Rok 1989
17. březen 2015Rok 1989 byl uznán ve světě „Rokem ochrany životního prostředí“. Pro naši obec je tento rok zvlášť významný. Obec Vrčeň oslaví 800 let svého vzniku.
Události ze světa:
Rok 1989 otevřel cestu modernímu světu. Byl velmi rušný, přinesl mnoho převratných událostí. Nejvyšší představitel Sovětského svazu nadále pokračoval v nastoupené cestě, jak je zřejmé z jeho slov: „Jsem oddán demokracii, otevřenosti, úctě k člověku. Jedinou politiku provádět nebudu. Hodlám dovést proces demokracie až do konce, aby se minulost nikdy neopakovala“.
Revoluční hnutí ve střední a východní Evropě – to je Gorbačovův vklad do historie. Jako řetězová reakce projevují se změny politického systému v Maďarsku, Polsku, NDR, Bulharsku, Československu a od poloviny prosince i v Rumunsku, kde však tato revoluce byla poznamenána krví desetitisíců mrtvých. Významný je zvláště vývoj přestavby v Sovětském svazu, i když tento zdaleka není u konce. Ve všech zemích dochází ke změnám ve vládě, ve všech zemích ztrácí Komunistická strana svoje prioritní postavení.
20/1 převzal oficiálně George Busch úřad presidenta USA jako 41. muž v této funkci od vzniku Spojených států amerických.
Klíčovou událostí je považováno odstranění berlínské zdi jako symbol otevření východní Evropy Evropě západní. Od 11. listopadu umožněn volný přechod hranic z NDR do NSR (z Německé demokratické republiky do Německé spolkové republiky, a to pouze na předložení osobního průkazu.
V neděli 12. listopadu uskutečněn slavnostní akt, kterým je oceněna slavná část českých dějin. V bazilice sv. Petra v Římě byla prohlášena papežem Janem Pavlem II. za svatou Anežka Přemyslovna. Svatořečení Anežky Přemyslovny ve Vatikánu se zúčastnilo asi deset tisíc věřících z Československa. Poslední kanonizace českého světu Jana Nepomuckého byla v roce 1729. Anežka Přemyslovna čekala na svatořečení skoro 700 let. Tato událost se stala velkým humánním poselstvím. Anežka Přemyslovna zachovává našemu národu velký odkaz kulturní, mírový a lidský, vděčíme jí za Anežský klášter, špitál na Františku, za snahy urovnávat politické spory panovníků. Její největší zásluhou je starost o nemocné, chudé, pro tyto lidi žila, vzdala se poct královské dcery a stala se abatyší.
Od pondělí 4.12. byl umožněn občanům naší vlasti výjezd do Rakouska bez víza.
Ve dnech 2. a 3.12. se setkali nejvyšší představitelé velmocí SSSR Michail Gorbačov a USA George Busch ve Středomoří u břehů Malty.
V noci na pátek 22.12. zorganizoval velký rumunský diktátor Nicolae Ceaušescu krvavý zásah proti demonstrantům, ráno vyšlo do ulic přes milion obyvatel Bukurešti. V posledních hodinách byl fašistický diktátor svržen a 25. prosince byl i se svou ženou Elenou zastřelen.
Z naší vlasti:
V prvých deseti měsících roku probíhal život v naší zemi vžitým způsobem. Ve všech oblastech prosazována politika Komunistické strany, hlavně však mocenská politika vedoucích představitelů této strany, kteří vnesli do své činnosti na jedné straně násilný režim, na druhé straně však pohodlnost i sebeuspokojení.
KSČ ztrácela důvěru i u svých řadových poctivých členů, na jejich připomínky nebyl brán zřetel. Mezi lidmi se již otevřeněji mluvilo o stále narůstajících problémech, přáním každého občana je žít v podmínkách, důstojných konce dvacátého století.
Často a oprávněně je užíváno slovo stagnace. Dva roky uplynuly od rozhodnutí provést přestavbu hospodářství v naší zemi, avšak změny ve vývoji tomuto času neodpovídají. Varující jsou čísla v zdravotním stavu našich obyvatel, nemocí z povolání, o katastrofálním životním prostředí, všechna tato fakta byla až dosud úmyslně zamlčována.
V průběhu roku bylo vzpomínáno únorového výročí, 40. výročí RVHP, 40. výročí socializace zemědělství, 40. výročí založení pionýrské organizace, výročí 50 let od vstupu fašistických vojsk do Prahy, 71. výročí vzniku Československého státu i 72. výročí VŘSR. Avšak i jiných výročí bylo tohoto roku vzpomínáno. Dne 15. 1. se konalo shromáždění Pražanů na Václavském náměstí, aby uctilo výročí tragické smrti studenta Jana Palacha před 20 roky.
Již předem formou různých letáků, připravených stoupenci Charty 77, je působeno na vědomí lidí. Při této manifestaci dávají občané najevo nespokojenost se současným státním zřízením formou hesel. Proti účastníkům manifestace zasáhla Lidová milice a Státní i veřejná bezpečnost použitím vodních děl. Takovéto podobné manifestace, i když v menším měřítku, byly konány i na několika dalších místech v Praze. Obdobná shromáždění se konala 21. srpna při příležitosti výročí srpnových událostí v roce 1968 a 28. října při výročí vzniku Československého státu. I v těchto případech proti shromážděním zasahovala veřejná bezpečnost.
A přišel 17. listopad …......
Ve velké aule Karolina se odpoledne uskutečnilo slavnostní společné zasedání Čs. ústředí vysokoškoláků, předsednictva ÚV SSM a sekretariátu Mezinárodního svazu studenstva, věnované 50. výročí historických událostí roku 1939 a k oslavě Mezinárodního dne studenstva.
Téhož dne odpoledne cca v 16 hodin se uskutečnilo shromáždění studentů pražských vysokých a středních škol, aby uctili památku studenta Jana Opletala, zavražděného nacisty v roce 1939. Sešlo se asi deset tisíc studentů, mnozí se svíčkou nebo květinou v ruce. Nad hlavami studentů množství transparentů s hesly, které vyjadřovaly nesouhlas se současnou politickou stávající vládou. Po vyslechnutí projevů na Albertově se toto shromáždění vydalo v průvodu na Vyšehrad připomenout si významnou protifašistickou akci českého lidu, tj. převoz ostatků K. H. Máchy z Litoměřic do Prahy v roce 1939. z Vyšehradu se vydal průvod směrem k Václavskému náměstí.
Cestou se přidávají Pražané. V 19 hodin se po nábřeží valí průvod cca 50 tisíc lidí k Národnímu divadlu, herci z balkonu Národního divadla studentům mávají. Asi v 21 hodin na Národní třídě zastavuje tento mohutný proud lidí pohotovostní pluk v bílých přilbách se štíty a obušky. Několik studentů přichází k příslušníkům oddílu a zapíchávají květiny do štítů. Pořádkové síly vyzývají k rozchodu. Účastníci manifestace zjišťují, že jsou obklopováni ze všech stran postupujícími a zasahujícími pořádkovými silami.
Dav vola „Nechceme Násilí“ - „Máme holé ruce“! Nic platno – lidé jsou stlučováni, stěží dýchají, není úniku. Konečně ulička – dopadají obušky, kopance, přijíždějí obrněné transportéry s radlicemi z drátěného pletiva, toto je zde pouze stručně naznačeno. Tato ošklivá událost skončila okolo 22 hodiny.
V sobotu 18. 11. se studenti vysokých škol opět scházejí, studenti DAMU se odhodlávají ke stávce a vyzývají ke stávce i studenty ostatních vysokých škol. Požadují ustavení vládní komise, která by objektivně přešetřila okolnosti událostí ze 17. listopadu. Ke stávce se připojují i herci a společně pak vyzývají ke generální stávce na 27. 11. od 12 do 14 hodin i všechny občany v naší vlasti. Tato vzrušená atmosféra se rozšiřuje i mezi studenty a divadelníky v ostatních velkých městech v naší republice.
V neděli 19. 11. se ustavuje v Praze koordinační stávkový výbor studentů, který připravuje program, zahrnující deset požadavků. Téhož dne večer se zakládá v Praze „Občanské fórům“, na Slovensku vzniká sdružení, zvané „Veřejnost proti násilí“. Obě tato zorganizovaná sdružení připravují svoje požadavky a vydávají svá prohlášení. Také kardinál František Tomášek vydává k občanům svoje prohlášení a stanovisko. Na Národní třídě i u sochy sv. Václava hoří stovky svíček.
Po celý týden od pondělí 20.11. se konají od 16 hodin na Václavském náměstí pokojné manifestace studentů i občanů na podporu vyhlášených požadavků studentů i Občanského fóra. Z balkonu „Svobodného slova“ promlouvají mluvčí.
Účastníci shromáždění vyslovují zásadní nesouhlas se zásahem pořádkových sil dne 17. 11., skandovanými hesly a transparenty vyjadřující nespokojenost s vládou, požadují politický pluralismus, svobodné volby, skutečný dialog a radikální reformy. Je to veliká síla lidu, vyvolaná touhou po všestranně lepším životě. Socha sv. Václava je polepena plakáty, hesly, fotografiemi, obložena květinami, hořícími svíčkami. I přes noc zde chrání tuto památnou sochu studenti. Každá demonstrace je zakončena státní hymnou.
V úterý 21. 11. promlouvá na Václavském náměstí dramaturg Václav Havel, jeden ze zakladatelů Charty 77 a seznamuje účastníky manifestace se založením a posláním „Občanského fóra“. Herec J. Bartoška informuje o prvém setkání s předsedou vlády L. Adamcem a o jeho ujištění, že již nebude použita síla a vláda nevyhlásí výjimečný stav. Rovněž byly předneseny požadavky Občanského fóra.
V pátek 24. 11. odstupují všichni členové Ústředního výboru KSČ ze svých funkcí, do funkce generálního tajemníka zvolen Karel Urbánek. Téhož dne odpoledne na Václavském náměstí promlouvá opět Václav Havel, Alexandr Dubček a mnoho dalších mluvčích. Na Václavské náměstí dorazil i průvod pracujících z ČKD.
V sobotu 25. 11. dopoledne je konána v katedrále sv. Víta na Pražském hradě za veliké účasti občanů a věřících ze všech koutů naší vlasti mše u příležitosti kanonizace Anežky Přemyslovny, která byla 12. 11. v Římě vyhlášena papežem Janem Pavlem II. za svatou. Toho dne odpoledne proudí statisíce lidí na manifestaci, která se koná od 14 hodin na Letenské pláni (cca 750 tisíc lidí).
V neděli 26. 11. dopoledne se setkává delegace ÚV NF ČSSR a vlády ČSSR, vedená předsedou L. Adamcem v salónku Obecního domu v Praze se zástupci Občanského fóra v čele s Václavem Havlem k řešení vzniklé situace. Toho dne odpoledne konána opět na Letenské pláni manifestace, kde je přítomno nejméně tři čtvrtě milionu občanů. Zde jak Václav Havel, tak Ladislav Adamec i další mluvčí promlouvají k občanům a seznamují je se svými stanovisky.
V průběhu tohoto týdne dochází na adresu Občanského fóra i Stávkového výboru studentů zprávy o tom, že pracující ze závodů se ke generální stávce připojí.
A tak v pondělí 27. 11. ve 12 hodin houkají sirény – manifestační generální stávka na podporu vyhlášených požadavků se uskutečnila. V Praze se konalo shromáždění lidu opět na Václavském náměstí.
V úterý 28. 11. jedná opět předseda vlády L. Adamec se zástupcem Občanského fóra V. Havlem za přítomnosti předsedy Čs. strany social. B. Kučery a ministra vlády M. Čalfy. Se strany Občanského fóra vznesen požadavek, aby do 3.12. předložil L. Adamec návrh na nové členy vlády.
29. 11. konána společná schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů FS, dochází ke změnám v ústavě ČSSR, mimo jiné k vypuštění článku 4 a 6 o vedoucí úloze KSČ ve společnosti i v Národní frontě.
Ve dnech 1. a 2. 12. konán XI. celostátní sjezd JZD v Praze. Na tomto sjezdu vyjádřena iniciativa k založení politické strany – Československé strany zemědělské.
Dne 3.12. odvolal president G. Husák na návrh předsedy vlády a doporučení předsednictva ÚV NF dosavadní vládu ČSSR a rozhodnutím téhož dne jmenoval novou vládu ČSSR. Vzhledem k tomu, že 15 křesel patří členům KSČ, jsou ohlasy veřejnosti, demonstrujících Pražanů i studentů proti této vládě. Studenti i herci stávkují dál.
Dne 4. 12. podala demisi česká vláda. 5. 12. byla jmenována nová vláda ČSR v čele s Františkem Pitrou.
6/12 se uskutečnilo jednání představitelů Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí s předsedou vlády L. Adamcem, dalšími členy vlády i generálním tajemníkem ÚV KSČ K. Urbánkem. Tento ujistil, že Lidové milice byly kompletně odzbrojeny a jejich výzbroj předána do armádních skladů.
7/12 podal předseda vlády L. Adamec demisi. President G. Husák tuto přijal a téhož dne pověřil řízením vlády ČSSR Mariána Čalfu, kterého dále pověřil ustavením nové vlády ČSSR.
10/12 jmenována na návrh M. Čalfy vláda národního porozumění v čele s. M. Čalfou, v níž je zastoupeno 7 nestraníků, 2 členové Československé strany socialistické, 2 členové Československé strany lidové, 10 členů KSČ. 10. prosince odstoupil z funkce presidenta republiky G. Husák. Toho dne konána na Václavském náměstí i v dalších místech republiky manifestace ke dni lidských práv.
12/12 jmenována nová slovenská vláda za vedení akademika M. Čiče. 12. a 13. 12. při společné schůzi sněmoven Federálního shromáždění bylo podpořeno stanovisko vlády ke vstupu vojsk států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 na naše území. Vláda označila vstup vojsk jako porušení platných norem mezinárodního práva. Vláda jedná o odsunu sovětských vojsk z našeho území.
15/12 navštívil Československo po dlouhých letech Tomáš Baťa. 20. 12. se poprvé sešla veřejně Masarykova společnost, která bude usilovat o obnovu bývalého Masarykova ústavu, vydávat jeho spisy, podporovat znovuobnovení pomníků, přejmenování ulic, náměstí a připravovat oslavy 140. výročí narození T. G. Masaryka.
22/12 rozhodnutím předsedy vlády ČSSR a obou prvních místopředsedů zastavena činnost Státní bezpečnosti.
28/12 při jednání poslanců Federálního shromáždění ČSSR uskutečněna volba nových poslanců za odstoupivší. Do čela parlamentu zvolen Alexandr Dubček. Federální shromáždění schválilo nový slib presidenta republiky a nový zákon o volbě presidenta.
29/12 zvolen ve Federálním shromáždění nový president ČSSR Václav Havel, a to veřejným hlasováním. Nový president složil předepsaný slib. Pak přijímá nový president Václav Havel blahopřání od svých nejbližších, přátel, členů vlády, představitelů Federálního shromáždění, pražského diplomatického sboru, Československé armády, zástupců jednotlivých krajů a zástupců církví. Na hradním nádvoří uskutečněna vojenská přehlídka. Třetí nádvoří Pražského hradu je zaplněno lidmi, nad hlavami vlají Československé státní vlajky. President Václav Havel s manželkou Olgou vystupují na balkon a president dvěma větami promlouvá k občanům: „Slibuji Vám, že nezklamu Vaši důvěru a dovedu tuto zemi ke svobodným volbám. Musí se to stát slušným a pokojným způsobem, aby nebyla pošpiněna čistá tvář naší revoluce“. Nato pak prochází mezi nadšeným lidem do chrámu sv. Víta, kde slavnostní mší „Te Deum“, kterou slouží kardinál František Tomášek, je zakončen tento dnešní důležitý akt. Zvolením Václava Havla presidentem ČSSR ukončili studenti svoji stávku.
Naše dějiny jsou tak pestré, spletité, překvapující.... Je až neuvěřitelné, kolik převratných změn se v tak krátké době v naší vlasti událo. Studenti projevili velikou odvahu, odhodlání, disciplinovanost, vyspělost, kulturnost i organizační schopnosti.
A jak šly měsíce...
Leden
Lednové počasí nám ani zimu nepřipomíná, sníh žádný, pouze v několika dnech ranní mrazíky do -5°C, jinak kolem 0. Počátkem ledna byly po rozplynutí ranních mlh krásné slunečné dny. 6. ledna napadl mokrý sníh, který hned roztál. 7. a 8. ledna zataženo s deštěm a větrem. Od 9. ledna se střídaly slunečné dny s mlhavými, denní teploty se pohybovaly kolem 0°C.
Únor
Ani měsíc únor se svým klimatem nezařadil mezi zimní měsíce. Jaro si pospíšilo. V prvé polovině měsíce ranní teploty na 0 (pouze 3., 4. a 8.2. mrazík do -5°C ), ve druhé polovině měsíce i ranní teploty nad nulou. Některé dny mlhavé, jindy krásně slunečno. Kolem 20. února rozkvetly jehnědy, sněženky i krokusy v zahrádkách. V polovině měsíce (14. a 15.2.) sice padal sníh, který však hned roztál. V závěru měsíce silná oblačnost, provázená silným větrem. Poslední únorový den padaly velké sněhové vločky, které se hned rozpouštěly.
Březen
Počasí rovněž mírné, ranní teploty nad nulou (cca do 5°C), ranní mrazíky pouze 7/3, 20/3, 24/3 (= Velký pátek bylo -5°C) a 28/3; prvé čtyři dny v březnu byly deštivé, další krásné slunečné. Ke konci prvé dekády se ochladilo, občas srážky s větrem, který půdu příliš vysouší. Od 21/3 je chladno vlivem studených větrů, na Zelený čtvrtek (= 23/3) zataženo až do černa, silný a studený vítr byl i na Velký pátek a na Bílou sobotu od rána vydatně pršelo. 26/3 se mění středoevropský čas na letní; toho dne je již jasno, slunečno, ale větrno. Na velikonoční pondělí ( 27/3 ) je krásně, trochu vítr, teplota 14 – 16°C, na slunci 25°C. Pěkné počasí potrvalo až do konce měsíce. Celkově sucho následkem toho, že zima byla bez trvalého sněhu.
Duben
Počátek dubna chladný, ranní teploty 2 až 6°C, zataženo s dešťovými nebo sněhovými přeháňkami, občas vítr. 5/4 odpoledne prudký déšť a bouřka. Od 8. do 14/4 teplé dny s teplotami kolem 20°C, ale též s častými větry. V druhé polovině měsíce počasí vskutku aprílové – nestálé. Slunečné dny se střídaly s chladnými, časté proměny nastaly i během dne. Vyskytovaly se časté větry. 24/4 ranní mráz, 26/4 krásně slunečno, na slunci horko, v noci přišla bouře s prudkým deštěm. 28/4 ráno 1°C, napadl sníh a přikryl rozkvetlé hrušně, švestky, ryngle a také již některé jabloně silnou vrstvou sněhu; ještě dopoledne sníh padal a odpoledne se proměnil v drobný déšť. Poslední dva dubnové dny chladné a deštivé.
Květen
Májové ráno pěkné, ale chladné, až odpoledne se oteplilo (20°C); další dny slunečné, ranní teploty 6°C, odpoledne 16 – 19°C. V noci z 5. na 6. 5. bouře a déšť, který potrval ještě dopoledne. Od 7. do 10. 5. slunečno, další dny zataženo s přeháňkami a deštěm. V druhé polovině května nastalo pěkné počasí: dny teplé, někdy horké, parné s teplotami i nad 30°C. Některé horké dny byly doprovázeny navíc silnými větry. Počasí velmi příznivé pro sušení sena, ale je velké sucho. Koncem měsíce se ochladilo, zatáhlo a 30. a 31. 5. slabě pršelo.
Červen
Počátek června spíše chladný, ranní teploty klesly i na 3°C, přes den 14 – 16°C, ke konci prvé dekády se oteplilo 21 – 25°C), 11/6 začalo k večeru pršet a déšť potrval do druhého dne. V dalších dnech střídavě oblačno se slunečným počasím a denními teplotami kolem 23°C. Od 20. do 22. 6. horké dusné dny (i 30°C) ; 23/6 k poledni zamračeno, odpoledne prudký déšť, další den k večeru rovněž pršelo. Ve dnech 25. až 27. 6. mlhavé rána, přes den horko, dusno (26°C). 28/6 se ochladilo (14°C), v závěru měsíce oblačno bez deště.
Červenec
Vládne pravé letní období. Dny jsou horké, parné, dusné. Ranní teploty 15 – 18 stupňů, denní vystupují na 27°C ve stínu, na slunci přes 30°C; 6. a 7. 7. dosáhla teplota 40°C. 2/7 cca v 16 hodin se snesl nad Vrčení prudký liják, právě při probíhajících oslavách 800 let obce. Bouřky se projevily 4., 8., 23. a 27. 7. Poslední den v červenci se ochladilo, bylo větrno. I když dešťové, někdy i bouřkové počasí horké dny trochu svlaží, je stále velké sucho, neboť spodní prameny jsou značně vyschlé a tak vody ubývá.
Srpen
Počasí v prvých pěti srpnových dnech bylo spíše chladné s ranními teplotami 8°C, zataženo, časté dešťové přeháňky. Od 6/8 nastaly opět horké dny s ranními teplotami 15°, denními 27 – 28°C; občas dešťové přeháňky. V druhé polovině měsíce se denní teploty ještě zvýšily (33° ve stínu) , nastala pravá tropická vedra. 22/8 odpoledne se přihnala bouře, avšak bez deště, i když v blízkém Nepomuku byla doslova průtrž mračen.
Je tedy veliké sucho. Až od 25/8 se ochladilo ranní teploty cca 10°, denní zprvu 16 – 18°, ku konci měsíce 11 – 12° a také časté dešťové přeháňky. Poslední srpnové ráno chladné, mlhavé (pouze 2°C) , přes den pěkně slunečno. Již počátkem srpna začaly růst houby a zvláště kolem 10. srpna rostly hojně pravé hřiby.
Září
Prvý zářijový den zrána chladno a mlha 3°C), pak slunečno, druhého večer deštivo a déšť potrval ještě v následujících dvou dnech. Od 5. 9. nastaly opět pěkné dny s denními teplotami 20°C, 10. a 11. 9. stouply teploty na 25 až 30°C. Ve dnech 14. - 16. 9. dešťové přeháňky, od 17. do 26. 9. znovu krásné horké dny s denními teplotami minimálně 25°C ve stínu. V ten čas opět hojnost hub v lesích. 26. 9. v noci začalo pršet a déšť ustal až následující den po poledni. Poslední tři dny chladno (13°C) a oblačno. 23/9 v noci se změnil letní čas na čas středoevropský.
Říjen
Ještě začátkem října byla velká oblačnost, navíc doprovázena silným větrem. Dne 4. až 6/10 prvé mrazíky zničily vše, co bylo na zahrádkách ještě krásné a pěkné. 7/10 deštivo a chladnější počasí s občasnými dešťovými přeháňkami potrvalo do poloviny měsíce. V druhé polovině se ranní teploty blížily k nule, rána mlhavá, ale přes den jasno, slunečno, denní teploty vystoupily nad 20°; babí léto se vrátilo. Poslední tři dny v měsíci nastalo ochlazení (denní teploty 11 – 12°C) , silná oblačnost, občas dešťové přeháňky.
Listopad
Prvé dva dušičkové dny bylo teplo a slunečno (16 – 18°C), další dny mlhavé, dosti často dešťové přeháňky ( denní teploty 8°C ). Od 10. 11. klesly ranní teploty pod bod mrazu ( -3 až -6°C ), rána mlhavá, v některých dnech potrvala mlha celé dny. 17. a 18/11 jasno, ostrý vítr, 22. 11. deštivo se sněhovou krupicí, později sněžení ( napadlo asi 4 cm sněhu, který přimrzl). 26/11 začal padat nový sníh a silný mrazivý vítr způsobil závěje. 27/11 vítr ustal, teploty stouply nad bod mrazu, sníh se ztrácel. Poslední dva listopadové dny byly jasné, ale mrazivé (ráno – 10°C).
Prosinec
Prvé čtyři dny ranní mrazy -13°C) , přes den slunečno, od 5. do 9. 12. se ranní mrazíky zmírnily ( do -7°C ) , mlha, jinovatka. Ve dnech 10. a 11. 12. byla rána opět velmi mrazivá (-13°C, další den -17°, někde i -24°C). Od 12. do 24.12. teploty stouply nad nulu ( 8° až 12°C )a pěkné dny se střídaly s občasnými přeháňkami. 19. prosince ráno se objevila na západě krásná duha. Od 25. 12. ranní mrazíky ( do -5°C), dny chladné, mlhavé, klidné. Takovéto počasí potrvalo až do Silvestra. Vánoce opět bez sněhu!
Z naší obce
Oslavy 800 let Vrčeně:
Rok 1989 byl pro naši obec zvláště významný, to proto, že Vrčeň oslavila 800.výročí od svého vzniku, přesněji od doby, kdy je v archivních listinách poprvé o naší obci zmínka ( na listině plaského kláštera je v roce 1189 uváděn jako svědek Otto de Woirzan = Otto z Vrčeně ).
Ku konci roku 1988 byla ustavena z vrčeňských občanů komise, která zabezpečovala přípravu a program oslav. Vzhledem k tomu, že součástí oslav byly výstavby, které lze instalovat jedině ve škole, byl stanoven datum konání oslav na prvé dva prázdninové dny: sobotu 1.7. a neděli 2.7. . Při příležitosti tohoto významného výročí byli do svého rodiště pozváni rodáci i příznivci Vrčeně. V jídelně JZD byly zajištěny obědy pro ty návštěvníky, kteří budou oběd požadovat. Rovněž potřebné noclehy byly zajištěny. Pan učitel František Křišťan zpracoval text k brožuře o minulosti i současnosti Vrčeně, která byla k výročí vydána. Současně zajištěna výroba ozdobných talířů s motivem Vrčeně a významným letopočtem. Kresby do brožurky i motivek na talíři nakreslil Jan Markvart. A tak si mohli všichni naši občané i návštěvníci zakoupit hodnotnou věc na památku. Při oslavách bylo vzpomenuto i 100. výročí založení požárního sboru, 70. výročí Sokola a 110. výročí vrčeňské školy.
Vrčeňští občané i členové společenských organizací se na nadcházející událost pečlivě připravovali. V měsíci červnu bylo na návsi o sobotách a nedělích rušno, členové Svazu požární ochrany opravovali a bílili požární zbrojnici a farní zeď, rodiče dětí ze základní školy prováděli opravu fasády základní školy, a to přední a boční části, rodiče dětí z mateřské školy a údržbář mateřské školy opravovali fasádu na vykoupené části farní budovy proti budově mateřské školy, pracovníci JZD opravovali štít farní budovy proti kostelu. Členové ZO SSM bílili budovu, kde je umístěna knihovna a klubovna členů Socialistického svazu mládeže. Vrčeňští brigádníci pracovali na úpravě fasády budovy Místního národního výboru, někteří občané prováděli potřebné nátěry u pomníku padlých a postarali se o čistotu návsi. Všichni občané dbali, aby své domky i prostředí okolo měli v čistotě. V pátek 30. června, když bylo dětem rozdáno vysvědčení a škola uvolněna, započaly jak učitelky ze základní školy, tak z mateřské školy s přípravou svých výstavek. Rovněž zástupci společenských organizací instalovali svoje výstavky. V prvém patře budovy mateřské školy připravoval výstavu svých obrazů pan Jan Markvart. Na návsi chystali mladí požárníci a členové Svazu mládeže podium, lavičky, rozhlasovou aparaturu. A v těchto přípravách nadešly hlavní dny oslav.
Sobota – 1. 7. :
Podle programu jsou ve 14 hodin otevřeny výstavy. V přízemí budovy základní školy je instalována obsáhlá výstavka Sboru dobrovolných hasičů a výstava TJ Sokol. V prvém patře budovy základní školy jsou vystaveny výtvarné práce dětí ze základní i mateřské školy, v další třídě dokumenty, kroniky a alba Místního národního výboru. Ze společenských organizací vystavuje ukázky svých prací Myslivecké sdružení Štědrý, včelaři, Československý červený kříž, Český svaz žen Vrčeň i Srby. Všechny tyto výstavky, jakož i bohatá výstava obrazů Jana Markvarta, získali u návštěvníků obdiv, uznání i pochvalu. První den navštívilo výstavky 366 lidí, druhý den 437 lidí. Neméně zajímavé jsou výstavy, umístěné na návsi: v prostoru před hasičskou zbrojnicí a prodejnou Jednoty na horní návsi vystavují místní požárníci svoji požární techniku včetně zrenovované ruční stříkačky z roku 1927. Opravu stříkačky provedl Jiří Strolený ml. Na dolní návsi je instalována výstava starých zemědělských strojů a nářadí a několik nejmodernějších strojů vyspělé techniky, patřících našemu JZD. O instalaci hospodářské výstavy se postaral Josef Mašek spolu s Františkem Fialou, Janem Markvartem a Václavem Šůsem. Ze starého zemědělského zařízení je zde možno shlédnout : žebřiňák, s tažnými postroji, voznici zvanou „lejtu“ , mlátičku na obilí, poháněnou „žentourem“ , mlátičku na obilí, poháněnou naftovým nebo benzinovým motorem – vše s patřičným příslušenstvím ( i valem na podávání obilí ) , dále mlýnek na čištění obilí , žací stroj na trávu a obilí, žací stroj se „samovazem“ na obilí, několik druhů pluhů a vyorávátek, brány, stroj na setí obilí ( sečku ) , vyorávač brambor zvaný „čert“. Drobného hospodářského nářadí je vystavena kosa na trávu, kosa na obilí zvaná „bachlice“ , hrábě, velké hrabiště na hrabání strnišťat, dřevěná lopata na obilí, cepy, dřevěné chomouty pro hovězí dobytek, celodřevěné „dřeváky“, říčice na prosívání obilí ; dále i kuchyňské zařízení, jako máselnice na stloukání másla, novější máselnice na kliku (točicí), slaměné ošatky na chléb, dřevěná lopata na sázení chleba do pece.
Z moderních strojů JZD je vystaven kombajn na obilí, kombajn na brambory, na traktoru umístěné mechanické vidle na stavění stohu zvané „stohař“.
Skutečně – je na co se dívat!
Večeře uspořádána v sále pohostinství beseda rodáku a příznivců Vrčeně. Zahájení i uvítání provedl předseda MV NF MVDr. O. Máňovec, který po stránce organizační řídil práci celé komise, která oslavy připravovala. Vzhledem k omezeným prostorám v sále hrála místní kapela „Kvítko“ pouze k poslechu, aby účastníci se mohli navzájem pobavit a přátelsky si po delší době popovídat. O občerstvení se postaraly vrčeňské ženy, které napekly spoustu koláčů, cukroví i slaného pečiva. Sál byl plný a ještě mnoho lidí v hloučcích postávalo na vrčeňské návsi. I tam se hezky povídalo, byl velice teplý, vlahý, příjemný večer. Pod lipami u stánku se starali o občerstvení mladí požárníci, kteří opékali klobásy a točili pivo.
Neděle – 2.7. :
Dopoledne opět otevřeny výstavy ; na horní návsi stánek Jednoty s občerstvením, prodejna Jednoty je rovněž otevřena. Po obědě míří řada občanů, hostů a dětí na shromaždiště „u vodárny“ , odkud vychází ve 13 hodin průvod. Tři dvojce mladých děvčat připínají účastníkům oslavy klopenky. Vše klape dle programu, počasí je sice nejisté, zatím však drží ; je teplo, svítí i slunce. Průvod se dává v rytmu dechové hudby do pohybu. V čele průvodu jdou členové Socialistického svazu mládeže, kteří nesou vlajku a věnec, dále členky Československého červeného kříže jako zdravotnice, pak školní mládež, za touto děti z mateřské školy, chlapci z oddílů „cyklotrial“ na kolech, dále zástupci svazu požární ochrany z naší i okolních obcí. Krásným zpestřením průvodu je osádka hasičů na staré ruční stříkačce z roku 1927, tažená párem koní p. Balíka ze Dvorce. Požárníci jsou oblečeni do dříve užívaných bílých slavnostních uniforem s přilbami dechová kapela vyhrává do kroku. Za kapelou jdou představitelé okresu i obce a nakonec občané. Průvod dochází na náves. U pomníku padlých vztyčena státní vlajka, k pomníku položen věnec. Slavnost je zahájena československou státní hymnou. Na podium, umístěném při zadní části pomníku směrem k horní návsi, přicházejí představitelé Krajského, Okresního i Místního národního výboru, Osvětové besedy, škol i JZD. Předseda MNV vítá přítomné, žákyně základní školy recituje úvodní báseň. Slavnostní projev, vztahující se k naší obci a práci našich občanů, přednáší tajemník ONV Alfred Payer. V krátkém projevu poblahopřál naší obci také tajemník OV KSČ E. Karmazín a předal čestná uznání i za Okresní výbor Národní fronty. Poté předseda Svazu požární ochrany Jan Chodora hovoří krátce k výročí této organizace a spolu s krajským náčelníkem udělují čestná uznání za práci některým zasloužilým členům.
A následuje kulturní program: vystoupení žáků základní a mateřské školy s nacvičenými písněmi, recitací, tanečky, scénkami, cvičením při hudbě. Pak se již ujímá slova vedení pětičlenného estrádního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni Rudolf Kutílek. Program souboru je velmi pěkný, zábavný, pestrý, hezké známé písničky se střídají se scénkami. Přítomní se příjemně baví. Je cca 16 hodin. Program divadelníků se již blíží k závěru. Nad lipami se začíná šeřit, obloha se zbarvuje do temna, začíná kapat a pak najednou prudký liják ukončuje slavnost. Divadelníci se rychle loučí, občané se prchají ukrýt, před prudkým deštěm do školy, hostince, kam se dá.
Škoda – oficiální zakončení nemohlo být provedeno. I tak bylo vysloveno od rodáků a návštěvníků naší obce i okresních orgánů uznání za dobře připravenou a zorganizovanou oslavu našeho významného výročí – 800 let Vrčeně.
Z ostatních událostí obce:
v prvních měsících roku probíhaly výroční členské schůze společenských organizací. Dne 24/3 uskutečněna oslava MDŽ, kterou pro ženy uspořádali členové Svazu požární ochrany. Samé pěkné a známé lidové písničky hrál harmonikář Sláva Kašpar z Těnovic – Záluží, takže ženy si mohly při oslavě svého svátku pěkně zazpívat. 22/4 oslavovali vrčeňští pionýři 40 let založení pionýrské organizace v sále hotelu ve Dvorci. Každý oddíl měl připraveno svoje vystoupení, jakož i výstavku z činnosti svého oddílu včetně kroniky. Mezi hosty byli i dřívější skupin. a oddíl. vedoucí. Program byl velmi pěkně připraven.
23/4 – na tento datum připadla vojtěšská pouť. Náves prázdná, žádná pouťová atrakce ani stánek, prostě neděle jako každá jiná. Snad jenom slavnostnější oběd a pouťové koláče; tuto tradici ještě hospodyňky zachovávají.
6/5 uskutečněn průvod na hřbitov, kde vychovatelka z družiny paní Nová připomněla v krátkém projevu dnů osvobození. Poté konáno na návsi shromáždění pionýrů a zapálen oheň poděkování. Při této akci spolupracovali členové ZO – SSM.
22/5 se začalo se stěhováním prodejny z hostince do nově zadaptované prodejny Jednoty na návsi. 2/6 byla prodejna poprvé otevřena veřejnosti. Je velmi pěkná vybavená novými regály, pulty, několika akumulačními kamnami, mrazícími pulty a v zadních prostorách budovy jsou zrekonstruovány pěkné skladové prostory. Od tohoto dne je zaveden znovu pultový prodej (ne samoobsluha). Při adaptaci prodejny byla provedena i rekonstrukce bytu nad prodejnou. Opravu zajišťovali brigádníci z Vrčeně, finanční úhradu prováděla Jednota.
24/6 uspořádali členové Mysliveckého sdružení „Štědrý“ spolu s členkami Českého svazu žen pro děti dětské odpoledne v prostoru bažantnice v Srbech. Odchod dětí s rodiči z Vrčeně byl společný neboť ve mlýně u Barochů „V lukách“ si účastníci udělali zastávku, aby si prohlédly vzorně udržovaný mlýn, i když tento není již dlouhá léta v provozu. Pan Jaroslav Baroch vysvětlil účastníkům, k čemu které zařízení sloužilo.
Na den 13. 8. připadá pouť a „vavřinecké“ posvícení. Na návsi opět prázdno – kam se poděly ty pěkné vrčeňské poutě již jen ve vzpomínkách starší, ale ještě i střední generace snad zůstávají zachovány. Posvícenská „pěkná“ v pondělí večer byla opravdu pěkná. Hrál zde opět Sláva Kašpar a přítomní si zazpívali, zatančili. Mladí požárníci se starali o občerstvení – opékali venku špekáčky i topinky.
7/11 uskutečněna před školou vzpomínka k VŘSR, kde promluvila vychovatelka školní družiny pí Jankovičová. Události po 17. listopadu jsou známé našim občanům z televizního vysílání. Jinak je však klid na kostele i na prodejně je vyvěšeno prohlášení kardinála Františka Tomáška, několik letáčků na vývěsné tabuli – i ty zde dlouho nevydrží. Atmosféra, která vládne v Praze, se s vesnicí nedá vůbec přirovnat.
Ještě nelze opomenout skutečnost, že v letošním roce zajistil MNV zpracování projektové dokumentace na část vodovodů ve Vrčeni u západočeských vodovodů a kanalizací Plzeň a tato byla také uhrazena částkou necelých 65 tisíc Kčs.
Sbor pro občanské záležitosti:
Členové Sboru pro občanské záležitosti zabezpečili v roce 1989 několik pěkných akcí:
28/1 v 11 hodin uskutečněna v obřadní síni MNV ve Vrčeni diamantová svatba manželů Josefa a Marie Voblizových z Vrčeně 110 za účasti rodinných příslušníků, společenských organizací i občanů. Slavnostní akt provedl MVDr. Otomar Máňovec s předsedkyni SPOZ.
13/5 uskutečněno na MNV vítání nových občánků.
10/6 předávání občanských průkazů 15 letým.
Zástupci SPOZu se zúčastnili uskutečněných významnějších akcí v místní škole pionýrské skupině i akcí, organizovaných Místním výborem Národní fronty. Nezapomněli na žádného staršího občana, který v letošním roce oslavil svoje kulaté jubileum narození, zabezpečili i projev při smutečním rozloučení se zesnulými občany.
Jubilanti:
Svých významných kulatých narozenin se dožili:
60 let : (blahopřáno písničkou v místním rozhlase)
16/1 Moravec Václav, Srby 83
17/3 Bečvář Josef, Sedliště 17
27/4 Růžičková Jaroslava, Vrčeň 73
1/6 Prchalová Anna, Tojice 32
15/6 Beránek Milouš, Vrčeň 67
16/8 Poslušný Václav, Vrčeň 29
28/8 Matoušková Anna, Srby 65
18/10 Skalová Blažena, Srby 58
7/12 Herejková Marie, Sedliště 28
27/12 Chouňová Milada, Vrčeň 116
70 let oslavili : (blahopřáno písemně)
7/2 Zahradníková Božena, Sedliště 48
18/3 Velíšková Karla, Tojice 31
28/3 Chodora Tomáš, Vrčeň 56
19/4 Vrátník Josef, Sedliště 31
17/6 Hanzlíková Karolína, Tojice 26
19/6 Burdová Květuše, Vrčeň 93
11/7 Markvart Jan, Vrčeň 21
31/12 Čmolík Josef, Sedliště 31
75 let : (blahopřáno písemně)
7/1 Arnoštová Marie, Srby 60
25/2 Lukáš Josef, Tojice 16
1. 4. Křeček František, Srby 49
18/4 Lavrinčiková Antonie, Vrčeň 41
20/4 Tesař Josef, Srby 2
7/7 Vlková Anna, Srby 42
23/7 Palacký Václav, Vrčeň 48
12/8 Houšková Anna, Srby 14
22/8 Trhlík František, Tojice 48
26/8 Kubíková Marie, Vrčeň 103
10/9 Gorczyca František, Tojice 41
30/10 Polívková Růžena, Vrčeň 47
30/11 Sládková Filomena, Srby 96
10/12 Arnošt Josef, Srby 69
80. výročí oslavili: (proveden zápis v pamětní knize)
12/2 Beránek Václav, Vrčeň 15, který žije v DD Rožmitál
31/3 Čekanová Barbora, Vrčeň 101
5/7 Bečvářová Růžena, Sedliště 17
Občané, kteří se dožili více jak 80 let, byli navštíveni členy Sboru pro občanské záležitosti v rodině:
30/1 85 roků Modračka Václav, Sedliště 19
5/2 81 roků Bukovec Vojtěch, Srby 13
9/2 81 roků Syrový Jan, Srby 23
12/3 81 roků Svoboda Václav, Vrčeň 92
18/3 83 roků Vobliza Jan, Vrčeň 110
2/5 81 roků Skalová Marie, Sedliště 74
25/5 82 roků Modračková Anna, Sedliště 19
28/5 85 roků Martínková Růžena, Vrčeň 99
20/6 84 roků Veličkinová Anna, Vrčeň 119
23/6 85 roků Sýkora Augustin, Srby 41
30/6 84 roků Arnošt Emil, Srby 9
10/7 86 roků Antonová Marie, Vrčeň 83
26/7 81 roků Sládková Božena, Srby 34
22/8 85 roků Ransdorf František, Vrčeň 87 ( DD Žinkovy )
31/8 81 roků Velíšek Jaroslav, Srby 1
4/9 83 roků Levá Barbora, Sedliště 30
12/10 82 roků Kovář Vojtěch, Sedliště 6
20/10 81 roků Kábová Marie, Vrčeň 107
31/10 87 roků Pružincová Marie, Sedliště 77
8/11 88 roků Pavelcová Růžena, Vrčeň 64
15/11 86 roků Motejzíková Marie, Tojice 22
16/11 85 roků Sýkorová Alžběta, Srby 41
18/11 85 roků Arnoštová Barbora, Srby 9
23/11 83 roků Skalová Ludmila, Sedliště 42
27/11 81 roků Straková Anna, Vrčeň 79
10/12 82 roků Houška Jan, Srby 14
13/12 82 roků Voblizová Anna, Vrčeň 110
13/12 81 roků Tesařová Josefa, Srby 2
25/12 89 roků Vokáčová Anna, Sedliště 13
Narození:
Naši nejmenší občánci:
2/12 1988 Skala Tomáš, Tojice 12
11/1 1989 Helma Václav, Srby 76
18/3 1989 Bártová Jana, Sedliště 68
21/7 1989 Tatar Tomáš, Tojice 50
26/7 1989 Růžička Miroslav, Vrčeň 73
8/8 1989 Špeta Zdeněk, Sedliště 50
6/9 1989 Trhlík Michal, Tojice 35
21/11 1989 Bultmanová Iveta, Sedliště 24
29/12 1989 Matošek Jiří, Sedliště 50
Úmrtí:
V roce 1989 nás opustili tito občané:
8/1 Honsová Marie, Srby 100 ( ročník narození 1901 )
17/4 Jan Silovský, Vrčeň 5 ( 1932 )
19/4 Růžena Sládková, Srby ( 1920 )
15/5 Čmolíková Marie, Sedliště 59 ( 1907 )
14/7 Tafatová Milada, Sedliště ( 1923 )
18/8 Václav Modračka, Sedliště 19 ( 1904 )
17/9 Populová Anežka, Srby 98 ( 1915 )
24/9 Arzberger Heřman, Vrčeň 65 ( 1939 )
23/10 Levá Barbora, Sedliště 30 ( 1906 )
21/10 Vaníková Marie, Vrčeň 91 ( 1906 )
29/11 Arnošt Emil, Srby 9 ( 1905 )
29/12 Mašek Josef, Vrčeň ( 1925 )
Přistěhovalí:
V roce 1989 se do naší i přilehlých částí obce přistěhovali :
Do Vrčeně:
1/3 Kuchynková Monika, Vrčeň 118 – z Rokycan
1/3 Kuchynková Monika, dcera, Vrčeň 118
1/3 Kuchynková Michaela, dcera, Vrčeň 118
11/5 Němec Miloslav, Vrčeň 14 – ze Dvorce
Do obce Srby se přistěhovali:
12/9 Viktora Karel, Srby 92 – z plzně
20/9 Rutrle Ladislav, Srby 84 – ze Dvorce
20/9 Rutrlová Marie, Srby 84 – ze Dvorce
Do obce Sedliště:
15/3 Bártová Jana, Sedliště 68 – z Dožic
11/8 Špeta Zdeněk, Sedliště 50 – ze Srb
4/10 Junger Václav, Sedliště 33 – z Horažďovic
6/11 Holá Jana, Sedliště 33 – z Horažďovic
15/11 Jungerová Jana, Sedliště 33 – Konratice u Mirošova
Vystěhovalí:
V tomto roce se vystěhovali z Vrčeně:
15/3 Bouzek Václav, Vrčeň 12 – do Nepomuka
17/4 Bouzková Dana, Vrčeň 92 – do Ždírce 15
12/7 Novotná Jitka, Vrčeň 102 – do Nepomuku
18/9 Arzberger Jiří, Vrčeň 65 – do Nezvěstic
9/11 Müller Jan, Vrčeň 125 – do Dvorce
9/11 Zdvořáček František, Vrčeň 108 – do Dvorce
9/11 Zdvořáček Martin, Vrčeň 108 – do Dvorce
22/11 Maršalíková Radka, Vrčeň 93 – do Plzně
13/12 Malá Magdalena, Vrčeň 127 – do Plzně
13/12 Balog Milan, Vrčeň 127 – do Plzně
13/12 Idunková Jana, Vrčeň 127 – do Plzně
Ze Srb:
11/8 Špeta Zdeněk, Srby 62 – do Sedliště
31/10 Ing. Karel Silovský, Srby 107 – do Dolan okres Náchod
9/11 Ing. Jan Roneš, Srby 40 – do Prahy – Chodov
Ze Sedliště:
25/5 Neumannová Jana, Sedliště 48 – do Dvorce
3/7 Mašková Jana, Sedliště 58 – do Nechanic
3/7 Mašek Jaroslav, Sedliště 58 – Nové Mitrovice
3/7 Mašková Jana, Sedliště 58 – Nové Mitrovice
Počet obyvatel:
|
Stav k 1.1.89 |
Nar. |
Úmrtí: |
Přistě. |
Odstě. |
Stav 1.1.89 |
Z toho mužů žen |
|
Vrčeň |
343 |
1 |
4 |
4 |
11 |
333 |
165 |
168 |
Srby |
193 |
1 |
4 |
3 |
3 |
190 |
91 |
99 |
Sedl. |
165 |
4 |
4 |
5 |
4 |
166 |
82 |
84 |
Tojice |
102 |
3 |
x |
x |
x |
105 |
53 |
52 |
celkem |
803 |
9 |
12 |
12 |
18 |
794 |
391 |
403 |
Sňatky:
Sňatky uzavřeli:
1.4. Václav Přerost, Sedliště 49 a Milada Zvířecí, Sedliště 49 v Nepomuku
25.3. Pavel Tatar, St. Smolivec 6 a Milena Minaříková, Tojice 50 v Nepomuku
8.4. Milan Brašna, Vrčeň 22 a Věra Houlíková, Nepomuk 427 v Nepomuku
24.6. Jan Müller, Vrčeň 125 a Jindřiška Zdvořáčková, Vrčeň 108 v Nepom.
24.6. Jiří Arczberger, Vrčeň 65 a Jaroslava Skalová, Nekvasovy 18 v Nepom.
29.7. Jiří Matoušek, Plzeň, Malostranská 27 v Věra Holá, Sedliště 50 v Nep.
23.9. Ing. Vladimír Chodora, Vrčeň 60 a Pavla Králová, Plzeň v Nepomuku
23.9. Jiří Šmejkal, Plzeň a Martina Kvardová, Vrčeň 6 v Plzni
7.10. Ing. Karel Silovský, Srby 107 a Ing. Jindra Srdínková, Dolany, okres Náchod, v Novém Městě nad Metují
21.10. Josef Běloch, Vrčeň 127 a Ludmila Paurová, Dvorec 213 v Nepomuku
28.10. Junger Václav, Sedliště 33 a Jana Kvíderová, Mirošov – Konratice 12 v Nepomuku
18.11. Libor Blovský, Mohelnice – Víska 32 a Šárka Vaňourková, Tojice 44 v Nepomuku
Osvětová beseda:
O informovanost vrčeňských občanů v oblasti kultury nadále pečuje p. uč. František Křišťan, který obětavě připravuje přednášky k různým příležitostem a výročím a sám tyto v místním rozhlase přednáší. V roce 1989 byly uskutečněny tyto vzpomínky:
4/1 – 130. výročí narození K. Václava Reise
6/1 – 160. výročí úmrtí Josefa Dobrovského
10/1 – 76. výročí narození G. Husáka
31/1 – 70. výročí vzniku Československého Červeného kříže
7/2 – 120. výročí narození J. Š. Baara
22/2 – 41. výročí února
14/3 – 50. výročí okupace ČSR
12/4 – 100. výročí narození Alexandra Berndorfa
5/5 – 44. výročí Květnové revoluce ve Vrčeni
8/5 – 44. výročí osvobození
6/6 – 190. výročí narození Puškina
9/6 – 47. výročí tragedie Lidic a Ležáků
27/6 – 75. výročí sarajevského atentátu
13/7 – 200. výročí Velké francouzské revoluce
29/7 – 75. výročí vzniku I. světové války
25/8 – 45. výročí Slovenského národního povstání
31/8 – 50. výročí vzniku II. světové války
6/9 – 90. výročí úmrtí Karolíny Světlé
6/10 – 45. výročí karpatsko – dukelské operace
27/10 – 71. výročí vzniku ČSR
7/11 – 72. výročí VŘSR
16/11 – 50. výročí Mezinárodního dne studenstva ( 17/11 )
Základní škola:
V lednu uskutečněn zápis dětí do 1. třídy bylo zapsáno 24 dětí, z toho rodiče 2 dětí žádali odklad školní docházky. V jarních měsících připravovaly učitelky kulturní vystoupení s dětmi na oslavy MDŽ, pásma s mírovou tématikou na výroční schůze společenských organizací ve Vrčeni, v Sedlišti a Dvorci.
Jarní prázdniny proběhly od 20/3 do 24/3 ; při pěti pedagogických radách v průběhu roku byl projednáván prospěch a chování žáků, mravní výchova.
Uzavřeny jsou patronátní smlouvy se Západočeskými mlékárnami ve Dvorci a JZD Doubrava ve Vrčeni. Ve školním roce 1988/89 prospělo 114 žáků, neprospěli 4 žáci. Chování žáků bylo hodnoceno dobře. Velmi dobrá je spolupráce s mateřskou školou.
Ve škole pracovaly 4 zájmové kroužky, a to tělovýchovný, zdravotnický, dovedných rukou a výtvarný. Nový školní rok byl slavnostně zahájen 4. září za účasti zástupců MNV, společenských organizací a patronátních závodů. Ve třídách byl pak vyslechnut projev ministryně školství Jany Synkové a pak následovala první vyučovací hodina – hodina míru. V roce 1989/90 vyučuje: v 1. třídě 22 žáků p. uč. Vendula Chejlavová, ve 2. třídě 27 žáků pí uč. Inge Faktorová, ve 3. třídě 26 žáků paní ředitelka školy Marie Volfová, ve 4. třídě 29. žáků pí uč. Jaroslava Flajšmanová.
Ve školní družině pracují jako vychovatelky Vlasta Jankovičová a Hana Nová. Vánoční prázdniny proběhly od 22/12 do 2/1 včetně. Dobře pracovalo i SRPŠ při Základní škole. Do konce června byl předsedou SRPŠ Milan Kopáček, od září je předsedkyní Jana Černá z Vrčeně. O úklid školy se nadále starají manželé Brašnovi.
Mateřská škola:
Mateřskou školu navštěvuje 31 dětí z obcí Vrčeně, Srby, Dvorec, Čmelíny, Mohelnice, Čečovice, Sedliště. Dojíždí k nám tudíž i děti z obcí, které nespadají pod náš národní výbor – jsou to děti členů JZD Doubrava. Provoz školy je od 7 – 16:30 hodin. Při výchovně vzdělávací práci jsou děti rozděleny do dvou skupin: 3 až 5ti leté ( = 18 dětí ) a 5 – 6ti leté ( 13 dětí ). Jsou vyučovány formou hry, při pracovní výchově v sebeobsluze. Je také vyučována hudební a rozumová výchova.
Při mateřské škole je v provozu logopedická poradna, kde jedenkrát týdně vyučuje uč. Hana Bártová 11 dětí s vadou řeči; u poloviny dětí došlo k úplné nápravě řeči.
V pěveckém kroužku, který vede ředitelka MŠ, je zapojeno 16 dětí. S pásmem zvaným „Nůše plná her a písní“ děti úspěšně representovaly školu na přehlídce pěveckých souborů mateřských škol v Plzni.
Uč. Dagmar Batovcová pracovala ve výtvarném kroužku s 9 dětmi.Děti se zúčastnily 3 výtvarných soutěží v rámci okresu, kde úspěchu dosáhl Josef Velíšek ze Čmelín, který v soutěži „Požární ochrana očima dětí“ obsadil 5. místo a obdržel knihu a diplom. Čtyřčlenné družstvo dětí representovalo mateřskou školu na olympiádě MŠ okresu. Plzeň – jih ve Stodě. Děti se zúčastnily filmových a divadelních představení.
Při MŠ je ustaveno Sdružení rodičů a ve spolupráci s tímto jsou pořádány různé kulturní a sportovní akce: „Mámo, táto, pojď si hrát“. Po celý den přicházeli do školy rodiče a s dětmi si skutečně pohráli. Pro dětičky to byl ten nejhezčí dárek k jejich svátku.
Děti z MŠ vystupovaly veřejně při společenských akcích Sboru pro občanské záležitosti, jako vítání občánků do života. V březnu blahopřály ženám k MDŽ při schůzích Českého svazu žen a Jednoty a předaly malé dárečky. Každým rokem si pracovnice mateřské školy vylepšují interiér ; v měsíci červnu vykonány i úpravy venku, aby škola i okolí působilo na návštěvníky Vrčeně při oslavách pěkným dojmem.
Na školní zahradě byla umístěna překážková dráha pro plnění úkolů z tělesné výchovy, nově upravena kreslící zeď. Byly zakoupeny nové slunečníky k pískovišti. V době hlavních prázdnin proveden generální úklid, provedena revize kotelny a kotlů Servisním inženýrským podnikem z Plzně a Okresním podnikem služeb revize elektroinstalace a hromosvodů. V novém školním roce 1989/90 – do konce prosince je zajištěn provoz mateřské školy ve stejném obsazení.
Školní jídelna:
Také ve školní jídelně zůstává po celý rok stejné obsazení pracovníků. V květnu založili provozní zaměstnanci mateřské školy a pracovnice školní jídelny brigádu socialistické práce a vedoucí této ustavena Helena Černá.
Pionýrská skupina:
Od ledna do června 1989 pracovalo 12 oddílů jisker a pionýrů pod vedením skupinové vedoucí Vlasty Jankovičové. Jako oddíloví vedoucí pracovalo osm pionýrských pracovníků a 4 vedoucí zájmových útvarů. V únoru zorganizována soutěž ve střelbě ze vzduchovky a spolu se Sokolem Vrčeň zájezd na plavání.
Největší aktivitu vyvinuli pionýři v dubnu, kdy uskutečnili sběr odpadových surovin a kdy také byly konány oslavy 40. výročí založení pionýrské organizace (o této oslavě je psáno již vpředu kroniky). Letní činnost pionýrské skupiny je zobrazena v letním pionýrském táboře, který se uskutečnil v obci Úterý na okrese Plzeň – sever. Zúčastnilo se jej 65 dětí ze ZŠ Vrčeň a ZŠ Letiny. Jako hlavní vedoucí pracovala Vlasta Jankovičová a 15 oddílových vedoucích a instruktorů, z toho 7 členů vrčeňské organizace Socialistického svazu mládeže. Na táboře proběhla celotáborová hra „Zlatá horečka“.
Od září 1989 pracuje 7 oddílů, které vede 8 oddílových vedoucích; současně pracuje 5 zájmových oddílů. Od října 1989 převzal funkci skupinového vedoucího učitel ZŠ Mileč Pavel Maršalík, který zde ve Vrčeni bydlí. Pionýrská skupina pracuje podle celostátní pionýrské hry „S pionýrským lvíčkem“. Proběhlo volební shromáždění skupiny i v oddílech. V prosinci vyrobili pionýři přáníčka k Vánocům pro důchodce, která osobně roznesli. V prosinci byla uspořádána mikulášská besídka s divadelním představením a spolu se členy Socialistického svazu mládeže také vánoční (nadílka) diskotéka.
Ze společenských organizací:
Svaz požární ochrany:
Svaz požární ochrany patří svou požární činností mezi nejlepší společenské organizace v obci. Stav členů ku konci roku je 65, z toho 57 mužů a 8 žen. Výbor se pravidelně schází, členská schůze byla třikrát. Za nejdůležitější považují všichni požárníci protipožární prevenci. Proto byla jako každoročně, opět provedena prohlídka v 56 obytných budovách, dále v budovách, patřících MNV a Jednotě. O důležitosti těchto prohlídek svědčí zápis s opakované prohlídky, předaný na MNV, kdy občané nedbají o „svou střechu nad hlavou“ a závady ve stanoveném termínu neodstraňují.
Organizace SPO se zúčastnila okrskové soutěže v Čížkově, konané při příležitosti 100 let výročí založení, se třemi družstvy. Družstvo mladších mužů se umístilo na 7. místě, družstvo starších mužů na 4. místě a družstvo žen na 1. místě – vedlo si velmi dobře a je jediné v okrsku Čížkov. Zásluhu na dobré přípravě a tím i reprezentaci má velitel sboru Jiří Strolený ml. V tomto roce zasahovali požárníci dvakrát, a to 28/3 u požáru hořící trávy na „Čiháku“ ve Dvorci a 17/8 u požáru v místním JZD, a to na farmě „U Hyndráků“, který vznikl při metání slámy; zde bylo zabráněno velkým škodám zásluhou rychlého zásahu požárníků z podniku Silnice.
Jako každoročně, i letos se postarali mladí požárníci o postavení máje spolu s mládežníky, rovněž tak o postavení vánočního stromu na návsi. Vzhledem k tomu, že při příležitosti konání oslav „800 let Vrčeně“ vzpomínali požárníci i na své „100 výročí založení hasičů“ , měli členové SPO hodně práce navíc: shromažďovali materiál a instalovali výstavu ve škole, která byla velmi obsáhlá a byla vzorně nachystána.
Dále to byla výstava požární techniky, umístěna před požární zbrojnicí. Jenom oprava staré požární stříkačky si vyžádala 300 hodin – avšak je jako nová! I jinak se starali členové SPO o důstojný průběh oslav – to je v kronice také již zachyceno. V srpnu se postarali požárníci o občerstvení i při posvícenské „pěkné“ a na konci prázdnin byl pro žáky uspořádán oheň. Při základní škole je i nadále veden požárnický kroužek, který vede velitel Jiří Strolený a Luděk Kovařík.
Při brigádnické činnosti odvedli požárníci také kus práce: pracovali na opravě prodejny Jednoty, opravovali hasičskou zbrojnici, farní zeď, připravovali lavičky pro návštěvníky oslav. V srpnu byla dvakrát uskutečněna brigáda na sběr slámy a v říjnu zorganizován sběr šrotu. V současné době jsou takovéto brigády jediným zdrojem příjmu do pokladny, s výtěžkem ze zábav nelze počítat – na zábavy se již jenom doplácí. Náležitá pozornost věnována po celý rok požární technice a vybavení požární zbrojnice, o toto se svědomitě stará Luděk Kovařík a Bohouš Skala, materiálně – tech. referentem je Václav Šůs. Jak je vidět, je činnost požárníků skutečně bohatá, záslužná a příkladná.
Dohlížecí výbor Jednoty:
Dohlížecí výbor Jednoty za vedení předsedkyně A. Müllerové zajišťuje úkoly, které vyplívají z programového plánu. V roce 1989 podarovaly členky DV při životních výročích starších členů dárkovými balíčky 4 členy sedmdesátníky a 2 členy při osmdesátinách. Dárkový balíček byl věnován také manželům Voblizovým při jejich diamantové svatbě. Pro 23 starších a osamělých členů připravily členky DV vánoční nadílku a ku konci školního roku zakoupením knih pro nejlepší žáky. Tyto dárečky jsou uhrazovány ze sdružených prostředků členů Jednoty.
V prvém pololetí měli členky DV navíc starost o to, aby byla včas dokončena adaptace prodejny, prodejna přestěhována z pohostinství a toto uvedeno do původního stavu, aby sál v pohostinství mohl býti včas připraven pro chystané oslavy „800 let Vrčeně“ . To se také podařilo a dnem 2/6 byla prodejna otevřena veřejnosti. Jako vedoucí prodejny zde nadále pracuje paní Eliška Košanová z Dožic, jako prodavačka paní Ivanka Dušková ze Dvorce ( do prvního čtvrtletí ).
Maloobchodní obrat v prodejně ( č. 154 )
plán 1, 675 tisíc Kčs, skutečnost 1, 561. 097 Kčs = 93,2% ( omezený prodej vlivem prováděné adaptace prodejny ).
V pohostinství ( č.767 )
plán 360 tisíc, skutečnost 374 978 Kčs = 104%
V pohostinství působil po celý rok p. Zdeněk Rožeň.
Myslivecké sdružení „Štědrý“:
V roce 1989 nebyly zaznamenány žádné podstatné věci v této organizaci. Myslivci plnili svoje úkoly v ochraně zvěře i v brigádnické činnosti. Úlovky zvěře byly rovněž asi na stejné úrovni jako v roce předcházejícím. Jedinou velkou a prvou událostí v tomto roce je : členu Mysliveckého sdružení Václavu Kadlecovi z Měrčína se podařilo střelit v polesí Štědrý jelena.
Sokol:
Organizace TJ Sokol pracovala v tomto roce za předsednictví Ing. V. Bárty, který byl při výroční schůzi počátkem roku zvolen, když dosavadní předseda František Zdvořáček odstoupil. Počátkem roku uskutečněn úspěšný zájezd na plavání do Plzně. Byl plánován také zájezd na lyže, avšak pro naprostý nedostatek sněhu se nemohl uskutečnit.
Členská základna rozšířena o 6 členů registrovaných ( hráče ledního hokeje ) a 3 nové členy, v kategorii žáků přibylo 22 členů. Tito žáci tvoří fotbalový oddíl, který vede Ing. L. Růžička. V letním a přijatelném počasí trénují žáci na hřišti jak kopanou, tak i fyzickou zdatnost pomocí atletiky. Žáci se cvičení rádi zúčastňují.
Byly zakoupeny 2 fotbalové míče nové a 1 starší opraven. Dne 13/4 uskutečněna brigáda na sběr kamene v místním JZD, odpracováno 19 hodin a výtěžek převeden do pokladny organizace. V říjnu uskutečněn velmi hezký a zajímavý, ale i náročný turistický pochod na „Kámen“ v Chlumci, spojený s opékáním špekáčků a občerstvením. TJ Sokol poskytla příspěvek dětem – při příležitosti konání oslav 40. výročí pionýrské organizace, při uspořádání dětského dne i na Mikulášskou nadílku. Nepodařilo se dokončit oplocení hřiště.
Lední hokej:
I když do TJ Sokol přistoupilo 6 členů – hráčů ledního hokeje, soutěž se v poslední sezóně již nemohla uskutečnit, a to z finančních důvodů. Tento sport je na finance velmi náročný, dosud roční náklady cca 25 – 30 tisíc Kčs hradilo místní JZD, avšak se skončením sezóny 1988/89 přestalo tuto činnost dotovat a proto oddíl ledního hokeje činnost skončil.
Včelaři:
V ZO včelařů Vrčeň se sdružuje v tomto roce 60 včelařů, kteří chovají 432 včelstev a odevzdali 2 782 kg medu. 6 včelařů kočovalo se včelstvy k opylování řepky. Byly pořádány dvě odborné přednášky. Včelaři navštívili včelařskou výstavu v Holýšově. Při oslavách 800 let Vrčeně uspořádali výstavku. Včelí nemoc varoáza se dále šíří. Proto museli včelaři na podzim všechna včelstva proti této nemoci léčit.
Český svaz žen:
Členky Českého svazu žen ze předsednictví L. Peškové se v průběhu roku staraly o pěkný vzhled naší obce, a to zvláště v roce, kdy obec oslavovala 800 let svého vzniku. Při těchto oslavách připravily ženy velmi pěknou výstavu prací ze své činnosti, zvláště ukázky ručních prací (výšivky, pletené a háčkované věci, drhané ozdoby). Postaraly se též o občerstvení rodáků i hostů při uskutečněném srazu. Připravily a vyzdobily stoly kytičkou, obohatily koláči a sladkým i slaným pečivem.
Z kulturní činnosti:
Uskutečněn zájezd do plzeňského div