VRČEŇ-náves

čtvrtek 9. 6. 2022 od 19:00 hodin

17. Malé folklorní slavnosti „Pod vrčeňskou lípou“


Jiskra 58 SOKOL Valcha, Plzeň

Tuna Derecho de Valencia, Španělsko

FS Poľana, Slovensko

Sveti Sava, Zvornik, Bosna a Hercegovina


Poděkování patří MFF CIOFF® PLZEŇ 2022 (24. ročník) - pod jehož záštitou se zdejší slavnosti konají. Speciální poděkování patří zejména paní ředitelce organizačního výboru Mgr. Michaele Vondráčkové, která nám krásný večer osobně odmoderovala. Děkujeme majitelce firmy ELITEX NEPOMUK, a.s., paní Ing. Šárce Kotrbové, za tradiční finanční sponzorování našich slavností, kterého si velmi vážíme. Občerstvení na návsi opět zajistil Jiří Mařík, nájemce z obecního hostince Na Faře.

Dále si poděkování zaslouží ZŠ Vrčeň za otevření školy pro zázemí souborů, MŠ Vrčeň (zejména kolektiv školní jídelny), za náročnou přípravu spojenou s občerstvením všech souborů. Samozřejmě děkujeme také všem ostatním, kteří se na úspěšné akci podíleli, např. přípravou a následným úklidem.

Příště rok se budeme těšit opět na viděnou.


Profily souborů, které jsme měli možnost vidět u nás ve Vrčeni:


Jiskra 58 SOKOL Valcha Plzeň

V roce 2000 zahájil činnost soubor Jiskra 1958 složený z bývalých členů Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně. Jedná se o muzikanty, zpěváky a tanečníky, kteří v souboru Jiskra působili v rozmezí let 1970 – 1990 a po 10 letech se rozhodli svoji aktivní činnost oživit. Soubor vystupuje s lidovými tanci a písněmi z jihozápadních Čech (Plzeňska, Žinkovska, Chodska), které jsou nezaměnitelně výrazově podtrženy a prezentovány především s cílem pobavit sebe i diváka. Od roku 2016 je soubor organizačně součástí TJ Sokol Valcha Plzeň.

Vedoucí souboru: Jana Bísková

Web: www.jiskra58.cz


Tuna de Derecho de Valencia, Španělsko

Folklorní soubor Tuna de Derecho představuje tradiční typické písně španělské školy. Ve svém repertoáru zpracovává také širokou paletu jihoamerických písní (bolera, flamenga, rumba atd.). Zpěv je vždy doprovázen hrou na kytary. Největším zážitkem je chorálový zpěv všech zpěváků a muzikantů. Soubor tvoří následující nástroje a postavy: džentlmen “Chiquillop” s kytarou; “Cabras” - první kytara a vedoucí souboru; the “Ceja” - druhá kytara; “Don Pedro Carioca” - zpěvák, který píše vlastní písně; “Don Maruja” " - harmonický "slavík"; “Don Jose Fernando” - operetní baronet a “Mr. Saint” - bariton hrající na tamburínu. Celkově tvoří skupinu až dvacet hudebníků. V roce 1212 založil král Alfonso VIII ve městě Palencia první „Studium Generale“, první ze španělských univerzit. Kastilské silnice byly brzy svědky tisíců mladých mužů na jejich cestě z domova na tuto první univerzitu, kde chtěli získat vzdělání. Nejchudší z nich a ti, kteří příliš brzy promrhali svoje prostředky v hospodách, využívali zastávky u hostinců, aby zde zahráli své písničky s kytarou a nalezli přístřeší. Získali jméno „sopistas“, protože své hudební umění předvádějí za jedinou odměnu – misku polévky a/nebo nepříliš pohodlné ale teplé místo na spaní. Písně těchto “sopistas” a jejich celkový obraz v historii a vývoji španělských měst a nové městské společenské třídy daly vzniknout velké hudební i společenské tradici, z které čerpá právě folklorní soubor Tuna de Derecho z Valencie.


FS Poľana Zvolen, Slovensko

Folklorní soubor Poľana pracuje při Technické univerzitě ve Zvolenu od roku 1956. Už při svém založení na přelomu let 1955 - 1956 si vzal soubor do vínku rozvoj lidových tradic především regionu Podpoľania a podle majestátního vulkánu dominujícího celému kraji přijal jméno „Poľana“. Jako v minulosti, tak i dnes jsou členy souboru mladí lidé, převážně studenti a zaměstnanci univerzity, ale také mládež ze Zvolena, pro kterou se stal tanec a zpěv zálibou. V současnoti je v souboru skoro 50 členů, kteří pracují v pěvecké mužské, pěvecké ženské, hudební a taneční složce souboru. Repertoár souboru je sestaven z tanců a písní regionu Podpoľania (Detva, Čerín, Hrochoť, Očová), Horehronia (Šumiac, Pohorelá), Čierneho Balogu, Gemera a Pliešoviec. Jak obě pěvecké složky tak i hudební složka mají ve svém repertoáru také písně z celého Slovenska. V rámci jejich programu se divácí setkají s tradičními nástroji jako fujary, píšťalky, foukací harmoniky, heligónka a drumbľa. Během svého působení se folklorní soubor Poľana zúčastnil stovek vystoupení doma i v zahraničí (například Bulharsko, Francie, Maďarsko, Ukrajina, Portugalsko, Řecko, Turecku, Sýrie, USA, Mexiko a Čína).

Vedoucí souboru: Ing. Pavel Gejdoš, PhD.
Umělecký vedoucí a choreograf: Ing. František Chudý, CSc.


Sveti Sava, Zvornik, Bosna a Hercegovina

Folklorní soubor "Sveti Sava" Zvornik byl založen 24. dubna 1995. Tvoří jej skoro 200 členů v taneční, hudební a pěvecké složce. Zřizovatelem je Vidovdanský parlament. Účastní se pravidelně mnoha vystoupení a festivalů jak doma tak i v zahraničí (Istanbul, Makedonie, Slovinsko, Maďarsko, France a další) a natáčí také televizní programy a pořady. Byl oceněn řádem "Orgenom Third Order of St. Sava". Zpracovává bohatovou folklorní tradici regionu okolo města Zvornik.

Vedoucí souboru: Dragan Golic
Web: https://svetisavazvornik.org


Pod záštitou:

Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň
8. - 12. června 2022

http://www.mffplzen.eu/profily-souboruSvoz plastů 06/2022

[pondělí, 6. červen 2022]

I N F O R M A C E O B Č A N Ů M
S V O Z  P L A S T Ů

__________________________________________________________________________________________

ZAVÁZANÉ PYTLE S  PLASTOVÝMI OBALY


 

UKLÁDEJTEOD PÁTKU 10. 6. 2022


DO NEDĚLE 12. 6. 2022NA HORNÍ ČÁST NÁVSI K  FARNÍ ZDI !


__________________________________________________________________________________________

 

- POLYSTYREN DÁT ODDĚLENĚ DO PYTLŮ -!! NEUKLÁDAT TVRDÉ PLASTOVÉ OBALY !!

 


vložil: Chodora 19:34 [Přidat komentář]


Uzavření pošty ve Vrčeni - změna

[pondělí, 6. červen 2022]

Vážení spoluobčané, pošta ve Vrčeni bude uzavřena do středy 8. 6. 2022, slečna pošťačka je stále v pracovní neschopnosti. Děkuji za pochopení.


vložil: Chodora 14:22 [Přidat komentář]


Dětský den v Srbech 2022

[sobota, 4. červen 2022]

V sobotu 4.6. se konal po dvouleté přestávce opět dětský den, tentokráte v Srbech na hřišti. Dnem nás provázelo příjemné polojasné počasí. Akce se velice vydařila, cestu si našlo mnoho dětí. Největší odměnou pro pořadatele bylo nadšení a smích dětí.

Více...


vložil: Chodora 19:46 [Přidat komentář]


Úklid odpadků z návsi

[pátek, 3. červen 2022]

Dnes jsem uklidil odpadky z návsi a odvezl je do sběrného dvora. Celkem se jednalo o 40 kg odpadu, cena 120 Kč. Snad nám vydrží uklizená náves alespoň přes víkend.

Více...


Úklid odpadků z návsi Zvětšit obrázek

vložil: Chodora 17:20 [Přidat komentář]


Dětský den 2022

[úterý, 31. květen 2022]

V sobotu 4. 6. 2022 se bude od 14:00 hodin konat v obci Srby na hřišti dětský den. Všichni malí i velcí jsou obcemi Vrčeň, Srby, Sedliště zváni:


Plakátek: /download/836-detsky-den-2022

Více...


Dětský den 2022 Zvětšit obrázek

vložil: Chodora 11:24 [Přidat komentář]


Napouštění vody na hřbitově

[sobota, 28. květen 2022]

Než se všechno opraví (ruční pumpa) a definitivně připojí na trvalý provoz (elektrika na dálkové automatické dopouštění vody do vodojemu z řeky), tak jsme s hasiči nelenili a v pátek odpoledne provedli technickou výpomoc při dodávce vody do vodojemu u hřbitova. Jak je patrno z přiložených fotografií, vodu jsme nově zakoupeným čerpadlem nasáli ze study a pomocí „céčkové hadice“ napustili horem do vodojemu. Akce se nám povedla, máme radost a doufáme, že jsme udělali radost i lidem, kteří chodí na místní hřbitov zalévat. Ano, ještě je třeba udělat i terénní úpravy, takto se to nemůže nechat, je to hrozné, to všichni víme, ale to už musí udělat ten, který to má v popisu práce.

Více...Uzavření pošty ve Vrčeni

[úterý, 24. květen 2022]

Vážení spoluobčané,

Pošta ve Vrčeni bude od pondělí 23. 5. do 6. 6. 2022 uzavřena z důvodu úrazu slečny pošťačky. Pokud bude změna, budeme Vás informovat.

/download/835-uzavreni-posty-05-2022

Více...


vložil: Chodora 14:39 [Přidat komentář]


Sobota 21. května 2022

- Spolek Vrčeň Vás všechny srdečně zve na soutěž v chytání ryb:     Od 07:00 do 14:00 hod. 

- Obecní hostinec Na Faře Vás všechny srdečně zve na rybí hody:   Od 12:00 hod.

Více...VRČEŇ-náves

čtvrtek 9. 6. 2022 od 19:00 hodin

17. Malé folklorní slavnosti „Pod vrčeňskou lípou“


Vystoupí soubory:

Jiskra 58, Plzeň

Tuna Derecho de Valencia, Španělsko

FS Poľana, Slovensko

Sveti Sava, Zvornik, Bosna a Hercegovina


Pod záštitou:

Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň
8. - 12. června 2022

http://www.mffplzen.eu/profily-souboru

Více...1. V pátek 1.dubna 2022 Hasičský kroužek – zkoušky mladých preventistů (3)+1

2. V sobotu 2. dubna 2022 Brigáda u hřbitova – betonování základů pro vodojem (6)

3. V pondělí 4. dubna 2022 Technická pomoc – voda pro ZŠ Vrčeň (2)

4. V sobotu 9. dubna 2022 Jarní velitelský den v Čížkově (školení první pomoci, organizační záležitosti) (8)

5. Ve čtvrtek 14. dubna 2022 Brigáda na zásobníku vody u hřbitova (výplň podstavce kamenivem, úprava okolí) a instalace ruční pumpy po její opravě + technický zásah na pokácení stromu v serpentinách (8)+2

6. Ve čtvrtek 21. dubna 2022 Brigáda na zásobníku vody u hřbitova (betonování desky) (3)

7. V pátek 22. dubna 2022 Brigáda (drobná oprava střešní krytiny na HZ, vyčištění sirény na HZ a její zabezpečení proti nežádoucímu hnízdění ptactva (2)+1

8. V neděli 24. dubna 2022 Odvoz PS12 k opravě (v místě obce) (3)

9. V pátek 29. dubna 2022 Schůze výboru SDH (6)+5

10. V sobotu 30. dubna 2022 Stavění máje a kácení smrku u MŠ Vrčeň (8)+2

A dále také:

7. dubna 2022 Účast na krajské odborné radě ochrany obyvatelstva (1)

20. dubna 2022 Účast na krajské odborné radě prevence (1)

24. dubna 2022 Soutěž Plamen v Nebílovech - MH

26. dubna 2022 Úklid vozidla VW Transportér - MH

30. dubna 2022 Soutěž Plamen v Želčanech - MH

Navíc se každý pátek od 15:00 do 17:00 hod. koná kroužek mladých hasičů. (2)+1 a dále se Karolína Strolená poprvé zúčastnila svých prvních závodů na 100 m v kategorii dorostu.

Pozn.: V závorce je vždy uveden počet členů Jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDHO), jejímž zřizovatelem je naše obec.


Více...Stavění máje 2022

[neděle, 1. květen 2022]

V sobotu 30. 4. 2022 jsme stavěli májku na návsi ve Vrčeni, letos měla výšku 23,5 metru. Děti májku krásně nazdobily. Dospělí pak též splnili svůj úkol a uhlídali máj za zpěvu a dobré nálady do ranních hodin.

Více...


vložil: Chodora 15:32 [Přidat komentář]


Strana 5 z 150
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 » »»