verze pro tisk

Symboly obce

Popis obecního znaku a praporu

Znak obce Vrčeň

Znak obce

V modro-stříbrně děleném štítě nahoře stříbrná mitra s fimbriemi, zlatě zdobená, kosmo podložená zlatým veslem. Dole kosmý mlátek šikmo přeložený želízkem, obojí černé (tzv. hornická kladiva).

Zdůvodnění podoby znaku

V okolí Vrčeně je mnoho míst, ke kterým se váže pobyt sv. Vojtěcha. Vracel se zdejším krajem do Prahy po svých studiích v Římě. Jak všichni víme, při jeho dalším pobytu v cizině, byl vyvražděn rod Slavníkovců v Libici nad Cidlinou r. 995, a to na rozkaz knížete Boleslava II. Tím byl sv. Vojtěchovi znemožněn návrat do Čech, proto odešel do Polska na dvůr Boleslava Chrabrého a s jeho podporou se na jaře r. 997 vypravil na misijní cestu k pohanským prusům do Sambie, spolu se dvěma průvodci. Avšak na samém počátku své cesty byl ubit v posvátném háji veslem a pak proboden pruským pohanským veleknězem. Proto jsou atributy sv. Vojtěcha veslo a biskupská mitra.

Hornická kladiva pak značí tradice těžby zejména zlata a železné rudy – ještě dnes známe a mnozí používáme název „Železná Huť“ pro spodní část současného Dvorce, která z historického hlediska donedávna spadala pod naší obec Vrčeň (Vrčany).Prapor obce Vrčeň

Znak obce

Šikmé dělení, kde barvy vycházejí z barev použitých v erbu. List tvoří čtyři šikmé pruhy modrý, žlutý, černý a bílý. Poměr šířky k délce listu je 2:3

 

 

Výsostné znaky obce nám byly oficiálně předány dekretem ze dne 3. 12. 2004 z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Lubomírem Zaorálkem.

 


ODKAZ:http://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/e4972fed-7309-4624-9081-299c30ac6075

Autor: Webmaster

[Nahoru ↑]