Rok 1987
12. březen 2015V lednu 1987 byly předsednictvím ÚV KSČ a vládou ČSSR schváleny „Zásady přebudování hospodářského mechanizmu ČSSR“ ve snaze urychlit ekonomický a sociální rozvoj, tak jak vytyčil XVII. sjezd KSČ do roku 2000.
V průběhu roku byl připraven návrh zákona v státním podniku, dle kterého mají být přeneseny na podniky rozsáhlé pravomoci, ale i odpovědnost, že jejich činnost bude postavena na zásadách samofinancování. Rovněž byl připraven návrh zákona o zemědělském družstevnictví a oba tyto návrhy byly předloženy občanům k veřejné diskuzi.
V březnu se v pražském Paláci kultury konal XI. všeodborový sjezd.
Dne 9. 4. 1987 navštívil naší zemi generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Michail Gorbačov se svou manželkou Raisou Gorbačovovou; byl vřele přivítán představiteli naší země i všemi občany našeho státu.
V březnu přijalo Federální shromáždění ČSSR čtyři zákony ze sociální oblasti: 1) o změnách v mateř. příspěvku ( doba pobírání mateřského příspěvku se u druhého a dalších dětí narozených po 31. 12. 1987, prodlouží do 3 let věku dítěte) .
2) v nemocenském pojištění ( od 1. 7. 1987 prodloužena doba podpory při ošetřování člena rodiny ze tří na pět pracovních dnů – při potřebě další péče lze dobrovolně prodloužit poskytování této dávky o další dva dny, u osamělých pracovníků o dalších osm dnů.
3) o zvýšení některých důchodů, které jsou jediným zdrojem příjmu (od 1. 10. 1987 u jednotlivce z dosavadních 950 Kčs na 1000 Kčs měsíčně, u manželské dvojice z 1600 Kč na 1700 Kčs měsíčně. Vdovský důchod po účastníku odboje se zvyšuje z 1050 Kčs na 1100 Kčs.
4) některé změny v zákoníku práce ( od 1. 7. 1987 prodloužení mateřské dovolené a poskytování peněžité pomoci v mateřství o dva týdny z 26 na 28 týdnů, z osamělých žen nebo při porodu dvojčat nebo více dětí z 35 na 37 týdnu. Pro mladá manželství je přínosem zvýšení hranice novomanželských půjček ze 30 tisíc na 50 tisíc, prodloužení doby jejich splatnosti na 15 let za zvýšení hranice maximálních příjmů manželů pro jejich poskytování z 5000 na 6000 Kčs.
Měsíc říjen v celé vlasti probíhal ve znamení oslav 70. výročí VŘSR – jako odkaz věrnosti a odhodlání dále jej rozvíjet pro rozkvět vlasti, pro upevňování míru.
V říjnu se konal v Paláci kultury v Praze IV. sjezd Socialistického svazu mládeže.
V prosinci projednán ve vládě také návrh na zvýšení úrovně služeb a na přestavbu jejich hospod. mechanizmu.
Na 7. zasedání ÚV KSČ v prosinci 1987 posoudili členové Ústředního výboru Komunistické strany Československa žádost Gustáva Husáka o uvolnění z funkce generálního tajemníka a po zvážení všech důvodů, které vedly s. Husáka k tomuto rozhodnutí, ústřední výbor jeho žádosti vyhověl. Na tomtéž zasedání byl pak zvolen do funkce generálního tajemníka ÚV KSČ s. Miloš Jakeš.
Ze zprávy federálního statistického úřadu o vývoji národního hospodářství a plnění státního plánu ČSSR za rok 1987 vyplývá, že pokračoval vzestupní rozvoj národního hospodářství, avšak s nižší dynamikou než v uplynulých letech. Při zabezpečování výrobních úkolů nebylo dosaženo předpokládaného růstu ekonomického výsledků, nedařilo se plánovaně snížit náklady, zejména materiálové a energie, značně se zvýšily zásoby v průmyslu i stavebnictví, což nepříznivě ovlivnilo odvody do státního rozpočtu. Proti roku 1986 však osobní spotřeba obyvatelstva opět vzrostla, a to o 2,2 % a reálné peněžní příjmy obyvatelstva vzrostly o 3,2 %. Maloobchodní ceny se zvýšily ve srovnání s předchozím rokem u potravin, zboží a u průmyslového zboží o 0,2 % , reálná mzda se zvýšila o 2 % . Počet pracovníků v národním hospodářství dosáhl 7, 810 tisíc , průměrná nominální měsíční mzda na pracovníka za rok 1987 včetně pracovníků JZD činná 087 Kčs, bez pracovníků JZD 3 072 Kčs.
Při MNV ve Vrčeni pracuje 28 poslanců, z toho je 9 členů rady. Počátkem roku ustavena s. Marcela Trhlíková, poslankyně MNV a dosavadní členka školské a kulturní komise předsedkyní této komise a současně členkou rady MNV ( v důsledku ztráty náhlé zemřelé ing. Marie Křížové z Tojic, která tyto funkce zastávala ). Při MNV pracuje 7 komisí ( viz záznam o volbách z roku 1986 ) ; koncem roku 1987 byla ustavena další komise, a to komise pro péči o dítě. Členy této komise jsou: Strolená Marie, poslankyně MNV a Hrončoková Anna, pomocnice VB.
Plenární zasedání MNV se konalo šestkrát s 90 % účastí poslanců, rada MNV zasedala 24 x s 89,8 % účastí členů rady. Při plenárních zasedáních je malá účast obyvatel, zvláště občanů vrčeňských. Občanské výbory pracují ve všech částech obce: ve Vrčeni se sešli členové občanského výboru pětkrát s účastí 72 % , v Srbech sedmkrát ( účast 78 % ), v Sedlišti desetkrát ( účast 85 % ) a v Tojicích šestkrát ( účast 82 % ).
V dubnu a květnu byly uskutečněny hovory s mládeží ve Vrčeni a v Srbech za celkové účasti 56 mládežníků, byla projednávána spolupráce při plnění volebního programu, stanovisko mladých a jejich názory na potřeby.
Plnění volebního programu NF v roce 1987: V investiční části nebyla zařazena žádná akce. Je zajišťována projektová dokumentace na víceúčelové zařízení v Tojicích (prodejna Jednoty, knihovna, schůzová místnost) v hodnotě díla 800 tisíc Kčs. Plánované zahájení stavby je v roce 1990. Další připravovaná akce je vybudování vodovodu pro veřejné zásobování ve Vrčeni, na kterou je v tomto volebním období plánováno 1,5 mil. Kčs. Jelikož vrty, provedené v roce 1986 nákladem 400 tisíc Kčs, byly negativní, bylo přistoupeno po dohodě s geologem Západoč. vodovodů a kanalizací Ing. Kramlem a Jánským k hledání vody v aglomeraci Štědrý, část „Vosejný“ , kde se provádí kopané studny ve spolupráci s JZD v celkovém finančním nákladu 50 tisíc Kčs. Je reálný předpoklad, že zde bude dostatek vody pro plánovanou akci ( 1 l/ sec. ) , takže by mohla být v roce 1988 zahájena práce na projektech. Voda v této aglomeraci odpovídá ČSN pro pitnou vodu i po stránce radioaktivity. Velkou zásluhu, že průzkumné práce na studních pokročily, má Václav Šůs z Vrčeně, který tuto práci provádí s několika spolupracovníky z JZD ( Arnošt ze Srb a Přidal z Vrčeně ). V prní polovině roku začalo jednání s Mě výborem SSM Plzeň na přestavbu bývalé školy v Sedlišti na pionýrský tábor pro děti z Plzně v celkové částce 1,9 mil. Kčs v prvé etapě. MNV souhlasí vzít tuto investici do akce „Z“ , ale ONV Plzeň-jih má k tomu výhrady. Je na uvážení však kompetentních orgánů, zda bývalou školu adaptovat a využívat, neb ji nechat dál chátrat, jelikož není v možnostech MNV školu udržovat z důvodů jak finančních, tak pracovníků. Dojde – li k realizaci této akce, bude škola využívána jak pro pionýrský tábor, tak pro potřeby národního výboru a společenských organizací v obci.
V neinvestiční části akce „Z“ byly udržovány společenskými organizacemi veřejné prostory ve všech obcích. Některé společenské organizace si vzaly pod svůj patronát úpravu veřejných prostranství: ve Vrčeni – SSM Vrčeň pomník rudoarmějců na hřbitově, PO při ZDŠ náves před školou a pomník padlých na návsi, DV Jednoty prostory před prodejnou, v Sedlišti – DV Jednoty spolu s ČSPO náves a prostranství kolem prodejny, v Srbech – ZO KSČ pomník padlých a náves, v Tojicích – občanský výbor náves. Celkem bylo odpracováno společenskými organizacemi a občany ve všech obcích na údržbě a úklidu veřejných prostranství 25 190 hodin v celkové hodnotě 189 tisíc Kčs. V červnu byly dodavatelsky opraveny místní komunikace na bytovkách a část na drahách v hodnotě 141 tisíc Kčs. V listopadu byly svépomocí občanů ve Vrčeni opraveny cesty do „Loužku“ a v Srbech rovněž cesty v nákladech materiálu 4000 Kčs. V listopadu a prosinci byla opravena v Sedlišti poškozená požární nádrž při povodních a vybudována část kanalizace (100 m) za 25 tisíc Kčs. V prosinci vybudována kanalizace svépomocí občanů nad mateřskou školou v délce 70 m nákladem materiálu 3500 Kčs. Hlavní akcí byla celková oprava místního pohostinství, kterou prováděl MNV pro vlastníka, tj. spotřební družstvo Jednota. Byla vybudována jímka na odpad v hodnotě 40 tisíc Kčs, opravena střecha, komínová tělesa, provedeny klempířské práce, vyměněna okna, lakýrnické práce, upraven sál i venkovní fasáda. Na této akci, kterou řídil a organizoval Bohumil Burda, bylo celkem odpracováno 4 761 hodin. Akce byla započata 20. 7. a ukončena v prosinci.
Na zajištění akcí volebního programu a zabezpečení úkolů zemědělské výroby byla mezi MNV a JZD Vrčeň uzavřena dohoda, dle které odpracovali občané brigádnickou výpomocí zemědělství při špičkových pracích 760 hodin. JZD odpracovalo v neinvestiční části akce „Z“ a při zvelebování životního prostředí 280 hodin a provedlo práce mechanizačními prostředky v hodnotě 20 800Kčs. V obvodu MNV vysázeno organizacemi NF a občany, zvláště členy mysliveckého sdružení 4500 lesních, 600 okrasných stromků a 700 ks ostatní zeleně.
V oblasti sociální péče je v místním JZD zajišťováno stravování přestárlých a osamocených občanů v plném rozsahu dle požadavků, z toho důvodu není požadována pečovatelská služba pro jednotlivé občany. Sociální výpomoc byla poskytnuta 48 občanům s nízkými důchody ze všech částí obce v celkové výši 23 tisíc Kčs.
A jak šly měsíce...
Leden
Na nový rok bylo poměrně teplo (7°C) , večer drobný déšť. Druhého dne ještě 8°C , přes den teplota klesala, večer již mrzlo a začal padat a namrzat sníh. V dalších dnech občas sněhové přeháňky, od 7. ledna padal občas sníh a ve dnech 8. a 9. 1. silný vítr vytvářel závěje. V těchto dnech také přituhlo a silný mrazivý vítr vyvolal krutou zimu (- 20°C, někdy až – 25°C). Sněhu přibývalo, 15/1 již bylo 28cm sněhu. Silné mrazy a sněhové závěje způsobují starosti železničářům i autobusové dopravě, vázne též doprava, zabezpečující zavážení potravin do prodejen. V druhé polovině měsíce se mrazy zmírnily, 23/1 stoupla teplota k 0°C a sníh začal tát. 25/1 a 26/1 foukal studený vítr, toho dne připadl nový sníh a znovu začalo mrznout. Koncem ledna dosahovaly mrazy – 27°C.
Akce:
8/1 večer bylo při členské schůzi KSČ ve Vrčeni vzpomenuto 74. výročí narození prezidenta republiky G. Husáka, 63. výročí úmrtí Vl. Ilijiče Lenina a 135. výročí narození Ladislava Zápotockého.
9/1 se konal mysliveckým sdružením „Štědrý“ myslivecký ples, tentokrát v Srbech.
10/1 se uskutečnila Osvětovou besedou ve spolupráci se zákl. školou rozhlas. relace k 74. výročí narození prezidenta republiky Gustáva Husáka.
20/1 došlo k zápisu zápis žáků do 1. ročníku v základní škole. Bylo zapsáno 42 dětí, z toho 8 dětí dostalo odklad školní docházky.
21/1 proběhla rozhlasová relace vedoucím osvětové besedy s. uč. Křišťanem, při které se vzpomenulo 63. výročí úmrtí V. J. Lenina.
29/1 proběhlo ve Vrčeni školení civilní obrany za účasti 63 občanů.
Únor
Počátkem února pokračovaly silné mrazy, občas provázené větrem. Od 7. 2. se mrazy zmírnily, 9/2 nastala obleva, louky kolem řeky zatopeny. Od tohoto dne teploty nad nulou, někdy silné mlhy, mrholení nebo drobný déšť. 18. 2. jsme spatřili poprvé 22 špačků, zima se však znovu vrátila. Padal nový sníh, noční teploty kolem – 3°C , odpolední kolem 0°C , 24/2 až 26/2 silnější mráz (- 13°C) s mrazivým větrem, od 27/2 teploty stouply nad nulu a v posledním únorovém dnu pršelo.
Akce:
10/2 se uskutečnila Osvětovou besedou rozhlasem vzpomínka na hudebního skladatele Františka Škroupu, jehož 125. výročí úmrtí v těchto dnech (7. 2.) vzpomínáme. Napsal hudbu k „Fidlovačce“, v níž poprvé zazněla naše národní hymna „Kde domov můj“.
12/2 proběhla rozhlasová relace s. Uč. Fr. Křišťana – vzpomínka ke 150. výročí úmrtí A.S. Puškina (10. 2.)
14/2 uspořádala ZO včelařů svůj ples v hezkém prostředí v sále v Čečovicích.
20/2 v hotelu Dvorec proběhla výroční členská schůze JZD Doubrava.
24/2 Osvětová beseda a žáci ZŠ uspořádali rozhlasovou relaci k oslavě 39. výročí Vítězného února.
24/2 v odpoledních hodinách byla na hrázi u rybníka velká podívaná. Toho dne byl poražen topol, který dlouhá léta tvořil dominantu této části obce. Topol se v září uplynulého roku rozlomil a velmi silná větev spadla přes cestu u rybníka. Jelikož i celý topol byl tímto směrem nakloněn, hrozilo nebezpečí pro veškerou dopravu i chodce. Topol měl v průměru kmene 175 cm. Po poražení k údivu občanů se ukázalo, že topol byl dutý, dřevo pouze po obvodě, někde pouze cca 10cm pod kůrou, takže bylo skutečně dobře, že k poražení došlo. Povolení vydáno na základě žádosti Okresním národním výborem Plzeň – jih.
26/2 večer se konaly členské schůze VO KSČ a ZO SSM, při kterých bylo rovněž vzpomenuto únorových událostí před 39. lety.
27/2 při plenárním zasedání MNV v Sedlišti přednesl s. uč. Křišťan projev k oslavám 39. výročí únorového vítězství a žáci základní školy vystoupili s připraveným pásmem k tomuto výročí.
28/2 proběhla členská schůze Svazu požární ochrany, při které přednesl s. uč. Křišťan velmi pěknou přednášku, nazvanou „J. K. Tyl a náš kraj“. Přítomno 50 občanů.
Březen
První den deštivý, večer mrzlo a v noci padal sníh. 2. 3. mrazivo, sníh, silný vítr – bylo velmi ošklivě a pořekadlo „čerti se žení“ na tento den bylo velmi přiléhavé. Od 3/3 silné mrazy, nově napadlo cca 20cm sněhu, někde se vytvořily silné závěje, mrazy stouply v některých nocích až na – 25°C. Podle rozhlasových zpráv jsou nejsilnější mrazy v jihozápadních Čechách. Tyto silné mrazy potrvaly až do poloviny března. V druhé polovině měsíce nastalo zmírnění, teploty v rozmezí – 5°C až 5°C , sníh roztál. 23/3 a 24/3 pršelo, v dalších dnech oblačno, někdy mrholení, větrno, teploty cca 7°C. Poslední dva březnové dny opět přituhlo, foukal studený vítr a občas padal drobný sníh. Z 28/3 na 29/3 v noci změněn středoevropský čas na letní, hodiny posunuty o 1 hodinu dopředu.
Akce:
9/3 se uskutečnila Osvětovou besedou v místním rozhlase krásná vzpomínka při příležitosti 250. výročí narození Josefa Myslivečka s uvedením hudební ukázky jeho díla.
12/3 večer proběhla členská schůze Českého svazu žen při příležitosti oslavy MDŽ, při které vystoupili s připraveným pásmem žáci ZŠ, účast 50 žen včetně hostů.
17/3 se odpoledne konala besídka pro maminky a babičky našich nejmenších, a to v mateřské škole Vrčeň.
17/3 večer se sešla členská schůze tělových. jedn. Sokol.
18/3 v místním pohostinství proběhl vzpomínkový večer, nazvaný „Z vrčeňského Slavína“. Zde hovořil s. uč. Křišťan o K. Šlajsovi – Kovalovi při příležitosti 30. výročí jeho úmrtí a o dalších jeho přátelích, jako J. Skupovi, J. Trnkovi, C. Boudovi a dalších. K. Šlajs – Koval byl spisovatel, bratr pí. Veličkinové, rozené Šlajsové, vrčeňské občanky a dosti často naši obce navštěvoval. Jeho poslední dílo „Mozart v Praze“ .
19/3 zasedala členská schůze Jednoty, spojená s oslavou MDŽ, při které opět vystupovali s pásmem žáci ZŠ. Přítomno 58 členů.
21/3 tělovýchovná jednotá Sokol uspořádala autobusový zájezd na Šumavu (Špičák) za zimními sporty.
22/3 byl vypraven z naší obce opět autobus na zájezd, tentokrát s dětmi a jejich rodiči do Prahy na představení dětské lední revue, zájezd organizovala mateřská škola Vrčeň.
23/3 uskutečnil ved. Osvět. besedy s. uč. Křišťan rozhlasové relace, a to vzpomínku na Josefa Čapka při 100. výročí jeho narození a k 50. výročí mostecké stávky.
27/3 proběhla v místním rozhlase vzpomínka na J. A. Komenského při příležitosti 395. výročí jeho narození, jakož i ke „Dni učitelů“, hovořil s. uč. Křišťan.
27/3 večer konána veřejná schůze VO KSČ , kde bylo hovořeno o plnění volebního programu – přítomno 45 občanů.
Duben
Ranní teploty mírně nad nulou, denní cca 10°C , mlhavá rána, studené větry. 6/4 padaly kroupy, 7/4 byl krásný sluneční den s teplotou až 25°C. Další dny zataženo s občasným deštěm, někdy polojasno, jindy mlhavo, celkově však chladno. Takovéto nestálé počasí přetrvalo i přes velikonoční svátky, které připadly na dny 16. - 20/4 , počítaje od Zeleného čtvrtka do velikonočního pondělí. Od 23/4 se oteplilo, slunečno, teplota kolem 20°C , avšak v neděli 26/4 na vojtěšskou pouť se trochu ochladilo (16°), ale vydrželo bez deště, poslední dva dubnové dny velmi teplé, až 27°C. Celkově je velmi sucho.
Akce:
4/4 v sobotu před 4. hod. ranní došlo k těžkému úrazu vrčeňského občana Milouše Bartoše ve Dvorci u pekárny. Byl přejet přes nohy osobním automobilem. Auto řídila pí. Mašková z Mohelnice, zaměstnankyně pekárny. Milouš Bartoš šel na nádraží, odkud měl jet vlakem do Plzně do zaměstnání. Pracoval jako strážný ve Škodových závodech. Zraněný byl přepraven do nemocnice, kde 19/6 zemřel.
14/4 večer pořádala Osvětová beseda přednášku k měsíci dopravní bezpečnosti s názvem „Za bezpečný návrat“. Přednášel s. Vladař z autoškoly Nepomuk, avšak účast malá, pouze 17 řidičů.
18/4 vyhlášena NF pro všechny občany brigáda, prováděl se úklid na návsi.
23/4 zazněl naší obcí umíráček, který oznamoval vrčeňským občanům úmrtí pí. Vlasty Máňovcové, rozené Kodlové, učitelky, která v naší obci působila od svého mládí, vyučovala mnoho občanů vrčeňských i občanů z okolních vesnic a všichni mají moc hezké vzpomínky na „svou paní učitelku“. Dožila se pěkného věku – skoro 87 let. Pohřeb se konal 27. 4. v obřadní síni krematoria v Blatné za velké účasti občanů. Poslední rozloučení měl J. Mašek jménem občanů i žáků zesnulé, v dalším projevu pak s. uč. Křišťan vyzdvihl obětavou a příkladnou práci učitelskou a také se jménem učitelů se zesnulou rozloučil.
25/4 se uskutečnilo plenární zasedání MNV, tentokráte v Srbech, za účasti 80 občanů.
26/4 byla v naší obci Vojtěšská pouť. Z atrakcí byly na návsi postaveny: ruské kolo, kolotoč, kačeři – vše v malém, také střelnice, avšak stánek s cukrovinkami žádný. Kde jsou ty krásné poutě? V nenávratnu. Ani taneční zábava se nemohla uskutečnit, jelikož nedobrý stav pohostinství to nedovolil.
30/4 večer bylo veselo ve všech našich sloučených obcích. „Stavění máje“ se stalo dobrou tradicí, jakož i posezení u ohně do pozdních nočních hodin. Někteří mladí vytrvalci vydrželi „hlídat“ máj až do rána, takže když se 1. května řadil prvomájový průvod, oheň ještě doutnal. Toto je akce členů ZO SSM a mladých požárníků.
Květen
Prvý máj se vydařil, bylo krásně, teploty dosáhly až 27°C, druhý den až 35°C na slunci. 3. 5. pršelo, vítr, zataženo, večer silná bouře s vydatným deštěm. Další dny spíše chladné, časté větry (kromě 9. 5.) - „ ledoví muži“ opravdu vládli. 15. 5. večer (na Žofii) silný blesk a prudký liják. 17. 5. na nepomuckou pouť se vyjasnilo, bylo však větrno. Květnové počasí je nestálé, často prší, velmi špatně se suší seno a mnoho píce se nevlídným počasím úplně znehodnotilo. Celkově lze hodnotit květen teplotně podnormální a srážkově abnormální.
Akce:
1/5 jako každoročně, i letos vyšel z Vrčeně prvomájový průvod, v jehož čele šli členové ZO SSM s vlajkami, pak děti ze základní školy se svými učiteli a proti jiným rokům byla i účast občanů velká. U nádraží se vrčeňští připojují každoročně do jednotného průvodu, který směřuje k nepomuckému náměstí, kde oslava vyvrcholí.
8/5 přednesla ředitelka ZŠ s. Volfová rozhlasový projev k výročí osvobození naší republiky a děti měly připravené velmi pěkné pásmo. Ve 12 hodin byl uskutečněn průvod od pomníku padlých z návsi na místní hřbitov k pomníku rudoarmějců, kde projev k výročí osvobození přednesla s. uč. Chejlavová, děti rovněž přednesly básně. U pomníku padlých na návsi i na hřbitově byly položeny věnce. Večer v 18 hodin uspořádán na vrčeňské návsi „ oheň poděkování“ ve spolupráci PO při ZŠ, členů ZO SSM, kteří připravili hranici. Hlavní projev přednesl zástupce armády. Účast dětí i občanů byla velká.
14/5 se uskutečnila v mateřské škole přednáška dětského lékaře Mudr. Reka, který hovořil k problému „dětské neurózy“.
16/5 se zúčastnilo požární družstvo okresní soutěže podnikových požárních sborů, která se konala v JZD Šťáhlavy, ze 33 soutěžících družstev se umístilo vrčeňské družstvo na 12. místě v okrese.
22/5 uspořádali členové JZD zájezd autobusem do východních Čech.
22/5 večer proběhla členská schůze KSČ, při které vzpomenuto podepsání mírové smlouvy se SSSR a založení KSČ v roce 1921.
26/5 připomněl s. uč. Křišťan v rozhlasové relaci 45. výročí atentátu na R. Heydricha.
28/5 vyjeli opět družstevníci – pracovníci JZD Doubrava autobusem na veletrh spotřebního zboží v Brně.
9/5 bylo ve spolupráci PO SSM a mateřské školy připraveno pro děti dětské odpoledne k nastávajícímu svátku mezinárodního dne dětí ( závody na kolech, koloběžkách, kreslení na chodník, soutěže v areálu MŠ ) .
30/5 proběhla v Srbech při příležitosti 95. výročí založení požárního sboru soutěž okrsku Čížkov. Zde se zúčastnili z vrčeňské organizace SPO 3 družstva:
-
muži do 35 let – umístili se v požárním útoku třetí (za 45,5 vteřin) a v překážkové dráze na 6. místě
-
muži nad 35 let – soutěžili pouze v požárním útoku a byli druzí za družstvem Sedliště ( čas 69 vteřin )
-
ženy – mladá vrčeňská děvčata, která při požárním útoku překonala i většinu družstev mužů ( 48 vteřin )
Červen
V měsíci červnu byly deště skoro na denním pořádku ( i na Medarda ) ! Pouze 9 dnů z celého měsíce vydrželo bez deště, avšak z toho pouze 3 poslední dny za sebou byly beze srážek. Ranní teploty mezi 7 – 13°C , odpolední do 20°C , vlivem častých srážek celkově chladno. V posledních 3 dnech stoupla teplota na 30°C , zvláště posledního večer ještě ve 22 hodin byla teplota 20°C. V sobotu 13. 6. se přihnal prudký déšť. Přívaly vody z průtrže mračen spláchly ornice do potoka a tak voda v celém rybníce byla ukrutně špinavá. Červnové počasí bylo tedy velmi nepříjemné, občané již mrzutí a není pamětníka na takovéto zlé počasí v období, kdy se suší sena.
Akce:
1/6 ve 13 hodin proběhl v obřadní síni MNV Vrčeň slavnostní akt – slib jisker a pionýrů.
6/6 byl uspořádán PO SSM, školní družinou, ZO SSM i ZŠ dětský den na hřišti ve Dvorci.
9/6 se uskutečnila v místním rozhlase vzpomínka na 45. výročí vyhlazení Lidic, kterou přednesl vedoucí Osvětové besedy s. uč. Křišťan. V souvislosti s tím se vzpomnělo na nepomuckého občana MUDr. Podzemského, který měl v Lidicích bratra.
23/6 Mateřská škola uspořádala pro děti autobusový zájezd do ZOO v Plzni.
27/6 byl v Srbech „u bažantnice“ uspořádán mysliveckým sdružením dětský myslivecký den s velmi pěknými soutěžemi a opékáním vuřtů.
30/6 byl slavnostně za přítomnosti zástupců NV, složek NF zakončen školní rok. Dětem rozdána vysvědčení, nejlepším žákům pochvalné listy a knižní odměny. Zvláště pěkné bylo rozloučení se žáky 4. ročníku, kteří přecházejí na školu do Nepomuku.
Červenec
Prvý červencový den byl velmi horký, již v noci 18°C, do rána dusno a po desáté dopoledne 30°C ve stínu. Odpoledne se obloha zatáhla a cca v 17 hodin přišla bouře s deštěm. Večer se bouře opakovala a déšť zesílil ve velkou průtrž mračen. Prudký příval vody rozvodnil na drahách potok až ke stavením, v místech u Ceplechů byla hnána voda tímto přívalem z rybníka přes cestu, podemlela ji a v místě, kde kdysi dávno stával mlýn (vedle domku Kubíků čp. 26) byla stržena celá podezdívka a vytvořila se veliká jáma, velmi nebezpečná pro motoristy i pro chodce. Ve 3 hodiny v noci zasahovali vrčeňští požárníci. V nedaleké Mohelnici byla při této průtrži zdemolována nová přístavba verandy a mnoho dalších škod napácháno i v okolí. Tak neslavně tedy začal červenec. Další den odpoledne se vyjasnilo a až do 7/7 byly horké dny s teplotami i přes 30°C . 8 a 9. 7. občas slabě pršelo, od 10. do 17. 7. se vrátily horké dny (přes 30°C) . 17. 7. byly v našem JZD zahájeny žně. Od 18/7 však začal zlobit déšť, i když jinak bylo teplo. Pěkné dny bez deště byly ještě 23. až 25/7 , večer však již znovu pršelo a od 26/7 se i ochladilo.
Akce:
10. - 11/7 uspořádali členové ČSPO dvoudenní zájezd, při kterém navštívili celostátní soutěž požárních sborů v Hradci Králové a druhý den požárnické muzeum v Přibyslavi, několik zámků a kulturních památek.
18/7 se zúčastnilo požární družstvo žen mírové slavnosti v Železném Újezdu, kde provedlo ukázku požárního útoku a svým výkonem zaslouženě získalo přízeň všech diváků.
24/7 uspořádala ZO Českého svazu žen autobusový zájezd do přírodního divadla v Českém Krumlově na Jiráskovu „Lucernu'“ .
Srpen
Srpnové dny chladné, deštivé, i v průběhu dne velmi proměnlivé teplotně. Půda po deštích a prudkých lijácích je rozmoklá, žně nepostupují dopředu. 5/8 padaly kroupy i krupice. Toto deštivé počasí má velmi nepříznivý vliv na porosty brambor – objevila se plíseň bramborová, což dělá starosti družstevníkům, kteří opakovaně brambory chrání postřikem z letadla (i 8x) , tak i zahrádkářům, kteří jsou nuceni postiženou nať posekat a po 14 dnech pak brambory vybrat, takže zahrádkáři již měli povětšinou v srpnu brambory ze země venku. V prvé polovině měsíce chladné noci, často kolem 3 – 4°C , houby málo rostou. Teprve ve druhé polovině se oteplilo (cca 20°C , po několik dní i přes 30°C) . Od 27. do 29. 8. se znovu ochladilo, zataženo, větrno, až poslední dva dny byly pěkné, teplé.
Akce:
11/8 odjeli pionýři ze ZŠ Vrčeň do letního pionýrského tábora v Přebudově, kde pobyli až do 25. 8., s nimi odjelo 8 členů ZO SSM, kteří zde pracovali jako pionýrští vedoucí. Pro děti připravili kulturní programy k táborovému ohni, zábavné a sportovní hry.
16/8 proběhla ve Vrčeni vavřinecká pouť, avšak na návsi ani známka o tom, že je zcela mimořádný den. Atrakce žádné, hostinec v adaptaci, snad jedině doma si občané pochutnali na dobrém jídle a koláčích.
26/8 vyjel autobus s pracovníky JZD do Českých Budějovic na výstavu „Země živitelku“ . Zájezd byl ještě dvakrát opakován.
28/8 promluvil s. uč. Křišťan do místního rozhlasu, aby připomněl 43. výročí Slovenského národního povstání. Večer konáno plenární zasedání MNV v Sedlišti.
Září
Pěkné, teplé – ranní teploty kolem 10 – 15°C , přes den dosahovaly přes 20 až 26°C ; v prvé polovině měsíce občas deštivé přeháňky, které narušovaly sklizeň obilí. Žně byly ukončeny ve středisku JZD Doubrava dne 13. 9. a hned 14. 9. započato se sklizní brambor. V druhé polovině měsíce se počasí ustálilo, byly horké, suché dny. 18/9 ve 22 hodin večer vyvrcholilo dusné počasí v silnou bouři s prudkým deštěm. Další dny opět horké s odpoledními teplotami až 30°C. 24/9 začal foukat chladný vítr a od 25/9 se velmi ochladilo (denní teploty cca 13°C) . 26/9 celé odpoledne pršelo a od 28/9 se noční teploty blížily k bodu mrazu (30. 9. na 0°C) , i dny byly chladné. Dne 27/9 skončil letní čas, hodiny posunuty o 1 hodinu zpět.
Akce:
1/9 byl slavnostně zahájen nový školní rok 1987/ 88 za přítomnosti představitelů obce, společ. organizací i patronátních závodů, a to na vrčeňské návsi. Letos již podruhé zahájen školní rok hodinou míru, jelikož den 1. září je vyhlášen Světovým dnem míru.
Jakmile odešli děti z návsi do tříd, zamrazilo přítomným občanům, kteří ještě pobývali na návsi: z kostelní věže se rozhoupal umíráček. Hned se roznesla smutná zpráva, že paní Anna Chodorová, druhá nejstarší občanka Vrčeně (94 roků) a velká pamětnice starých časů, zemřela, a to v nemocnici v Domažlicích, neboť v posledních měsících pobývala z důvodu nemoci u své dcery ve Kdyni. Pohřeb se konal v Klatovech, za spoluobčany se rozloučil se zesnulou B. Burda.
11/9 překvapila občany celého našeho kraje další smutná a nečekaná zpráva o odchodu zasloužilého umělce, spisovatele a básníka Ladislava Stehlíka, který vroucně miloval náš kraj pod Zelenou horou a který tento také zvěčnil ve své trilogii, vydané pod názvem „Země zamyšlená“ . Básník Ladislav Stehlík se narodil 26. 6. 1908 v Bělčicích u Blatné a tam je také do rodinného hrobu pochován.
19/9 vyjel požární automobil z naší obce k požáru do Dvorce, kde začaly hořet hadice při autogenním sváření při opravě osobního auta (u Tolarů) .
20/9 se vypravili členové JZD autobusem do Brna na strojírenský veletrh.
Říjen
Počátkem října noční teploty kolem 0°C, přes den pěkně s teplotami kolem 14 – 15°C , od 3. do 5. 10. větrno. Od 6. 10. nastalo opět krásné počasí – babí léto se vrátilo a potrvalo až do 16. 10. ; 17. 10. odpoledne pršelo, od 18. 10. se ochladilo, zataženo, mlhavo, občas deštivo, větrno, teploty v rozmezí 7 – 11°C a takovéto nepěkné počasí potrvalo (kromě 24. 10. , kdy bylo pěkně, až do konce měsíce) . V posledních dnech se noční teploty snížily k bodu mrazu.
Akce:
3/10 uspořádalo JZD branný den ke dni ČSLA, a to na hřišti. Organizováno pro žactvo základní školy a při zajišťování pomáhali členové ZO SSM a ČSPO, akce byla velmi zdařilá.
3/10 uspořádali družstevníci autobusový zájezd do Prahy na Hašlerův večer, konaný v Lucerně.
6/10 proběhla v místním rozhlase relace s. uč. Křišťana ke 43. výročí Dukelské operace, ke dni ČSLA.
7/10 hovořil rovněž vedoucí Osvětové besedy František Křišťan v místním rozhlase ke 140. výročí narození Emila Holuba.
20/10 se vzpomínalo na herce a ředitele divadla J. K. Tyla v Plzni Vendelína Budila – hovořil F. Křišťan místním rozhlasem (při 140. výročí) .
21/10 uskutečněna s. Křišťanem další relace do rozhlasu, a to při příležitosti 60. výročí úmrtí Jos. Thomayera. Toho dne se také uskutečnilo slavnostní skupinové shromáždění pionýrů.
23/10 jsme vyslechli další relace s. uč. Křišťana, a to při příležitosti 20. výročí úmrtí Jindřicha Jindřicha.
23/10 večer proběhla veřejná schůze KSČ při příležitosti oslavy 70. výročí VŘSR. Hlavní projev přednesl s. Tomáš Chodora, přítomno 40 občanů. Žáci ZŠ měli připravené hodnotné kulturní pásmo.
28/10 Vedoucí Osvětové besedy Fr. Křišťanem v místním rozhlase uskutečnil relaci k 69. výročí vzniku ČSR, 42. výročí znárodnění a 19. výročí vzniku Čs. Federace. I zde účinkovali žáci ze ZŠ.
28/10 večer proběhla výroční schůze Československého červeného kříže, při které přednášel MUDr. Karel Rek na téma „Aby naše děti byly zdravé“. Účast 40 občanů.
29/10 přednesl s. uč. Křišťan v místním rozhlase vzpomínku na dvousté výročí premiéry Mozartova „D. Giovanniho v Praze“ .
30/10 se konalo plenární zasedání MNV, a to v Srbech, spojené s oslavou 70. výročí VŘSR, také zde hovořil s. Tomáš Chodora a v pásmu vystoupili žáci ZŠ.
Listopad
Prvé dva listopadové dny se projevily ještě nočními přízemními mrazíky, v dalších dnech již teploty nad nulou, denní cca 7 – 10°C , někdy mlhavo, zataženo, v některých dnech i slunečno. Prvý sněhový poprašek napadl 28/11 , 29/11 mžilo se sněhem. Celkově listopad klidný, pěkný.
Akce:
6/11 proběhla v místním rozhlase ve spolupráci Osvětové besedy a základní školy relace na oslavu VŘSR.
6/11 večer byl zorganizován velmi pěkný lampiónový průvod a kladení věnců k pomníku padlých a rudoarmějců na hřbitov za velké účasti členů složek NF i občanů. Hlavními organizátory byla PS při ZŠ, škola, SSM. Školní budovy byly k tomuto významnému výročí velmi pěkně vyzdobeny.
14/11 Sbor pro občanské záležitosti vítal nové občánky. Při akci vystoupily děti z mateřské školy.
17/11 přednesl v rozhlase s. Uč. Křišťan vzpomínku k Mezinárodnímu dni studenstva s názvem „17. listopad a dnešek“ .
18/11 Fr. Křišťan v místním rozhlase zavzpomínal na 140. výročí narození Elišky Krásnohorské.
20/11 večer se konala výroční schůze DV Jednoty za účasti 40 občanů. I zde vystupovali žáci ZŠ s nacvičeným kulturním pásmem.
20/11 – 21/11 uskutečněn Jednot. zeměď. družstvem pro členy Brigád. social. práce autobusový zájezd na Moravu.
23/11 přednesl s. uč. Křišťan vzpomínku v místním rozhlase k 91. výročí narození K. Gottwalda, K 92. výročí narození Ludvíka Svobody a k 30. výročí úmrtí Antonína Zápotockého.
24/11 s. uč. Křišťan pronesl v rámci další relace přednes, a to ke 135. narození Mikoláše Aleše.
26/11 večer se konala členská schůze ZO Českého svazu žen za účasti 48 občanů. Při této schůzi vystoupili žáci ZŠ Vrčeň s kulturním pásmem k měsíci českosl. - sovět. přátelství. Další náplní byla přednáška Boh. Sýkory ze Čmelín na téma „Med a jeho léčivé účinky“ .
Prosinec
Ještě prvé prosincové dny byly bez mrazu, až 7/12 ráno mrazík – 3°C , další dny přituhlo na – 10 až – 14°C . 11/12 se noční mráz zmírnil, sněžilo a vítr vytvářel na cestách sněhové jazyky. Do 16/12 se pohybovaly noční mrazíky okolo – 3 až – 6°C , tento den nastal obrat a od 17/12 stouply teploty 6 až 8°C , bylo mlhavo, deštivo až do 20/12. Trochu mrznout začalo právě na Štědrý den a ještě prvý vánoční svátek byl mlhavý s vysokou jinovatkou. Druhý svátek vánoční stouply teploty nad nulu a až do konce prosince bylo pěkně s teplotami do 10°C , některé dny slunečné, krásné jak dny jarní.
Akce:
5/12 uspořádala ZO SSM a PO při ZŠ Vrčeň ve spolupráci se ZO ČSŽ besídku s mikulášskou nadílkou. Zde předvedly svoje umění děti, navštěvující LŠU a byla promítnuta filmová pohádka.
14/12 se konala v místním rozhlase s. uč. Křišťanem vzpomínka na Josefa Ladu při příležitosti 100. výročí narození.
17/12 vzpomenul vedoucí Osvětové besedy s. uč. Křišťan J. E. Purkyně ke 200. výročí jeho narození.
24/12 na návsi byl rozsvícen vánoční strom zásluhou mladých požárníků.
26/12 došlo k nešťastné tragédii v lese Chejlava u Velkého Kamene. Jediný 18 letý syn Zvolánků z Nepomuku, který pěstoval horolezecký sport, zde o vánočních prázdninách trénoval, nešťastně spadl a tento pád měl tragický konec.
Osvětová beseda:
Osvětová beseda, která je v naší obci zastoupena jediným velmi obětavým a vzdělaným mužem, nadšeným kulturním pracovníkem, vlastencem, nyní již důchodcem, s. uč. Fr. Křišťanem, vykazuje, jak je zřejmé z předešlých zápisů, velmi bohatou činnost. S. uč. Křišťan je doslova nabit vědomostmi, které si nenechává pro sebe, naopak snaží se obohatit svými přednáškami a relacemi život svých spoluobčanů. Je to jistě činnost záslužná – vždyť za 14 let, kdy tuto funkci vedoucího Osvětové besedy zastává, připravil a uskutečnil 218 takovýchto akcí.
Sbor pro občanské záležitosti:
Sbor pro občanské záležitosti vykonává pro občany záslužnou činnost, nezapomíná především na radostná, někdy bohužel i smutná údobí lidského života. Zabezpečuje vítání nových občánků, zúčastňuje se slavnostních akcí dětí, mládeže i důchodců, zabezpečuje rozloučení se zesnulými občany. K radostným událostem patří blahopřání starším občanům, kteří se dožívají kulatého jubilea. SPOZ má zavedenu pamětní knihu, kterou krásně dekoruje vrčeňský malíř Jan Markvart z čp. 21.