verze pro tisk

František Martínek

9. únor 2008

O třetím vrčeňském legionáři Františku Martínkovi, který pocházel z chalupy dnes Kohoutů, toho mnoho nevíme. V kronice obce se o něm nedochovaly téměř žádné údaje - jen datum zajetí na ruské frontě (8.9.1914) a údaje, že byl 2 roky ruským legionářem.

My dříve narození ho pamatujeme - stejně jako V. Růžičku - v uniformě ruského legionáře při slavnostních příležitostech. Skromný, tichý člověk.

Tyto postavy uvědomělých českých lidí, kteří šli před více než 80 lety dobrovolně do boje proti nenáviděnému Rakousku, by neměly být zapomínány. I proto o nich píšeme, bez nich bychom neměli svobodný čs. stát po 300 leté porobě. Ten jsme si museli vybojovat a tvrdě vybojovat! To by měl každý náš občan vědět!

Všechny zde uvedené významné osobnosti jsou spojeny s minulostí Vrčeně, kterou pomáhaly spoluvytvářet svou prací, tím, že své schopnosti a vlohy dávaly do služeb rozvoje obce, do služeb pokroku. Naše vyprávění o nich je i vyjádřením našich díků za jejich ušlechtilou činnost. A snad přispěje i k přetrvání jejich památky v myslích současné generace.

Autor: Webmaster

[Nahoru ↑]