První hon na kachny 2016

[neděle, 4. září 2016]

V sobotu 3. září 2016 uskutečnilo myslivecké sdružení Vrčeň-Tojice, z.s. svůj první kachní hon na "Dvoreckém" rybníku, který je také znám jako "Biologický". Deset našich hostů (střelců), kteří si řádně zaplatili celý tento hon, jako by byl plně obsazen, nastřílelo za hodinu a půl celkem 97 kusů kachen.

Myslivecké sdružení letos zakoupilo 600 ks kachen. Od pozdního jara se o ně stará, přikrmuje je, provádí brigády okolo rybníku a další věci s tímto spojené. Lov je, a vždy byl, až na posledním místě, byť to řada laiků nechce slyšet a vnímat.

Myslivost je soubor činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři, jako součást ekosystému, a spolková činnosti směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků, jako součást kulturního dědictví“, tolik praví oficiální citace.

Lidová myslivost již dávno skončila a postupně najela na tvrdý tržní mechanizmus, jako všechny jiné činnosti a odvětví v demokratické společnosti. Aby se pokryly vešeré náklady spojené s celkovou péčí o zvěř, jako je nákup, krmení, nájem z honitby, ale i škody, které zvěř způsobí, je třeba se v našich skromných loveckých podmínkách přizpůsobit tomuto novému trendu, a to buď poplatkovým prodejem lovu nebo ještě větší finanční zainteresovaností všech členů mysliveckého spolku, popř. kombinací obojího. Každopádně jsme to zatím pořád my, zde trvale žijící obyvatelé, kteří o tomu budou rozhodovat, a nikdo jiný.


První hon na kachny 2016 Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 22:12 [Přidat komentář]


Svatba - Ivana a Michal Šůsovi

[sobota, 3. září 2016]

Čas od času se ve Vrčeni odehraje i nějaká ta krásná událost, kterou je svatba, např. na zahradě pod hostincem Na Faře, u kaple sv. Vojtěcha nebo v kostele sv. Vavřince. Přímo v obřadní síni obecního úřadu to však bylo po dlouhých deseti letech, kdy jsme zde měli možnost oddat dlouholetý pár přímo z Vrčeně, a to Ivanu Kotlanovou a Michala Šůse, kteří společně vychovávají svojí desetiletou dceru Barunku.

Novomanželům Ivaně a Michalovi Šůsovým přejeme na společné cestě životem mnoho zdraví, štěstí, lásky, pohody a spokojenosti.

Ve Vrčeni dne 20. 8. 2016


vložil: Starosta 23:00 [Přidat komentář]


Barokní posvícení 2016

[čtvrtek, 1. září 2016]

Vrčeň se znovu zapojila do kulturního programu, který podporuje akce spojené s propagací barokních míst a památek v Plzeňském kraji. Letos jsme program rozšířili do dvou dnů. Srpnové posvícení sice souvisí se svátkem sv. Vavřince, ale celá akce opět připomenula vojtěšské tradice a souvislost s barokním obdobím. Kult svatého Vojtěcha totiž souvisí právě s barokem.

Sobota 13. 8. 2016
14:00 Vrch Vyšehrad nad Vrčení. Slavnostní otevření a procházka po naučné „Stezce svatého Vojtěcha“ (cca 2 km). Cíl: Kaple sv. Vojtěcha.
15:30 Kaple sv. Vojtěcha v lese Chlumci. Soubor "Tre Insegnanti" (barokní hudba a tance). Minirecitál sopranistky Evy Urbanové. 
18:00 Zahrada u hostince Na Faře. Slavnostní valná hromada SDH Vrčeň.
19:00 Zahrada u hostince Na Faře. Posvícenská zábava. K poslechu a tanci hraje „BOBELIN“.
20:00 Zahrada u hostince Na Faře. Divadelní představení „Kterak Stív k ouhoně přišel“. Účinkuje šermířsko-divadelní sdružení Harcíři z Rokycan.
20:30 Pokračování v posvícenské zábavě.

Neděle 14. 8. 2016
14:00 Kostel sv. Vavřince. Náš domov pod Zelenou Horou. Poutavé vyprávění akademického malíře a restaurátora Jaroslava Šindeláře o historii, tradici, památkách, sv. Vojtěchovi a našich předcích na jižním Plzeňsku.


vložil: Starosta 20:11 [Přidat komentář]


Blahopřejeme

[sobota, 27. srpen 2016]

V sobotu, 27. srpna 2016 slaví své 81. narozeniny náš občan, pan Bohumil Kvarda, Vrčeň čp. 6. Zastupitelstvo obce blahopřeje panu Kvardovi k jeho narozeninám a do dalších let přeje vše jen to nejlepší, hlavně pevné zdraví, štěstí, pohodu a spokojenost.

Více...


Blahopřejeme

Blahopřejeme

[pátek, 19. srpen 2016]

20. srpna 2016 slaví své životní jubileum, 60. narozeniny, naše spoluobčanka a zároveň dlouholetá zastupitelka obce, paní Eva Beránková, Vrčeň čp. 116. Zastupitelstvo přeje paní Beránkové k jejím narozeninám hlavně pevné zdraví, hodně štěstí, pohody, klidu a spokojenosti do dalších dlouhých let.

Více...


Blahopřejeme Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 18:46 [Přidat komentář]


Smuteční oznámení

[středa, 3. srpen 2016]

Oznamujeme smutnou zprávu, že ve středu 27. července 2016 zesnul náš spoluobčan pan Josef Beránek, bytem Vrčeň č.p. 97, a to ve věku 71 let. Poslední rozloučení se bude konat v tichosti - v rodinném kruhu. Zastupitelstvo obce tímto vyjadřuje celé rodině a příbuzným hlubokou soustrast. Čest jeho památce!

Více...


Smuteční oznámení [160727]

vložil: Starosta 10:34 [Přidat komentář]


Dne 2. srpna 2016 uplyne 80 let od úmrtí dlouholetého řídícího učitele Obecné školy ve Vrčeni - pana Gustava Adolfa KRAMLA. Jestliže  žáci pana G. Kramla již nejsou mezi námi, generace jejich dětí zná z vyprávění svých rodičů,  jak všestranně nadanou osobností byl tento Vrčeňák tělem i duší. Jako učitel, obecní kronikář, zakladatel Sokola, divadelní režisér, aktivní hudební pedagog, kapelník a také hudební skladatel, který byl uznáván v širokém okolí. V úctě vzpomíná: Karel Kliment (před více než 50 lety Vrčeň čp. 11).

Více...


Gustav Adolf Kraml - vzpomínka na velkého Vrčeňáka Zvětšit obrázek

vložil: Starosta 18:51 [Přidat komentář]


Posvícení 2016 - Pozvánka

[neděle, 24. červenec 2016]

VRČEŇSKÉ BAROKNÍ POSVÍCENÍ

Vrčeň se znovu zapojí do kulturního programu, který podporuje akce spojené s propagací barokních míst a památek v Plzeňském kraji. Letos jsme program rozšířili do dvou dnů. Srpnové posvícení sice souvisí se svátkem sv. Vavřince, ale celá akce opět připomene vojtěšské tradice a souvislost s barokním obdobím. Kult svatého Vojtěcha totiž souvisí právě s barokem. Ve Vrčeni připomínají baroko tři sochy světců a barokní kaple v lese Chlumci. Zvýšení zájmu o naši obec přinese hlavně nová naučná „Stezka svatého Vojtěcha“, která se otevře slavnostně v sobotu. Zájemci se po ní mohou projít ke kapli sv. Vojtěcha v Chlumci. Tam je čeká opravdová lahůdka. Sopranistka Eva Urbanová, která ve Vrčeni bydlí, se rozhodla program podpořit a na prostranství u kaple předvede kousek svého umění“. Vrčeňské posvícení podpoří i Klub českých turistů v Nepomuku, který pro své členy chystá pochod po naučné stezce. Pro turisty připravili Vrčeňáci zbrusu nové turistické vizitky, které podporují sběratelskou vášeň.

Sobota 13. 8. 2016

14:00 Vrch Vyšehrad nad Vrčení. Slavnostní otevření a procházka po naučné „Stezce svatého Vojtěcha“ (cca 2 km). Cíl: Kaple sv. Vojtěcha.

15:30 Kaple sv. Vojtěcha v lese Chlumci. Soubor "Tre Insegnanti"(barokní hudba a tance). Minirecitál sopranistky Evy Urbanové. (Na místě zajištěno občerstvení).

18:00 Zahrada u hostince Na Faře. Slavnostní valná hromada SDH Vrčeň.

19:00 Zahrada u hostince Na Faře. Posvícenská zábava. K poslechu a tanci hraje „BOBELIN“.

20:00 Zahrada u hostince Na Faře. Divadelní představení „Kterak Stív k ouhoně přišel“. Účinkuje šermířsko-divadelní sdružení Harcíři z Rokycan.

20:30 Pokračování v posvícenské zábavě.

Neděle 14. 8. 2016

14:00 Kostel sv. Vavřince. Náš domov pod Zelenou Horou. Poutavé vyprávění akademického malíře a restaurátora Jaroslava Šindeláře o historii, tradici, památkách, sv. Vojtěchovi a našich předcích na jižním Plzeňsku.

18:00 Prostranství u penzionu sv. Vojtěcha. Volný spolek šermířů, herců a komediantů „BALTEUS“. Scénky a šerm z období baroka.

Více...


vložil: Starosta 10:43 [Přidat komentář]


Blahopřejeme

[čtvrtek, 21. červenec 2016]

20. července 2016 slaví své životní jubileum, 70. narozeniny, náš občan pan Jan Chodora, Vrčeň čp. 104. Zastupitelstvo obce blahopřeje panu Chodorovi k jeho narozeninám a do dalších let přeje hlavně pevné zdraví, hodně štěstí, pohody, klidu a spokojenosti. :-)

Více...


Blahopřejeme

Blahopřejeme

[pondělí, 4. červenec 2016]

4. července 2016 slaví své 65.narozeniny pan Jindřich Zwrtek, Vrčeň čp. 75. Zastupitelstvo obce blahopřeje panu Zwrtkovi k jeho narozeninám a do dalších let přeje pevné zdraví, hodně štěstí, radosti, pohody a spokojenosti.

Více...


Blahopřejeme

13. Malé folklórní slavnosti

[pátek, 10. červen 2016]

Letošní ročník malých folklórních slavností „Pod vrčeňskou lípou“ byl v pořadí již 13-tý. Počasí nás sice trochu strašilo, ale opět, jako všechny předešlé ročníky, nám vyšlo! Vrčeňská náves tak mohla přivítat pět folklórních souborů.

Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2016 (20. ročník) - pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají. Speciální poděkování patří zejména ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové. Firma ELITEX NEPOMUK, a.s. (Ing. Šárka Kotrbová) nám tradičně sponzorovala naše malé, ale krásné slavnosti. Vynikající občerstvení měl letos na starost Jiří Mařík (nájemce z obecního hostince Na Faře).

Dále si poděkování zaslouží místní hasiči (rozmístění lavic a stolů, vč. ukázky staré stříkačky z roku 1927 a z roku 1890), ZŠ Vrčeň za otevření školy pro zázemí souborů, MŠ Vrčeň (zejména kolektiv kuchyně), za náročnou přípravu spojenou s občerstvením všech souborů, které se protáhlo do pozdních večerních hodin, no a samozřejmě i všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli, např. Spolek Vrčeň, za úklid návsi nebo oficiálním fotografům paní Sýkorové (za obec Vrčeň) a panu Váchalovi (za MFF Plzeň).

Videa z Vrčeně naleznete zde:

Chorvatsko https://youtu.be/7cs0pEhQBFA

Mexiko https://youtu.be/fvNmf2s94Mc

Jižní Korea https://youtu.be/u8cSEHuRXO8

Peru https://youtu.be/YQEhBwv6ja4

Slovensko https://youtu.be/ALtYe3xozIE

KUU Cernik, Cernik (Chorvatsko)

Kulturní asociace KUU Cernik byla založena v roce 2004 s cílem uchovávat tradici folkloru a hudby nejen z oblasti okolo města Cernik, ale také z celého Chorvatska. Členové jsou rozděleni do tří skupin. Vedení asociace, dvě dětské skupiny a muzika Tamburize s tradičními lidovými nástroji. Mimo tance svého domovského regionu prezentuje soubor také např. staré písně a tance z oblastí Splitu, Baranje, Posaviny, Korduny a Vrlike. KUU Cernik je řádným členem chorvatské sekce CIOFF a aktivně se podílí na mnoha akcích, které jsou pod hlavičkou CIOFF organizovány. V roce 2013 získala zpěvačka Vesna Valentic-Runjaš významné ocenění za sólový zpěv. Soubor byl oceněn bronzovou plaketou chorvatského parlamentu za 10 let úspěšné reprezentace chorvatské tradiční kultury. KUU Cernik je také organizátorem folklorního festivalu "Lipa moja Slavonijo".

Předseda asociace: Ivan Ivanović
Umělecký vedoucí: Nikola Kramar

Web: kuu-cernik.hr/

Hwaseong dance company, Hwaseong city (Korejská republika)

Soubor Hwaseong dance company byl založen v roce 2005 ve městě Hwaseong city v provincii Kyeonggi a v současné době se skládá z tanečníků středního věku. Vedoucí Kim Jeongah předal své zkušenosti souboru tak, aby dovedl co nejlépe prezentovat korejské tradiční lidové tance. Soubor obdržel celou řadu ocenění a zúčastnil se mezinárodních folklorních festivalů v Itálii (2007), Mexiku (2008), Maďarsku (2013), Turecku (2014) a naposledy v Indonésii (2015).

Vedoucí souboru: Kim Jeongah

Web: cioffkorea.blog.me/90166674801

Sombrero negro - Manuel Ehécatl, Orizaba (Mexiko)

Hudební skupina Sombrero negro - Manuel Ehécatl byla založena v roce 2011 za účelem uchování a popularizace mexických a obecně latinskoamerických tanců a hudby. Od té doby účinkovala na mnoha místech světa. Členové skupiny se vždy snaží maximálně rozvíjet různorodost předváděných tanců, ale nezapomínají na respektování jejich původu. Hrají na celou řadu tradičních hudebních nástrojů jako například Huehuetl, Tunkul nebo Teponaxtle. V maximální míře se snaží prezentovat rozmanitost jednotlivých mexických regionů a ukázat také na provázanost předkoloniálních vlivů s těmi španělskými. Zároveň se Juan Manuel Garcia zaměřuje na výuku tanců, která je v rámci sobotních tanečních workshopů také součástí programu festivalu.

Tanečník a učitel tance: Juan Manuel Garcia
Multiinstrumentalista: Alberto Suazo Sanchez

Folklore group Tijeras de Ayacucho, Ayacucho (Peru)

Skupina Tijeras de Ayacucho přijíždí do Plzně z Peru. Skupina tanečníků a muzikantů prezentuje peruánské lidové umění – především své oblasti Ayacucho. Zajímavostí je zde tzv. „nůžkový tanec“, který byl v roce 2010 zapsaný do nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Je předváděn přímo obyvateli vesnic jižní části centrálních And. Tento rituální tanec byl prováděn během období sucha v nejdůležitějších měsících zemědělských aktivit. Svůj název nese díky páru naleštěných ocelových tyčí, které se podobají ostřím nůžek. Tyto ostří drží každý tanečník v pravé ruce a za zvuku houslí a speciální harfy vytváří tzv. cuadrillas, tedy oddělené skupinky, které představují jednotlivé soupeřící vesnice či komunity. Tanečníci se poté snaží srážet jednotlivými tyčemi tak, aby dodrželi rytmus hraný muzikanty, ale také přemohli soupeřící tým. O tom, kdo zvítězí rozhoduje celá řada dílčích faktorů, jako správnost tanečních kroků, dodržení rytmu při vzájemných úderech, ale také třeba míra poškození jednotlivých tyčí. Rituál není přerušen, dokud není rozhodnuto o vítězi, což může trvat až 10 hodin. Takto extrémně fyzicky náročný a dlouhý rituál nakonec vydrží vždy jen jeden z tanečníků, který se tak stává vítězem.

Trnafčan, Trnava (Slovensko)

Univerzitní folklorní soubor Trnafčan působící při Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě byl založený v roce 1984 a navázal na tradice Trnavského regionu. Do roku 2002 působil pod názvem Dudváh Trnava. Soubor se úspěšně prezentuje na domácích i zahraničních folklorních festivalech. Přestože se soubor zaměřuje především na kulturní dědictví Trnavského regionu, velkou část jeho repertoáru tvoří i taneční, hudební a pěvecké interpertace lidových tradic pocházejících z ostatních regionů Slovenska. V roce 2001 soubor vydal CD „Piesne z Trnavskej roviny“.

Organizační vedoucí: Pavol Skaličan
Vedoucí taneční složky: Pavel Matulay a Andrea Ruislová
Vedoucí muziky: Marcel Sobota

Web: www.trnafcan.sk

 


Více...


vložil: Starosta 11:14 [Přidat komentář]


Dětský den 2016

[sobota, 28. květen 2016]

Společný dětský den obcí Vrčeň, Srby a Sedliště se uskutečnil v sobotu 28. května 2016 od 14 hodin na vrčeňské návsi, školní zahradě a zahradě pod hostincem Na Faře.

Základní škola Vrčeň připravila několik velmi pěkných soutěžních disciplín v duchu doby Karla IV. (1316 – 1378), krále českého a císaře Svaté říše římské, jehož sedmisté výročí narození si letos připomínáme.

Půl hodiny po začátku dětského dne nás všechny překvapila bouřka se silným přívalovým deštěm a kroupami. Někdo se před ní schoval do tělocvičny v ZŠ, jiní pod párty stany nebo přímo do místního hostince Na Faře, kde bylo plně obsazeno až do pozdního večera. Po cca 20 minutách se však bouřka přehnala a vysvitlo i sluníčko, takže jsme mohli dál pokračovat v mokrém duchu, a to při foukané pěně, kterou nám přijeli vytvořit naši kamarádi dobrovolní hasiči z Plzně-Koterova, kterým za to velmi děkujeme. Byla to opravdu povedená šou, která sklidila velký úspěch! Velmi žádané byly i foukané balónky héliem, kterých se rozdalo na 200 kusů. Dále byla pro všechny připravena třelba ze vzduchovky na běžící terče, stříkání s hasiči nebo také, především, tedy asi pro holky, oblíbené malování na obličej. Každý malý účastník dnešního odpoledne dostal za odměnu pěkný balíček sladkostí, mohl si opéci vuřta na ohni a také ho zapít limonádou. I přes výše uvedené komplikace s malou bouřkou, která nám přetrhla krásně rozjeté odpoledne, se letošního dětského dne zúčastnilo rovných 70 dětí a mládeže.

Příští rok se na vás budeme těšit při dětském dnu, který se tentokrát uskuteční na házenkářském hřišti v Srbch.

Více fotografií na FB obce: https://www.facebook.com/obec.vrcen

Videa naleznete zde:

https://youtu.be/lwpFdjc7mCQ

https://youtu.be/Px4aPgiQKzM

Více...


vložil: Starosta 21:40 [Přidat komentář]


«« « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » »»
Strana 10 z 114