábava 2014

[pondělí, 28. červenec 2014]

Pozvánka - posvícenecká zábava 2014

Více...


Pozvánka - posvícenecká zábava 2014 Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 16:10 [Přidat komentář]


Pozvánka - Doteky řemesel

[pondělí, 7. červenec 2014]

Vrčeň - Doteky řemesel 2014 Více...


Pozvánka - Doteky řemesel Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 10:27 [Přidat komentář]


6. TÝDNŮ BAROKA

[neděle, 6. červenec 2014]

6. TÝDNŮ BAROKA
...zažít baroko všemi smysly...
Letní festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje
2015 PLZEŇ – Evropské hlavní město kultury


VRČEŇ se v neděli 6. července 2014 připojila mezi další řadu měst a obcí v rámci tohoto kulturního projektu.

Od 13:30 hodin proběhla bohoslužba v barokní kapli sv. Vojtěcha.
Od 14:30 hodin následovala barokní pouť – divadelní představení – komedie o sv. Vojtěchovi – příběh českého světce v podobě barokního lidového divadla. Hraje: Amatérský divadelní ansámbl Štědrý pod vedením pana Miroslava Antona.

Na závěr akce vystoupil Smíšený pěvecký sbor Vrčeň.

Děkujeme všem za účast a pomoc při organizaci této kulturní akce.

Více...


vložil: Starosta 19:23 [Přidat komentář]


Osvědčení o úspoře emisí za rok 2013

[úterý, 1. červenec 2014]

Osvědčení o úspoře emisí obce Vrčeň za rok 2013 Více...


Osvědčení o úspoře emisí za rok 2013 Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 11:16 [Přidat komentář]


Pozvánka - 6. týdnů baroka - Vrčeň

[pondělí, 16. červen 2014]

6. TÝDNŮ BAROKA

...zažít baroko všemi smysly...

Letní festival barokních památek, krajiny a kultury Plzeňského kraje

2015 PLZEŇ – Evropské hlavní město kultury

VRČEŇ - neděle 6. července 2014

13:30 hodin - Bohoslužba v barokní kapli sv. Vojtěcha

14:30 hodin - Barokní pouť – Divadelní představení – komedie o sv. Vojtěchovi. (Příběh českého světce v podobě barokního lidového divadla). Hraje: Amatérský divadelní ansámbl Štědrý pod vedením pana Miroslava Antona.

Více...


Pozvánka - 6. týdnů baroka - Vrčeň Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 10:41 [Přidat komentář]


Dětský den 2014

[neděle, 15. červen 2014]

Velký společný dětský den obcí Vrčeň, Srby a Sedliště se v roce 2014 uskutečnil z organizačních důvodů až 14. června, a to na házenkářském hřišti v Srbech. Celkem se u vstupu zaregistrovalo 83 dětí a mládeže.

Základní škola Vrčeň připravila pro děti celkem 4 házenkářsko-dovednostní stanoviště, dobrovolní hasiči z Vrčeně pak měli ukázky výzbroje a výstroje. Děti si mohly vyzkoušet dýchací přístroje, malou ruční stříkačku i tu větší zásahovou, dále také zajímavý a odvážný výstup po žebříku do koruny stromu, za pomoci jištění na laně, samozřejmě. Z Vrčeně také přijel na kobyle pan Tomáš Pečenka, který koně zapůjčil dětem k bezpečnému rajtování. Obec Srby zajistila dvě čtyřkolky, jednu pro velmi dalé děti a druhou pro ty větší, dále také nafukovací hrad, který přijel na samotný začátek dětského dne ve 14 hodin, jelikož si řidič spletl Srby u Nepomuka se Srby u Horšovského Týna na okr. Domažlice. Dále obec Srby také zajistila výborný popcorn, opečené špekáčky s chlebem a muziku z mixážního pultu od p. M. Boubela. Obec Sedliště nám letos, z neznámých důvodů, nezajistila ani avizovanou střelnici ze vzduchovky na běžící terče.

Děkujeme všem za pomoc a organizaci. Příští rok se na Vás těšíme na hřišti v Sedlišti.

Více...


vložil: Starosta 09:58 [Přidat komentář]


11. Malé folklorní slavnosti

[pátek, 13. červen 2014]

Letošní ročník malých folklorních slavností „Pod vrčeňskou lípou“ byl v pořadí již 11-tý. Opět, jako vždy, nám vyšlo krásné počasí, takže nic nebránilo tomu, abychom mohli na návsi přivítat hned pět folklorních souborů. Novinkou v letošním ročníku byl příjezd souborů speciálním parním vlakem, který byl vypraven z Plzně hl. nádraží do žl. stanice Nepomuk. Z Nepomuka k nám do Vrčeně soubory postupně navezl připravený autobus ČSAD. Po oficiálním vystoupení jednotlivých souborů se ještě dlouho sedělo, jedlo, popíjelo a společnost se dobře neformálně bavila, což je patrno z průřezových fotografií.

Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2014 (18. ročník) pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají., zejména ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové. Dále firmě ELITEX NEPOMUK, a.s. (Ing. Šárka Kotrbová) za dlouholetou finanční podporu, firmě Tomáš Pečenka (PTP) za občerstvení a pomoc s přípravou akce, ZŠ Vrčeň za otevření školy a následný úklid, MŠ Vrčeň (kolektiv kuchyně) za náročnou přípravu spojenou s občervením všech souborů, městu Nepomuk za zapůjčení pivních setů a samozřejmě i všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli.

FILIGRANI, Ohrid (MAKEDONIE)

Soubor Filigrani byl založen v roce 2010. Působí ve městě Ohrid, které leží na jihozápadě Makedonie, až na samotných hranicích s Albánií. Ohrid bývá nazýván “ztracenou perlou Balkánu” a právě balkánské lidové tradice soubor Filigrani od svého založení rozvíjí. V současné době má 160 členů rozdělených do 4 souborů, soubor se podílí na organizaci největšího balkánského mezinárodního folklorního festivalu „Razigrano oro“. Za svého působení soubor Filigrani uskutečnil množství vystoupení ve své zemi i v zahraničí, do České republiky přijíždí poprvé.

Vedoucí souboru: Gjoreski Ilija, Zoran Simjanoski

www.ansamblfiligrani.com

WARNA INDONESIA, Jakarta (INDONÉSIE)

Indonésie ležící v jihovýchodní Asii a Oceánii je největším souostrovím světa, je tvořena přibližně 17.500 ostrovy. Má různorodou kulturu a používáno je zde na 580 jazyků a dialektů. Soubor „Warna Indonesia“ působí od roku 1990 v hlavním městě Jakarta, které leží na severozápadě ostrova Jáva (jihovýchod Indonésie). V souladu se svým názvem (v překladu „Barvy Indonésie“), se soubor snaží tradiční, moderní i soudobé žánry v repertoáru spojit s jedinečným indonéským stylem. Mezi tradiční hudební nástroje patří talempong (soubor gongů), suling (flétna), rebana (perkuse) a dol (buben). Soubor vystupuje v tradičních indonéských krojích, jejichž součástí jsou mimo jiné vyšívaná blůzka Kebaya, batikované textilie, Songket – tradiční tkaná indonéská textilie a množství doplňků. Soubor pravidelně vystupuje v Asii i Evropě, v České republice se představil již v loňském roce.

Vedoucí souboru: RAHMANDARI HARTANTI

Vedoucí hudební složky: YOFFERDY ADEL

Vedoucí pěvecké složky:MEUTIA MEGA KESUMA

www.warna-indonesia.com

BORIEVKA, Košice (SLOVENSKO)

Počátky folklorního souboru Borievka (borievka = slovensky jalovec, ze kterého se vyrábí borovička) při Občanském sdružení Borievka, Košice (Evropské hlavní město kultury v roce 2013) spadají do roku 1979. Repertoár souboru je zaměřený na folklor východoslovenského regionu - oblastí Zemplín, Šariš, Spiš a Abov se zřetelem na zachování čistoty původního tanečního a hudebního projevu. Soubor se pravidelně prezentuje na folklorních festivalech a slavnostech na Slovensku i ve světě, za své umění již získal množství ocenění - mj. titul laureát festivalu Akademická Nitra v letech 2004 a 2006.

Ředitel: Michal Noga

Organizační vedoucí: Daniela Nogová

Umělecký vedoucí a choreograf: Ján Vajda

Taneční pedagogové: Peter Vajda, Kristína Vajdová, Danka Smoligová

Vedoucí lidové hudby a primáš: Radoslav Kertis

www.fsborievka.sk/

KRAKUS, Krakov (POLSKO)

Krakus je nejstarším studentským folklorním souborem v Polsku. V roce 1949 ho na Univerzitě vědy a techniky v Krakově (Evropské hlavní město kultury v roce 2000) založil Wiesław Białowšs. Soubor se věnuje tradičnímu lidovému umění z oblastí Krakov, Silesia, Rzeszów, Sącz, Lublin, Kielce, Łowicz, Żywiec a Beskydy. Soubor pracuje s autentickým materiálem, který je s citem scénicky zpracovaný a dává vyniknout rozmanitosti jednotlivých polských regionů i bohatství polských krojů. Soubor je nositelem celé řady ocenění. Během své dlouhé existence se úspěšně prezentoval nejen na mnoha místech Evropy, ale také v Asii, Africe a Severní i Jižní Americe, do České republiky soubor přijíždí již poněkolikáté.

Vedoucí souboru: Maciej Jędrzejek

Choreograf: Jerzy Kwaśniewski

Vedoucí taneční složky: Tomasz Poniatowski

Vedoucí hudební složky: Wojciech Knapczyk

Vedoucí pěvecké složky: Tomasz Widomski

www.krakus.net

ISKRA, Podgorica (ČERNÁ HORA)

Akademické centrum lidových písní a tanců ISKRA vzniklo v roce 2012 v hlavním městě Černé hory Podgorica. Jeho cílem je uchování a prezentace tradičního lidového umění Černé hory. Soubor má ve svém repertoáru lidové tance a písně z různých regionů Černé hory, pozornost věnuje i folkloru albánské menšiny žijící v regionu Tuzi. Iskra je organizátorem folklorního festivalu „Zlatni ansambli Crne Gore“. Soubor se již představil v několika evropských zemích, do České republiky přijíždí díky plzeňskému festivalu poprvé.

Umělecký vedoucí souboru: Pero Martic

www.iskrafolklor.me

Více...


vložil: Starosta 21:22 [Přidat komentář]


Vrčeňská zemědělská, a.s. přijme zaměstnance do živočišné výroby. Informace na telefonu 602 105 476.

Vrčeňská zemědělská, a.s. vyplácí nájmy z pozemků za rok 2013, a to na středisku Vrčeň - na váze. PO-ÚT-PÁ v době od 08:00 do 15:00 hodin. Informace na telefonu 371 526 214.

Odkaz na úřední desku: http://www.vrcen.cz/uredni-deska/152-vyplaceni-najmu-vrcenska-zemedelska-as.html#perm110000

Více...


vložil: Starosta 20:16 [Přidat komentář]


Folklor - jízdní řád parničky

[pátek, 30. květen 2014]

Letošní ročník folklorních slavností by měl být opravdu velký svým rozsahem. Název "Malé folklorní slavnosti" se zdá být zavádějícím. Z Plzně hl. nádraží bude vypraven speciální parní vlak, který přiveze do Nepomuka na nádraží všech 5 folklorních souborů, a to vč. doprovodu a dalších lidí, kteří mohou cestou přistoupit. Kapacita vlaku je cca 250 osob (z toho cca 150 tvoří vlastní folklorníci se svým doprovodem). Po představení ve Vrčeni parnička zase všechny odveze zpět na Plzeň. Takže se máme na co těšit. :-) Více...


Folklor - jízdní řád parničky Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 12:55 [Přidat komentář]


«« « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » »»
Strana 14 z 52