Léta 1921 - 1925
30. srpen 20081921
V únoru t. r. provedeno v republicenaší sčítání lidu. Ve Vrčeni napočten osob 550. Z tohoto počtu bylo mužského pohlaví ? a ženského ?. Dle náboženství byli 4 příslušníci náboženství československého a 3 bez víry.
Dvacátého sedmého března složila nová místní škol. Rada slib do rukou p. Jos. Šimáně, chalup., čís 12., ustanoveného ve věci té politickou správou v Přešticích a vykonány volby předsednictva. Nová místní školní rada má tyto členy: Z Vrčeně: Bouše Karel, učitel, Kraml Gustav, říd. uč., Václav Ptáček, učitel, Markvart Václav, chalup., č. 21, Mařík Josef, domk. A mistr kovářský, čís. 72, Vavřík Vojtěch, domkář a starosta obce, čís.34. Z Huti : M“uller Zdeněk, správce olejny. Ze Srb: Klaus Vojtěch, domkář a starosta obce. Z Tojic: Herout Václav, domk. A starosta obce. Předsedou zvolen p. Josef Mařík a jeho náměstkem p. Vojtěch Vavřík.
V říjnu vrátil se neočekávaně (aerplánem) ze Švýcar do Uher excísař Karel. Následkem toho prohlášena a také provedena v republ. českoslov. Mobilizace, ale úsudku vládních velmi úspěšně. Rukovalo odtud 8 vojáku 27/10: Jan Kovářík, č. 11., Frant. Modračka, č. 8., Vojtěch Chouň, čís. 14., Frant. Sikyta, čís. 45., Frant. Vobliza, č. 28., Josef Brabec, čís. 30,. Václav Kovářík, čís. 82. a Václav Diviš, čís. 90. K válce však s Uhry nedošlo. Karel le rozhodnutí velmocí odvezen na ostrov Madeiru. Vojáci as do měsíce vrátili se domů.
Z občanů vrčenských zemřeli v r. 1921: Josef Straka, domkař, čís. 98. a Jan Vaník, zedník a domkář, radní v obecn. zástup., čís. 91.
Od 16/4 do prázdnin a po prázdninách do konce listopadu učili na škole zdejší než učitele 4. Slečna Mar. Čubrová 16/4 ustanovena výp. učitelkou zást. ve Čmelínech. Klu žádosti míst. Školní rady a zastupitelstev míst. školou sem příslušných, aby zat. pobočka přeměněna byla v 5. postupnou třídu, došlovyřízení zem. Školní rady v tom smyslu nejen že se pátá třída nepovoluje , ale i pobočka že se zrušuje. Proti tomu ovšem podáno odvolání a pobočka opět povolena na čas potřeby od 1/12. Zmínky tu zasluhuje ochotná intervence ministra sociální péče p. Gust. Habrmaňa, jenž velmi staral se o to, aby pobočky bylo dosaženo, kdežto poslanci jiní, ačkoliv slušně žádáni byli o pomoc ve věci té, nejen ničeho neučinili, ale ani na dopisy odtud im poslané, neodpověděli.- Def. učit. Frant. Sikyta 27/10 rukoval a za něho ustanoven tu ode dne 3/11 zást. uč. Tomáš Pučelík z Lukavic. Od 1/12 ustanoven tu pátou silou učitelskou zást. uč. Jaroslav Hladík, absolv. Plzeňsk. paedagogia . Sem přišel z Horčic.
Za veliké účasti a velmi zdařile konány tu v létě krajinský slet sokolský (5/6) a župní sjezd hasičský (26/6)
18/6 konána tu dojemná slavnost: Postaven a veřejnosti toho dne odevzdán důstojný pomník padlým a zemřelým příslušníkům obce naší za světové války. Na něm znázorněno, jak český lev vítězí nad dvouhlavým orlem. 14 bylo těch, kteří nedobrovolně položiti museli život svůj za bezcitnou onu dynastii habsburskou, za prohnilé Rakousko Uhersko, 12 podobizen chmurně, ba jakoby vyčítavě shlíží s pomníku na kolemjdoucí. Slavnost měla ve skrze průběh velmi pěkný a přítomno jí bylo dle odhadu mnohých na 4 tisíce lidí i z dalekého okolí. Zahájena byla fanfárami z „Libuše“, při slavnostní řeči starosty “Sokola“ učit. p. Kar. Bouše projely kol pomníku3 allegorické vozy znázorňující „Porobu“, „Válku“ a „Svobodu“, při čemž zpěv. Zbor „železn. Zřízenců z Plzně zpíval nebo hudba hrála případné, písně. Říd. uč. p. Gust. Kraml promluvil o utrpení a smrti padlých s krátkým životopisem, předseda komitetu rolník p. Jan Mašek pomník odevzdal do ochrany obce. a starosta obce p. Vojt. Vavřík pomník jménem obecn. zastupitelstva do ochrany přijímal. Skupinu kol pomníku a vozů allegorických doplňovali legionáři, sokolové, hasiči a dívkyv národních krojích. Odpoledne hráno divadlo „Nevěsta legionářova“ a večer byla vollná zábava, obé za veliké návštěvy lidu ve Vrčeni nebývalé. Celkový náklad činil as kolem 15000Kč. Peníze ty opatřeny jednak pořádáním různých zábav jednak získány sbírkou neb dary: Spolek „Křenů“ dal 130Kč, „Sokol“ 250Kč, obec vrčeňská 1000Kč, organis. soc. demok. Ve Vrčeni 200Kč, rodáci z Ameriky 1335Kč, lesní úřad ze Zel. Hory 50Kč, okr. Výbor v Nepomuku 100Kč, ředitelst. Okr. hosp. založeny v Nepomuku 500Kč, okr. hosp. založena v Nepomuku 222Kč. Hlavně ovšem přispěl čistý výtěžek ze slavnosti samé, který činil 4677Kč.
Zima byla velmi mírná, sníh a led skoro žádný. Již 21/2 byli tu špačkové. Květen velmi teplý a suchý. Sena sklízela se dosti špatně, byloť v červnu studeno a mokro. Žně měly průběh dosti pravidelný. Léto bylo už příliš suché, následkem toho ovsy lehké, otavy skoro žádnéa brámborů málo a malé.
1922
Rok celkem normální bez zvláštních pamětihodnějších událostí. Počasí pro rolníka bylo dosti nepříznivé. V únoru bylo hodně sněhu a mrazy až 23° R. Jako v roce 1901, tak i v tomto roce právě 21. března, kdy počínalo jaro, začal padati sníh a padal takřka nepřetržitě až 3 dny, takže ho na polích leželo na 30 cm vysoko. Jaro následkem toho bylo mokré. Léto příliš suché a podzim deštivý. A úroda taky byla dle toho hodně podprůměrná. Ozimy většinou podeschly,( zrní drobné, suché), jaře náležitě nevymetaly. Slamy dle jiných let následkem sucha nebylo ani z polovice. Píce bylo málo: Sena a jetele po jaru skoro normálně, ale otav jetelů skoro nic, lučních sotva 1/3 dle jiných let. Bramborů urodilo se hodně, ale tím také stalo se, že cena jich po sklizni klesla až i na 12 Kč za 1q. Ale tu dlužno podotknouti, že qualita těchto brambor nebyla jako jiná léta, neboť podléhala snadno hnilobě, čehož zajisté také vážnou příčinou bylo to, že dopravovány byly domů za počasí skoro stále deštivého. Pšenice v září prodávána za 150 Kč, žito za 130 a oves po 120 Kč za 1q.
Hrušek a jablek urodilo se v roce tomto krom obyčejně mnoho, švestky však, zde u nás, nebyly skoro žádné. Mimochodem také dlužno zmíniti se o neobyčejné úrodě hub, jichž houbaři i trávné košíky. Selhala tedy toho roku pranostika hlásající: „Je-li mnoho hub, nejsou brambory“, obého bylo v roce 1922 hodně.
Za kostelem vpravo od cesty k Tojicům vystavěli si občané František Diviš a Jan Holý nové obytné budovy, jímž dána čísla 54. a 55.
Václav Chodora, zřízenec dráhy koupil od Jana Beránka, bydlícího ve Volšanech domek číslo 32. Josef Beránek vykoupil si zpět ? čísla 15. od svého zetě. Josef Mařík, mistr kovářský koupil pole a Vojtěch Míčko, (dosud bydlící v čís. 32.) koupil domek číslo 100, oba posledně jmenovaní od Anton. Chodorové.
V prosinci (18/12) zemřel domkář Jan Kovářík, č. 81.
Obec převzala od „Záložního a spořitelního spolku“ místní váhu za 2000Kč a věnovala na opravu téže obnosy 1100 Kč + 760 Kč.
Výpomocný učitel Tomáš Pučelík přeložen službou od 1. ledna do Lukavice a 7. ledna nastoupila tu za něho výp. učitelka Mar. Hrdličková ze Ptenína. 31. ledna propuštěn odtud Jaroslav Hladík (do Merklína) i Mar. Hrdličková (do Ptenína). Nastoupili tu za ně učitelé Frant. Sikyta, který se vrátil 27/1 z vojny (mající tu definitívu) a Ladislav novák dosud zástupce správce školy v Čečovicich, tu jako zástupný učitel za Marii Čermákovou, vyučující v Bratislavi na Slovensku. Zmínky také zasluhuje to, že 28. ledna dány do II. třídy nové třísedadlové lavice, počtem 18, po 380 Kč.
Dvacátého čtvrtého září konalo se tu na sokolském cvičišti dosti zdařilé cvičení okolních spolků D. T. J.
1923
V říjnu roku tohoto konány volby do obecn. zastupitelstva, druhé to volby za naší samostatnosti. Volby samotné vlastně se nekonaly. Strany politické dohodly se, navrženi zástupci a správa polit.kandidatůru schválila. Zástupci tito sestavení dle abeced. Pořádku jsou:
- Burda Tomáš, železn. Zřízenec, čís. 71.
- Fiala Frant., rolník, čís. 20.
- Chouň Jan, domkář, čís. 37.
- Jiřinec Václav, domk. A obuvník, čís. 84.
- Kadlec Jan, rolník, čís. 2.
- Košan Václav, domkář, čís. 97.
- Kubík Vojtěch, domk., čís. 62.
- Kuchyňka Jan, domk. a zedník, čís. 50.
- Markvart Václav, rolník, čís. 21.
- Mašek Jan, rolník, čís. 41.
- Mikeš Hynek, obchodník, čís. 45.
- Palacký Václav, rolník, čís. 22.
- Růžička Jan, domkář, čís. 56.
- Vavřík Vojtěch, domkář, čís. 34.
- Žitek Matěj, domk. a zedník, čís. 70.
- listopadu konána volba starosty, jeho náměstka a tří radních, zvoleni:
Starostou Vavřík Vojtěch, jeho náměstkem Markvart Václ., radními Mikeš Hynek, Kubík Vojt. A Žitek Matěj. Volby vykonány úplně hladce, nebylo třeba ani v jednom případě konati voleb druhých, zástupcem polit. správy byl Gustav Kraml, říd. učitel, do jehož rukou všickni členové obec. Zastupitelstva ochotně složili slib věrnosti naší republice.
V únoru rozhodnutím vládním stanoveno, že obec naše úředně jmenuje se Vrčeň a ne Vrčany.
Zima byla celkem mírná, jaro mokré, léto suché, podzim deštivý, na štědrý den a prvý svátek vánoční veliké vánice sněhové, takže místy byly závěje až 2 metrové. Brambory sázené následkem mokra vyhynuly a místy bylo nutno sázeti je po druhé. Úroda celkem byla asi prostřední, slámy bylo hodně, sena také, ale následkem dešťů a vystoupení břehů místy pokaženo. Pšenice prodávána na zimu za 140 Kč, žito a oves za 130 Kč, brambory po 35 Kč za 100 kg.
Hrušek a jablek urodilo se málo, švestek mnoho.
Přestavby domu, (případně těžká krytba ) konány u čísel: 32. náležejícího nyní Václavu Chodorovi, železn. Zřízenci a 48. náležejícímu Janu Palackýmu, rolníku. Kanál na návsi směrem od silnice dolů k řece prodloužen o 11 m, k čemuž kámen a zavážku zdarma dodal Tomáš Chouň, rolník a hostinský, č. p. 13. Rolník Josef Šimáně, č. p. 12. odprodal část svých polí a to Tom. Jiránkovi, čís. P. 65.,Josefu Dubskému, čís. 3., Václavu Velíškovi do Sedliště, a louku Aloisu Chodorovi, č. p. 24. V roce 1923. prováděna také pozemková reforma na dvoře Batově u Srb náležejícím velkostatku „Zelená Hora“ z louky „Dubné“ a příděly obdrželi občané: Kubík Vojtěch, č. p. 62., Ceplecha Jan, č. p. 25, Černík Václav, č. p. 99, Dubský Josef, č. p. 3, Polívka Jan, č. p. 29, Košan Václav, č. p. 97, Kuchyňka Jan č. p. 50. a Vavřík Vojtěch, č. p. 34.
Def. učitel na škole zdejší Frant. Sikyta jmenován od 1. prosince zástupn. učitelem na měst. škole v Nepomuku a za něco nastoupila se Amálie Benešová , abiturientka žen. učit. ústavu z Plzně. 10. září odstěhoval se odtud do Kamenice nad Lipou kaplan Frant. Margold, jiný kaplan sem za něho nedosazen.
Devatenáctého srpna konáno tu dosti zdařilé veřejné cvičení sokolské Vrčeň-Blovice.
1924
Jaro bylo celkem dosti příznivé. Přecházela ho zima dosti tuhá, neboť ještě na den sv. Matěje, 24. února byl mráz 15° C. Léto bylo mokré. 12. června přišel nenadále tak veliký příval vody, že na loukách u řeky veškeré seno bylo odplaveno. Voda vystoupala do výše, jaká 25 let nebila pamatována, a udržovala se vystouplá ze břehu na lukách plných 14 dnů. Zbytky sena, které nebyly odplaveny, byly zničeny a k neupotřebení. Podzim byl poměrně pro rolníka dosti příznivý. Sklízelo se a silo dosti dobře. Zima do konce roku velmi mírná, sníh žádný. Jinakých povětrnostních poruch nebylo. Úrodu veškerou tohoto roku čítali možno jako podprůměrnou.
Cena rolnických produktů na zimu byla tato: Pšenice 170 Kč, žito 160 Kč, ječmen 225 Kč, oves 130 Kč, brambory 40 Kč.
Nový dům nebyl postaven žádný. Jen u čís. 1. ze stodoly zřízeno obytné stavení, jemuž dáno číslo 58. Majitelem jest obchodník Václav Úbl. Částečné přestavby konány u čísla 31. (Frant. Šefl) a u čísla 70. (Matěj Žitek). Hromosvody zřízeny na budovách čísel 24, 31, 54, 55, 91 a 95. Cesta k Tojicům opravena.
Novým občanem vrčenským stal se Vojtěch Jedlička, řezník, který č. p. 102. Koupil od K. Weiskopta. Na zimu odstěhoval se odtud i obchodník Jindřich Neuman z čís. 88. Tím stalo se, že z Vrčeně židovské rodiny vymizeli vůbec. Bývali tu žid. Rodiny dlouhá léta 3. Josef Šimáně, rolník, odprodal z majetku svého pole „na pahoříku“ Jos. Dubskému čís. 3, louku Aloisi Chodorovi čís. 24., pole Tom. Jiránkovi čís.. 65. a pole Velíškovi do Sedliště. Dosti značné změny způsobila pozemk. Reforma. Rybník přiřknut ku mlýnu Marie Draské, čís. 23. Frant. Fiala, čís. 20., obdržel hráz rybníka u jeho louky i s mohutným, památným topolem. J. Sedláček z Huti dostal pole a louku u „Nohovic“ při čemž zřízena nová cesta na louky vrčenské. V katastru obce dvorecko-hutské na louce zvané „Huťský rybník“ dostali díly tito občané: 1. Alois Straka čís. 79., 2. Václav Jiřinec č. 84, 3. Vojtěch Šůs čís. 40., 4. Jan Chouň čís. 37., 5. Josef Ceplecha č. 33., 6. Frant Máňovec č. 18., 7. Josef Dubský čís. 3, 8. Vojtěch Kubík čís. 62., 9. Jan Kadlec čís. 2., 10. Jan Ceplecha čís. 25., 11. Frant. Fiala čís. 20., 12. Josef Mařík čís. 72. (1 díl Frant. Šefl čís. 31.), 13. Matěj Žitek čís. 70., 14. Vojtěch Hroch čís. 61., 15. Vojtěch Míčko čís. 100, 16. Jan Ceplecha čís. 25., 17. Vojtěch Vavřík čís. 34., 18. Frant. Chouň čís. 38, 19. Václav Netušil čís.89, 20. Julie Brabcová čís. 30, 21. Frant. Diviš čís. 54, 22. Tomáš Chouň čís.17, 23. Jaroslav Markvart čís. 7.- Na tyto louky udělána byla nová cesta přes pozemky Martina Máňovce čís. 18. a Jana Chouně čís. 47. V majetek obce přiřknuto pastviště a hliniště „ v jamkách“.
Pošta přestěhována z čís. 103. do čísla 79. Defin poštmistrovou jest tu od 14. července 1924 sl. Marie Sucherová, která přistěhovala se sem od Vimperka.
Na zimu jednáno tu dosti vážně o zařízení elektrického osvětlení, ale positívního výsledku docíleno nebylo.
Dnem 31. ledna propuštěna ze školy sl. Amálie Benešová do Vejprnic u Plzně a za ni dne 19. února nastoupila sl. Anna Horníková z Prádla. Tato propuštěna dnem 31. srpna a 1. září nastoupil tu zde zase službu z Nepomuka def. uč. Frant. Sikyta. Od 1. září do 22. listopadu zastupovala sl. Marie Hajsová def. učitele Václava Ptáčka, který v té době navštěvoval kurz pro živnostenské školy pokračovací v Plzni. Když uč. Václav Ptáček dne 22. listopadu zde službu nastoupil, Marie Hajsová přeložena službou do Dnešic.-Industriální učitelka Emílie Pirklová zproštěna tu služby a učitelkou ženských ručních prací a nauky o domácím hospodářství ustanovena tu Marie Makovcová z Hluboké od 1. září.Tato vyučuje na obč. škole v Nepomuku a na obecné škole zde.
1925
Patnáctého listopadu konány v republ.čsl. volby a to do „Národ. shromáždění“ i do „Senátu“současně. V obci naší volilo se takto:
Skupina | Strana | Nár. shr. | Senát | 3 | Agrární a konservativní | 5 | 4 | 5 | Sociál. demokr. dělnická | 113 | 97 | 8 | Živnostensko- obchodnická | 20 | 19 | 15 | Komunistická sekce III. Intern. | 2 | 3 | 20 | Národní demokracie | 4 | 5 | 21 | Českoslov. sociální | 41 | 31 | 22 | Republik. zeměd. a malorol. lidu | 92 | 81 | 26 | Čsl. Strana lidová | 16 | 17 | 27 | Bund der Landwirte | 2 | 1 | 12 | Národní strana práce | 1 | - | Součet… | 296 | 258 |
Podivný každému byly hlasy ve skupině 27., jelikož není v obci jediného Němce, měl-li to býti žert, je jistě nemístný a svědčí o mužském národním uvědomění. Hlasovací lístky, od každé skupiny po jednom uschovány. Poslanci za náš volební kraj VIII. (plzeňský) do Nár. shr. Byli voleni 4 soc. dem. A to: 1. Luděk Pik, starosta Plzně, 2. Antonín Remeš, admin. Nové doby v Plzni, 3. Rudolf Tayerle, tajemník čsl. odbor. sdružení v Praze a 4. Vojta Beneš, insp. zem. šk. rady v Praze, 1 živnostník a to Frant. Pechman, výrobce sod. vody v Doubravce, 1 komunista a to Jakub Dědič, kovodělník Plzeň-Škvrňany, 1 nár. demokrat Dr. Frant. Lukavský, prof. V Plzni, 1 čsl. social. Karel Moudrý, profesor v Plzni, 2 agrár. republ. Jakub Mach, domkář a host. v Chrástavicích a Frant. Machník, ředitel hosp. školy v Klatovech, a 1 lidovec Alois Petr, ustř. tajemník odb. organisací dělnickích. Celkem 11 poslanců. Senátorů zvoleno v našem volebním kraji V. (plzeň.) 9 a to: Gustav Habrman, redaktor „Nové Doby“ v Plzni a Josef Petřík, tajemník Svazu domkářů a malorolníku v Plzni (2 ze skup. 5. soc. dem.), 1 kom. Josef Sochor, strojvůdce st. Drah v. v. v Mezimostí, 1 nár. dem. Ph. Dr. Bohumil Němec, unif. prof. Smíchov, 1 českosl. sociál Vojktěch Čipera domk. a živnost. Kyšice u Plzně, 3 agr. republ. Václav Štolba, roln. Měcholupy, Frant. Krojher, děkan Ledenice, Frant Olejník, tajemník Ústř. Domoviny Praha, a 1 lidovec Antonín Šach, rolník, Hurky u Čes. Budějovic.
Dnem 31. ledna zrušena tu zatímní pobočka a učitel. Ladislav Novák ustanoven zatímním říd. učitelem v Partolticích. 1. září jmenován zástupcem správce školy v Sedlišti za těžce nemocného tamnějšího správce školy Vojt. Šimáně zdejší učitel Frant. Sikyta a za něho dosazena sem zást. učitelkou Magd. Baumruková z Oplota. V listopadu zemřel a za veliké účasti pochován tu p. Vojtěch Šimáně, správce školy v Sedlišti, zdejší rodák z čís. 12.
Do května počasí normální, od 10. května sucho, od žní do podzimku převládalo mokro. Sena bylo dosti a sklízelo se dosti dobře. Otavy byly stálou záplavou zničeny. Úroda byla celkem dobrá až na ovsy, které následkem sucha v květnu nevyspěly. Bramborů bylo hodně, jakož i jetele byly velmi pěkné. Ceny roln. Produktů po žních byly: žito 135, pšenice 170, ječmen 160, oves 130, brambory 30, seno 30, sláma 20 Kč.
Dne 11. srpna o 8. hod. več. přihnala se veliká bouře s průtrží mračen. Od Čečovic přišla veliká voda kolem 11. hodiny. Voda v potoku čečovickém vystoupila tak, že dlážděný přejezd na cestě k Liškovu byl vymlet a odplaven tak, že zůstaly tam jámy až půldruhého m hluboké. Cesta kolem domů od čís. 50 – 100 – 80 až k čís. 56 byla proudem úplně zničena. Z rybníka valila se voda u čís. 33. Přes okr. silnici, která rovněž dosti byla poškozená. Ve mlýně
„ Vavříkovic“, čís.23. stála voda 1,85 m vysoko. Proudem uchvácen byl ve mlýně tom čeledín – Rus, ale zachránil se. Při poplachu záchraně spolupůsobili hasiči. Ke 12.hodině voda opadávala.
Pod silnicí za kostelem dány vodní roury a cesta ke hřbitovu spravena.
Zemřel v roce tom Josef Netušil, truhlář a dom. č. 89.
Al. Hanzlík vystavěl si nový domek pod vrškem k Huti, čís. 59. Vojtěch Chouň při čís.14. vystavěl domek pro sebe jako vyměnkáře, pod čís. 64. a Josef Chouň, tesař pořídil si vagonový byt za čís. 55. u cesty k Tojicům.
Říd. učitel z Radkovic Oto Veit prodal pole (1ha 27a) naproti křížku u cesty k Čečovicům Janu Polívkovi, domk. čís. 29. (Pole to připadlo jako věno paní A Veitové, rozené Barochové z čís. 16.)
Obec koupila domek čís. 74. od Božet. Krause, do jehož držebnosti přišel domek ten od vdovy Josefy Holé (po žel. zřízenci Vác. Holým). Do domku toho dán obecní býk. Kovář Josef Mařík, čís. 62. a žel. zříz. Emil Beránek, čís. 67. koupili od obce tak zvanou pastušku čís. 27. Krejčí Vojtěch Šmíd koupil od rolníka Josefa Šimáně (č. 12.) domek, číslo 8.
V listopadu tohoto roku začalo se pracovati se zařizováním elektrického osvětlování.