Věk: 43

 

Počet dětí: 2

Rodinný stav: Rozvedený

Bydliště: Třemošná, nyní spíše Líšťany (okr. PS) - u přítelkyně

Zaměstnání: Nájemce obecního hostince Na Faře

 

Začnu klasickou otázkou. Jaký je Tvůj vztah k Vrčeni? Tedy kromě toho, že zde nájemně provozuješ hostinec Na Faře:

Pocházím z Plzně severu, na Plzeň-jih jsem se přistěhoval v roce 1998 do Nepomuku a začal pracovat na Pyramidě. Tam jsem vydržel přes 15 let, pak šla Pyramida do rekonstrukce a já si našel práci u Honzy Moravce v hostinci Na Faře, nejprve na brigádu, pak natrvalo. Jednoho dne mi Honza nabídl hospodu k přenechání, pořídil si ještě jednu (v Železném Újezdu) a nestíhal. Souhlasil jsem, je tu krásně, příroda a tak…Vždycky jsem chtěl mít svojí hospůdku tak jsem neváhal, navíc místní mi tu už znali, domluvil jsem se s Alešem R., ten tu dělal číšníka a šli jsme do toho spolu, asi před třemi roky. A teď, od 1. 9. 2015, po dohodě s Alešem, tak jí mám v nájmu jen sám.

Jak to budeš všechno sám zvládat?

Jsem vyučený kuchař – číšník se zaměřením pro kuchyň a nejsem na to sám, mám tu dalšího kuchaře na střídání. O víkendu mi na place pomáhá přítelkyně. A v týdnu tu mám šikovné brigádnice.

Jak si tedy vysvětluješ to, že se v poslední době množí informace o tom, že se bude obecní hospoda zavírat?

To jsem slyšel také. Dokonce i to, že je zavřená, nevím, jednou jsem to tu řekl a někomu se to náramně hodilo. Nechci spekulovat komu. Je to boj, ale když něco děláte s láskou a srdcem, tak to funguje.

Takže se nebojíš konkurence?

Nee! Konkurence má vrtaná obě kolena, té se nebojím. Zákazník se spálí a vrátí se.

Kde teď bydlíš a jak to máš s dojížděním?

Bydlím ve Vrčeni v podnájmu a ve volnu jezdím domů ke své přítelkyni do Líšťan, kde jí pomáhám na baráku, na zahradě, a tak.

Jaké máš plány do budoucna s hospodou?

Jede se dál, jako do teď, na zimu se zateplí terasa, posezení u krbových kamen je pro mne romantika, navíc se tam pořádají různé firemní oslavy, schůze, vodáci tam měli poslední šplouchnutí. Jednou měsíčně udělat zpívanou, aby se tady pořád něco dělo. Letos jsem vyzkoušel nafukovací bazének na zahradě, kde jsou další herní prvky pro děti. Sháním golfové hole, no a další akce, soutěž o nejlepší bramborový salát, velikonoční nádivku, zabíjačka a posvícenecká zábava, občas nějaké to grilování, pečená kolena, apod., to všechno mají lidé rádi.

No a nějaké plány v osobním životě?

Plány mám. Postavím chatu na pozemku, který jsem koupil ve Vrčeni a hlavě chci vydržet. Zatím asi vše.

Děkuji za rozhovor a přeji Jirkovi, zvanému „Kachna“, aby se mu zde dobře žilo, aby se mu podařilo vše co si přeje, no a aby k tomu měl dostatek síly, zdraví a vytrvalosti.


Na slovíčko, sousede s Jiřím Maříkem Zvětšit obrázek

vložil: pm 21:25 [Přidat komentář]


Publicista a scénárista. Bývalý literární redaktor a šéfredaktor Českého rozhlasu Plzeň. Narodil se roku 1959 v Plzni. Po vyučení maturoval na střední škole pro pracující ve Škodě Plzeň. Absolvoval Pedagogickou fakultu v Plzni. V letech 1990-1994 byl členem Rady města Plzně. Působil i ve Sdružení Děkujeme, odejděte! Kandidoval v krajských volbách za nezávislé starosty a v komunálních volbách za Plzeňskou alianci. V posledních letech se věnuje natáčení dokumentárních filmů, internetu a public relations. (zdroj: www.blisty.cz/aut/2591/bio.html )


Foto


Věk: 52

Rodinný stav: Rozvedený

Počet dětí: 2 dcery - Tereza (18) a Magdalena (14)

Zaměstnání: Pracuje na živnostenský list – scénárista, redaktor, spolumajitel a jednatel internetové Plzeňské televize.


Jaký je Váš vztah k Vrčeni?

Vrčeň mám spojenou především s dětstvím. O víkendech a o prázdninách jsem ho prožíval u dědečka a babičky Křišťanů a Antonů na Drahách. A pochopitelně s mými vrstevníky, kteří ve Vrčeni zůstali nebo se sem jako já vracejí. Byly to natolik silné zážitky, že když se naskytla příležitost získat do vlastnictví Křišťanovic chalupu, neváhal jsem. Ono to totiž vypadalo takových 20 let, že mi na Vrčeň zůstanou jenom vzpomínky, protože v dědickém řízení získali chalupu jiní rodinní příslušníci. Před třemi lety jsme se dohodli na jiném vyrovnání a já jsem se vrátil.

Čím se v současné době pracovně zabýváte?

Momentálně se snažím dokončit některé videoprojekty spojené s naší Plzeňskou televizí. Což vůbec není jednoduché, protože ekonomická recese tu pořád je a mám pocit, že ještě nějakou dobu bude.

Vrátíme se zpátky k naší obci. Co se Vám na ní nejvíce líbí, co Vás sem opět po letech přitahuje?

Říká se tomu genius loci. Duch místa. Takzvaně „něco tady je“. To vám řekne většina lidí, kteří sem třeba zavítají náhodou a projdou se po Vrčeni a okolí. Mně se líbí, že tady zůstává zachovaná historická paměť na naše předky a snaha navazovat na tradice. Přijde mi to důležité. Ostatně stačí zajít do hospody, tam se dozvíte všechno.

Jaké zde máte plány?

Chci se tady usídlit natrvalo. Vzhledem k tomu, že chalupa na to zatím není uzpůsobená, je to docela dobrodružství.

Co se Vám naopak zde nelíbí, co Vás třeba štve nebo mrzí?

Ty negativní věci nevybočují z normálu, který najdete všude.

Co se v obci povedlo?

Nejvíc se mi líbí, že ve Vrčeni pořád žijí aktivní lidé, kteří se snaží, aby obec žila.

Co by se v obci mohlo udělat lépe nebo jinak?

Zlepšovat se dá vždycky všechno. Já si například myslím, že Vrčeň, v širším smyslu celé Nepomucko, má na to, aby se stala atraktivním turistickým cílem. Mohla by těžit z legend o svatém Vojtěchu. Určitě by se na to dal zpracovat nějaký zajímavý projekt. Ale to je dlouhodobější záležitost a určitě by to nešlo bez finančních dotací z Plzeňského kraje.


Miroslava Antona jsem poznal jako klidného, rozvážného a pohodového člověka, který pro Vrčeň vytvořil několik videoprojektů. Jeho tvorbu na CD jste měli možnost si zakoupit např. při oslavách 820 let Vrčeně (2009), stejně tak jako následně realizovaný projekt z oslav 120 let od založení SDH (2010). Díky svým kontaktům byl také v loňském roce hlavním iniciátorem akce oslav výročí osvobození naší obce, kdy k nám prvně v historii zavítala početná kolona americké osvobozenecké armády v podání Klubu třetí armády Plzeň (KTAP). Tato akce by se měla uskutečnit i v letošním roce (8.5.) Přejeme mu mnoho osobních i pracovních úspěchů s internetovým zpravodajstvím „Plzeňská televize“.

Za rozhovor děkuje Bc. Petr Mašek, starosta obce


vložil: Webmaster 12:41 [Přidat komentář]


Rok narození: 1982

Bydliště: Nepomuk – Zelený Důl (původem jsem ale Dvorečák)

Vzdělání: Gymnázium Klatovy – Střední Zemědělská škola Klatovy – Střední zemědělská škola Plzeň – Křimice – Česká zemědělská univerzita v Praze (obor zemědělství, zahradnictví a rozvoj venkova) – VŠ jsem ale nedostudoval, měl jsem moc jiných aktivit, které jsem před studiem upřednostňoval…

Předchozí zaměstnání: Necelých 5 let jsem dělal v Plzni na městském obvodě Plzeň 3, kde jsem měl na starost jako úředník odboru životního prostředí městskou zeleň a povolování kácení stromů rostoucích mimo les, ukládání pokut, apod. Od roku 2009 se pak věnuji naplno práci v Nepomuckém ornitologickém spolku.


Foto


Co předcházelo nápadu na otevření zahradního centra?

Nepomucký ornitologický spolek si již od svého založení v roce 2001 přivydělával na činnost péčí o zeleň, výsadbami stromů apod. Doma na dvorku mi stále stály nějaké sazenice a tak mě napadlo, že bych mohl otevřít takové malé zahradní centrum. Protože jsme neměli lepší prostory, otevřeli jsme na našem dvorečku v Zeleném Dole v Nepomuku takové malé zahradní centrum. Otevírací doba odpovídala tomu, že to bylo vedeno při zaměstnání. Již v té době jsem věděl, že je to jen provizorium a je nutné hledat vhodnější větší prostory. Časem jsem měl totiž sazenice a materiál rozmístěny na cca 6 místech v okruhu 30km od Nepomuka. Neustálé převážení sem a tam zabíralo čas a stálo pohonné hmoty. No a nakonec jsme se zcela náhodou dostali k pozemku ve Vrčeni a hned jak jsem ho viděl, bylo jasné, že tu zakotvíme :)


Kdo je vlastníkem zahradního centra?

Vlastníkem areálu je má firma ARBOCOM, s.r.o., ale provoz zajišťuje kromě mé firmy i Nepomucký ornitologický spolek, který tu má zázemí pro svoji činnost a mechanizaci. V letošním roce jsme měli 2 zaměstnance a nárazově podle potřeby až 10 brigádníků.


Co bylo nutné nejdřív udělat než se začalo prodávat?

Asi všichni víte, v jakém byl areál stavu. Když jsme zde začátkem června začali pracovat, stanovil jsem si termín, do kdy otevřeme, na 18.9. a pak už se jen chvátalo, aby alespoň provizorně do tohoto data bylo otevření možné. Bylo nutné posekat a uklidit trávu, pokácet náletové dřeviny a suché stromy u řeky a některé stromy na zahradě. Zadělat alespoň provizorně děravou střechu stodoly proti zatékání, zrýpat část zahrady, provést terénní úpravy, odvozit množství odpadu a suti a mnoho dalšího… Hodně mi pomohl p. Pečenka. Bez něj bychom asi termín otevření nestihli. Každopádně to co nyní je hotové je jen první etapa a práce je zde ještě mnoho. Už nyní si říkám, že bych potřeboval ještě nějaké pozemky v okolí, abych mohl do Vrčeně sestěhovat vše, protože se sem už nemůžeme vejít.


Budete opravovat stodolu i původní objekt č.p. 10?

Stodola se opravovat bude – již nyní mám hotový projekt na její rekonstrukci a budu brzy žádat o stavební povolení. Bude se jednat hlavně o nový krov a střechu + interiér. Vrata a podlahy jsme již v podstatě udělali. Původní objekt č.p. 10 ale bude po mnoha úvahách vzhledem k jeho stavebně technickému stavu zdemolován. Opět mám již připravenu dokumentaci pro vydání demoličního výměru. Namísto tohoto objektu bude následně postaven nový – prodejna spolu s prodejním skleníkem.


Jaký nabízíte sortiment?

Tak hlavní sortiment je stálá nabídka okrasných, užitkových a ovocných dřevin, sazenic trvalek, travin atd. Sezónně to pak budou prostokořenné ovocné stromky (říjen – duben – vyjma období se zamrzlou půdou), chryzantémy (září - říjen), sazenice zeleniny a květin (duben, květen). Dále to jsou osiva, semena, substráty, hnojiva, chemické postřiky, květináče, truhlíky, kůly ke stromům, textilie, chráničky proti okusu zvěří, mulčovací kůra atd. Skladem je také bazénová chemie.


Jaká je Vaše vize do budoucna – co budete ještě nabízet?

Postupně podle finančních možností přebudovat areál (včetně sadových úprav) na moderní zahradnické centrum. Namísto č.p. 10 bude prodejna spolu s prodejním skleníkem, bude zde kancelář, zázemí pro zaměstnance apod. Stodola pak bude sloužit jako prodejní sklad. Mezi stodolou a nově budovanou budovou pak budou volně ložené substráty. Pod stodolou pak bude venkovní prodejní plocha sazenic, jejíž základ se již pomalu začíná rýsovat. Zároveň zde bude okrasné jezírko s prodejem vodních a mokřadních rostlin a jezírkových ryb. Během příštího roku pak hodláme sortiment rozšiřovat o další položky (např. cibuloviny, cibule sazečka, sadbový česnek, sadbové brambory, zahradnické náčiní, keramika, krmiva pro psi, kočky a dobytek, krmné směsi a mnoho jiného.


Jaké další služby nabízíte?

Firma ARBOCOM i Nepomucký ornitologický spolek nabízí mnoho služeb – projekty a realizace zahrad a veřejných prostranství, zakládání a údržbu zeleně, kácení stromů běžná i riziková stromolezeckou technikou, řezy stromů výchovné, bezpečnostní, zdravotní i redukční a to i v nepřístupných podmínkách, řezy ovocných stromů, sekání trávníků, štěpkování větví, frézování pařezů a provádíme i školící služby v našem oboru. Nabízíme i jiné výškové práce, poradenství kde sehnat dotace na údržbu či výsadbu zeleně, a pak různé profesionální služby v oblasti výzkumu a ochrany přírody.


Co se Vám ve (na) Vrčeni líbí a co případně nelíbí?

Líbí se mi trochu jiná mentalita lidí než je v Nepomuku. Vrčeň je malebná víska. Oblíbil jsem si hostinec Na Faře, s výborným jídlem, kam chodím téměř pravidelně na obědy. Bohužel se mi nelíbí, že jsem tam přibral za 2 měsíce 5 kg… :)


Vaše přání?

Tak asi aby to tak nějak fungovalo podle mých představ a aby od nás odcházeli spokojení zákazníci a vraceli se…


Vaše motto: (Pokud nějaké je, popř. oblíbené rčení)

Nemusí pršet – stačí když kape…


* Je vidět, že Václava Kováře jeho práce velmi baví. Líbí se mi, že měl svoji letitou vizi a svůj cíl. Držel se ho a také se mu ho daří postupně naplňovat. Jsem rád, že tyto jeho cíle se mu plní zrovna v naší malebné obci, jak jí sám nazval. Však také vytvoření dvou nových pracovních míst je doposud 2 x více než v obytné zóně ve Dvorci, bez peticí a stížností, ba naopak s pozitivními ohlasy. Přejeme mu mnoho dalších úspěchů a spokojených zákazníků.

Za rozhovor děkuje Bc. Petr Mašek, starosta obce


vložil: Webmaster 10:16 [Přidat komentář]


Na slovíčko, sousede s Evou Urbanovou

[středa, 31. prosinec 2008]

Přinášíme Vám neformální rozhovor s jednou z hvězd operního nebe, sólistkou Národního divadla v Praze a Metropolitní opery v New Yorku, paní Evou Urbanovou. Více...


vložil: Webmaster 14:13 [Přidat komentář]


Prof. Dr. Vladimír Franz není sice vrčeňským občanem, ale přes prázdniny jsem měl možnost tohoto zajímavého člověka osobně poznat při jeho návštěvách v místním hostinci „Na Faře“ kam občasně dojíždí ze své chalupy z Dožic na obědy a svoji oblíbenou kávu s točenou kofolou.

Více...


vložil: pm 14:55 [Přidat komentář]


Josef Velíšek: V Africe jsem skolil sedm antilop a prase Více...


Na slovíčko, sousede s Josefem Velíškem

vložil: Webmaster 12:07 [Přidat komentář]


Mgr. Pavel Maršalík, ředitel Základní školy Vrčeň Více...


Na slovíčko, sousede s Mgr. Pavlem Maršalíkem

vložil: Webmaster 12:01 [Přidat komentář]


Eva Beránková, Vrčeň 116, ředitelka Mateřské školy Vrčeň Více...


Na slovíčko, sousede s Evou Beránkovou

vložil: Webmaster 12:01 [Přidat komentář]


Jan Moravec, Vrčeň 44, nájemce hostince "Na Faře" Více...


Na slovíčko, sousede s Janem Moravcem

vložil: Webmaster 11:58 [Přidat komentář]


Karel Karlíček, Vrčeň 53, správce obecního lesa Více...


Na slovíčko, sousede s Karlem Karlíčkem

vložil: Webmaster 11:53 [Přidat komentář]


Petr Hortenský, Vrčeň 50, opravna silničních vozidel a karosérií Více...


Na slovíčko, sousede s Petrem Hortenským

vložil: Webmaster 11:48 [Přidat komentář]


Josef Velíšek, Vrčeň 30, soukromý zemědělec Více...


Na slovíčko, sousede s Josefem Velíškem

vložil: Webmaster 11:43 [Přidat komentář]


Strana 1 z 2
1 2 » »»