Léta 1936 - 1938
4. leden 20091936
Počasí v tomto roce bylo v celku nepříznivé, se stálými dešti a jen málo slunnými dny. V zimě střídaly se často mrazy s oblevami. Měsíc únor začal teplým, téměř jarním počasím, později nastaly slabší mrazy, ale již 21. února nastalo opět pěkné a na tu dobu velmi teplé počasí, takže létaly včely a přilétli i špačkové.
Jarní zemědělské práce započaly v druhé polovině března. V dubnu panovalo velmi teplé počasí a již 11. t. měs. přilétly vlaštovky. Následkem příznivého počasí v dubnu, již v prvním květnovém týdnu metala žita. Po celý měsíc květen a větší část června panovalo pošmurné počasí s častými dešti a mlhami.
Teprve ku konci června nastalo teplé a jasné počasí. Úroda píce byla prostřední. Žně započaly v normálním čase a následkem častých dešťů protáhly se až do druhé poloviny srpna, kdy se počasí na několik dní zlepšilo a umožnilo rychlé ukončení žňových prací.
Již 12. a 13. září vyskytli se první noční mrazíky, které z velké časti (zejména v nižších polohách) zničily bramborovou nať. Úroda bramborů byla prostřední. Na polích s těžší půdou dosti bramborů zhnilo. Úroda obilí bylo velmi bohatá na slámu, prostřední na zrno. V druhé polovině vyskytlo se několik velmi teplých dnů, kdy létaly i včely. První sníh napadl 20. listopadu.
Dne 2. srpna zemřel, byv zraněn mozkovou mrtvicí, p. říd. uč. v v Gustav Kraml. Zesnulý působil ve zdejší škole 31 rok jako učitel a od r. 1919 do r. 1927 (9 roků) jako řídící učitel. Jako velmi dobrý hudebník a hudební skladatel po 30 roků obstarával s plyným zdarem chrámovou hudbu a zpěv ve zdejším farním chrámu. Jako hudební skladatel napsal asi 25 skladeb pro citeru, různé variace a národní písně. Některé z jeho skladeb byly hrány na různých koncertech (i ve Vídni) a vydány byly tiskem pod názvem „České perly“. Poslední jeho skladbou byl pochod pro dechovou hudbu, který zemřelý připsal zdejšímu rodákovi brigádnímu generálu Josefu Palackému. Po celou dobu jeho působení ve zdejší obci zúčastnil se velmi horlivě lidovýchovné práce v místních spolcích a ještě v době, kdy trávil svůj zasloužený odpočinek v sousední Železné Huti, docházel velmi často do Vrčeně a obstarával tu hudbu, zejména místní Tělocvičné jednotě Sokol při nácviku prostných i různých veřejných vystoupení. K některým sokol. cvičení sám hudbu složil a rozepsal pro hudebníky, čímž ušetřil místní jednotě mnoho peněz. Poněvadž velmi mnozí občané zdejší chodívali k zesnulému říd. uč. Kramlovi do školy a všichni mají na něho pěkné vzpomínky, a protože tuto kroniku od r. 1898 až do r. 1926 se zdarem vedl, vlepena do této pamětní knihy jeho podobenka, aby nadlouho zůstala vedle jeho práce zachována i podoba tohoto mimořádně horlivého a ochotného pracovníka.
Mimo jiné zemřeli během tohoto roku ještě Emilie Pirklová, učitelka žen. ruč. prací a dom. nauk., která řadu let vyučovala žen. ruč. pracím ve zdejší škole a p. Inž. Jaroslav Vejšický, vrchní báňský inspektor v. v., který tu po mnoho let trávil svůj letní pobyt v domku č. 78. od kaplí u sv. Vojtěcha, který vlastním nákladem dal nově zříditi. Tento náš letní host zamiloval si svoje tiché lesní sídlo tak, že v posledních letech býval zde v „letním“ bytě až do vánoc a hned od Nového roku znovu a také zde 7.6. 1936 zemřel.
Josef Dubský č. 3. rozboural staré dřevěné obytné stavení a na témž místě vystavěl obytné stavení nové.
V létě t. r. opraveno bylo průčelí a střecha zdejšího farního chrámu. Také oltáře, lavice a obrazové rámy v kostele byly opraveny a většinou nově natřeny. Nové dlaždice byly v kostele položeny v r. 1935.
Vojtěch Vavřík, čp. 34 koupil pole na „Vrbce“ a na „Mohelnici“ od pí. Šeflové, vdově po rotmistrovi Šeflovi, který tato pole zdědil po své sestře M. Chouňové, spolumajitelce usedlosti čp. 47.
Zatímní říd. uč. V. Ptáček byl od 1/6 ustanoven definit. říd. učitelem.
1937
V lednu tohoto roku panovalo pěkné zimní počasí s mírnými mraky a sněhem, v únoru přicházely časté plískanice a mlhy a po celý měsíc panovala „shnilá“ zima.
Jaro bylo pro jarní zemědělské práce celkem příznivé. Také v pozdnějším jaře i létě panovalo počasí příznivé pro vzrůst hospodářských plodin. Následkem příznivého počasí urodilo se hojnost krmné píce a i na polích byla úroda, jak na zrno, tak na slámu lepši než prostřední. Bramborů urodilo se zvláště mnoho. Následkem jejich mimořádně velké úrody klesla však jejich cena tak, že na 1q uhlí (hnědého) dávali zemědělci 150 kg bramborů. Průměrně platilo se 12 Kč za 100 kg bramborů, mnozí hospodáři prodali však brambory ještě levněji a nemohli je prodat vůbec. Také podzim přinesl příhodné počasí, takže hospodáři dobře a včas provedli podzimní setbu a ozimy ještě do zámrzu pěkně urostly.
V červnu konal se na letním cvičišti zdejší sokolské jednoty slet 4. okrsku sokolské župy Plzeňské. Dopoledne konaly se na cvičišti zkoušky na veřejné cvičení, odpoledne prošel obcí mohutný průvod a pak konalo se na cvičišti okrskové veřejné cvičení. Slet se všestranně plně vydařil a finanční výtěžek z něho značně přispěl k zlepšení finanční situace zdejší jednoty.
Dne 14. září vepsal osud významný vykřičník dějin československého národa. V lánském zámku zemřel nám ve věku 87 ? r. president Osvoboditel T. G. Masaryk. Zpráva o jeho úmrtí způsobila bolest v srdcích všech upřímných Českoslováků, neboť národ cítil, že v osobě presidenta Osvoboditele odchází jedna z největších a nejjasnějších postav jeho dějin. V naší obci uspořádaly místní spolky - Sbor dobrovol. hasičů a Tělocvičná jednota Sokol smuteční vzpomínkové oslavy, zvané tryzny. Obě oslavy byly velmi četně navštíveny místním občanstvem, vyzněly velmi důstojně a znovu ukázaly, jak velkou lásku a vděčnost choval náš lid k svému Osvoboditeli.
Během roku koupil Vojtěch Šůs pole na Chlumci od svého tchána Martina Kozáka, Jaroslav Markvart čp. 7 koupil od Josefa Beránka (Hataje) pole Za vrchem, František Martínek čp. 106 koupil od výměnkáře Jana Voblizy zbytek pole Na jabloni. V prosinci rozprodal svou usedlost č. 38 František Chouň (U Adamů), který se pak odstěhoval do Zdemyslic. Stavení se zahrádkou koupil zpět výměnkář Frant. Chouň, otec prodávajícího, pozemky koupili tito občané: Jos. Baroch, mlynář ve Vrčeni čp. 16, Jan Silovský, čp. 5, Václav Markvart čp. 21, Josef Bartoš čp. 86., Václav Máňovec, čp. 42., František Vobliza, čp. 28 a Josef Anton čp. 65. Všichni kupující zakoupili pozemky zatížené výměnkem, který dle výměry jednotlivých pozemků budou odváděti výměnkářům Františku a Rozárii Chouňovým č. 38.
Během roku rozboural p. Josef Baroch čp. 16 staré stáje a na jejich místě vystavěl moderní a větší stáje nové. František Koželuh nově přestavěl svůj obytný domek čp. 98.
Manželé Jos. A Božena Jandovi předali svou usedlost čp. 40 před smrtí pí. Jandové své dceři Marii, provdané Pechanové. Veškerý výnos ze zmíněné usedlosti náleží prý p. Jos. Jandovi až do jeho smrti.
Na uprázdněné učitelské místo při zdejší škole byl od 1/6 ustanoven defin. učitelem Ladislav Sirový, původem ze Soběslavě. Učitelka Anna Dobrá byla současně přeložena do Sedliště.
1938
Zima byla v tomto roce velmi mírná. Sníh neměl nikdy dlouhého trvání, několikrát následkem oteplování roztál. Hned v měsíci lednu panovalo po několik dní tak teplé počasí, že i včely lítaly.
Hospodářství prospěla tato zima tím, že střídání oblev s mírnými mrazy zahubilo mnoho hrabošů. Začátek jara byl velmi příhodný pro vykonávání jarních prací zemědělských. Poměrné sucho, které umožnilo včasné provedení jarních osevu, začalo brzy hospodáře naplňovat obavami, neboť dlouho nerostla žádná zelená píce ani obilí nedoznalo ve svém vzrůstu žádoucích pokroků. Teprve v 1. polovině května dostavily se tužebně očekávané deště, které s poměrně teplým počasím způsobily, že jak píce, tak i obilniny rychle narostly.
Po větší část léta (od června do konce července) panovalo vcelku jasné, slunné počasí. Krmné píce bylo, proti špatným vyhlídkám na jaře, pěkná úroda a vlivem pěkného počasí v době senoseče podařila se pěkně usušiti a skliditi. Žně nastaly v normálním čase a vlivem velmi teplého a suchého počasí probíhaly velmi rychle. Začátkem srpna nastaly však časté deště, které velmi zdržely dokončení žňových prací a způsobily, že mnoho nesvezeného obilí na polích vzrostlo.
Úroda byla, jak na zrno, tak na slámu lepší než prostřední. Také bramborů byla pěkná úroda. Po velmi deštivém srpnu, který přinesl mnoho starostí zemědělcům a radosti houbařům (velká úroda hub), zavládlo velmi příhodné počasí v září, říjnu i listopadu.
Následkem zmobilizování koní a rozšíření dobytčí nákazy slintavky a kulhavky, panova v době sklizně bramborů a ostatních podzimních zemědělských prací velký nedostatek potahů. Hospodáři si vypomáhali, jak jen to bylo možné. Malozemědělci, pokud měli svůj hovězí potah zdravý, vypomáhali hospodářům, jejichž koně byli zmobilisováni.
Usedlosti p. Vojt. Chouně čp. 14. a Václava Palackého čp. 22. byly obdělávány společně 1 starou kobylou. Jen dlouho trvající pěkné podzimní počasí umožnilo, že přes mnohé potíže, přec byly všechny podzimní zemědělské práce provedeny, Mnohé podzimní osení však již jen málo urostlo.
V květnu měly se konati ve zdejší obci obecní volby. Politické skupiny zdejší obce se dohodly na počtu zástupců jednotlivých skupin v novém obecním zastupitelstvu, podaly okres. úřadu jedinou kand. listinu, čímž obec. volby odpadly. Částku kterou by si byly obecní volby vyžádaly, darovala obec ve prospěch fondu na obranu státu. Do nového obec. zastupitelstva zvolily si jednotlivé skupiny tyto občany: (Str. republikánská) Václava Palackého čp. 22, Frant. Voblizu čp. 28, Vojtěcha Šůse čp. 40, Jana Palackého čp. 48 a Jos. Kadlece čp. 4., (Str. sociál. demokrat.) Matěje Žitka čp. 70, Františka Kuchyňku čp. 50 a Václava Košana čp. 97 (Str. domkařů a malozemědělců) Jaromíra Ceplechu čp. 33., Václava Růžičku čp. 73 a Frant. Kadlece čp. 115., (občan. Skupina) Vojtěcha Vavříka čp. 34, Josefa Chaloupka čp. 92., Jos. Bartoše čp. 86. a Frant Kubíka čp. 23. Dne 27. června vykonána volba starosty a obecní rady. Starostou zvolen Jaromír Ceplecha čp. 33., jeho náměstkem Václav Palacký čp. 22. a dalšími členy obecní rady pánové, Frant. Vobliza, čp. 28, Matěj Žitek čp. 70. a Vojtěch Vavřík čp. 34.
Dne 12. června byla uspořádána na zdejší návsi obecní radou a sdruženými místními korporacemi (Sokol, DTZ a Sbor dobrovol. hasičů) oslava dvacetileté Československé republiky. Oslavy zúčastnilo se velmi četné obecenstvo ze zdejší obce i z okolí. Při slavnosti učinil projev pan okresní hejtman Dr. Josef Švec. Po něm promluvil k účastníkům slavnosti p. odborný učitel Jan Rádl z Blovic. Místní korporace předvedly pak ukázky svých cvičení. Čistý výtěžek slavnosti (500 Kč) věnován byl fondu na obranu státu. Ze zdejší obce bylo uvedenému fondu poukázáno celkem asi 1600 Kč.
Dne 14. června navštívil naši obec pan světící biskup Eltschkner z Prahy a udílel ve zdejším chrámu mládeži svátost sv. biřmování.
Dne 10. července t. r. zemřel v Praze ve věku 50 let zdejší rodák ruský legionář brigádní generál Josef Palacký, velitel 13. pěší divise čs. v Kolíně. Po vojenském pohřbu se všemi poctami, konaném v Praze, byly převezeny jeho tělesné pozůstatky do jeho rodného statku ve zdejší obci u Palackých čp. 22. (u Lišků) a odtud vypraven pohřeb na zdejší hřbitov, aby tak bylo vyplněno přání zemřelého, že chce po smrti odpočívat mezi svými na „Bejnovic rovině“. Jeho pohřbu zúčastnili se mimo četné vysoké vojenské hodnostáře p. okresní hejtman přeštický Dr. Josef Švec, p. okres. školní inspektor F. Jíra, okresní četnický velitel a mnoho jiných význačných osobností a tolik občanů z blízkého i vzdáleného okolí, že není pamětníka, který by pamatoval tolik lidí v naší obci.